ՀՀ պաշտպանության նախարարն Տավուշի մարզում անդրադարձել է «Ես եմ» ու «Պատիվ ունեմ» ծրագրերի մանրամասներին
ՀՀ պաշտպանության նախարար ՎիգենՍարգսյանը նոյեմբերի 8-ին աշխատանքային այց է կատարել Տավուշի մարզ:
այցի շրջանակում Տավուշի մարզպետ Հովիկ Աբովյանի, ԶՈՒ 3-րդ բանակային զորամիավորման  հրամանատար, գնդապետ Գրիգորի Խաչատուրովի և բարձրաստիճան այլ սպաների ուղեկցությամբ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը եղել է հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական հենակետերից մեկում, դիտարկել մարտական հերթապահության իրականացման պայմանները: Պաշտպանության նախարարը ծանոթացել է «Արար» քաղաքակրթական հետազոտությունների հիմնադրամի աջակցությամբ մարտական հենակետերում և խրամախորշերում իրականացված լրակահավորման և վերամրակցման աշխատանքներին:
Վիգեն Սարգսյանն անդրադարձել է նաև «Ես եմ» ու «Պատիվ ունեմ» ծրագրերի մանրամասներին, ներկայացրել դրանց նպատակներն ու ակնկալվող արդյունքները: «Մերկողմից առաջարկվող ծրագրերն իրոք շատ են, և դրանց իրականացման համար անհրաժեշտ է մեր ժողովրդի համախմբվածությունըուժը,  վճռականությունը և իհարկե՝ բոլոր հնարավոր գայթակղություններից և կողքից հնչող չար բամբասանքներից հեռու մնալը»,- նշել է Վիգեն Սարգսյանը:
«Առաջարկվող ծրագրերը մեծ առավելություն են տալու երիտասարդներին՝ թույլ տալով նրանց ծառայության ընթացքում ոչ միայն պահպանելմշտական կապը հարազատների հետայլև ստանալ ֆինանսական փոխհատուցումմիևնույն ժամանակ ծառայության տարիներն օգտագործել ինպաստ իրենց ապագայի կառուցման: «Պատիվ ունեմ» ծրագիրըորն այս օրերին բուռն քննարկումների առիթ է տվել, նաև այստեղ ներկա երեխաներիհամար էովքեր ապագայում, ծրագրի շնորհիվ, կարողանալու են պետության կողմից ամբողջությամբ փոխատուցված անվճար բարձրագույնկրթություն ստանալ և՛ բակալավրիատուրայում և՛ մագիստրատուրայոմծառայել ոչ թե որպես շարքայինայլ որպես սպա 3 տարի ժամկետովայնուհետև վերադառնալ իրենց քազաքացիական կյանքին»,- ընդգծել է պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը: