Նույնականացման քարտ (ID) ստանալու համար հերթեր են գոյանում. հավելյալ սարքեր չկան
ՀՀ ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչության տարածքային կենտրոններում այս օրերին հսկայական հերթեր են գոյանում: Բանն այն է, որ կառավարության N 915-Ն որոշման համաձայն՝ սոցիալական փաթեթի շահառուները, արդեն 2018 թվականից սկսած, պարտադիր պետք է ունենան նույնականացման քարտ, որպեսզի կարողանան օգտվել սոցփաթեթի ծառայություններից:
Այդ շահառուների թիվը, որոնք ի դեպ, պետական ծառայողներ են, մոտավորապես 100 հազարի սահմանում է: Ու փաստորեն նրանք բոլորը շտապում են անձնագրային բաժիններ՝ նույնականացման քարտ ստանալու: Իսկ հերթերը տեւում են երեք-չորս ժամ՝ խլելով նյարդեր ու աշխատաժամանակ:
Անձնագրային եւ վիզաների վարչության պետ Մնացական Բիչախչյանից փորձեցինք պարզել, թե արդյոք հնարավոր չէ՞ր հավելյալ աշխատակիցներ ներգրավել՝ խուսափելու համար կառավարության որոշման հետեւանքով առաջացած հսկայական հերթերից:
Նա պարզաբանեց, որ խնդիրը ոչ թե աշխատակիցների, այլ համապատասխան սարքավորումների հետ է կապված:
«Մեզ համար էլ է դժվար, մեր աշխատանքն էլ է գերծանրաբեռնված: Իհարկե, մենք էլ ենք ուզում, որակյալ ծառայություն մատուցել, բայց քանի որ դիմող քաղաքացիների քանակը մեծ է, ստիպված հերթեր են գոյանում: Սարքավորումը նախատեսված է մեկ պատուհանի համար: Նույնականացման քարտի համար լուսանկարումն իրականցվում է այդ պատուհանից: Այլ սարքավորումներ գոյություն չունեն, որպեսզի մի քանի պատուհանում տեղադրվեն: Առկա սարքավորումների գնումը կատարվել է 2011 թվականին, 2012 թվականին ներկրվել է համապատասխան մրցույթը շահող կազմակերպության կողմից»,- ասաց Մնացական Բիչախչյանը:
Հավելեց, որ առաջիկայում նախատեսվում է ավելացնել այդ սարքերի քանակը:
«Երբ որ արդեն նոր մրցույթ հայտարարվի (2017 թվականին ավարտվում է լեհական կողմի հետ պայմանագրի ժամկետը), եւ երբ որ նոր շահառուն հաղթի, ես նախատեսել եմ, որ բոլոր աշխատակիցների մոտ լինեն շարժական սարքավորումներ՝ հաշվի առնելով տարիների ընթացքում կուտակված փորձը. երբ մի քիչ ավելանում է դիմող քաղաքացիների քանակը, սկսում է հերթեր գոյանալ»:
Պաշտոնական տվյալների համաձայն, օրինակ 2016 թվականի ընթացքում թողարկվել է 141 հազար 829 հատ նույնականացման քարտ: Ընթացիկ տարվա առաջին 9 ամսիների ընթացքում՝ ընդամենը շուրջ 47 հազար 800: Այսինքն՝ չափազանց փոքր է հավանականությունը, որ մնացած երեք ամիսների ընթացքում ընդհանուր ցուցանիշը կարող է մոտենալ նախորդ տարվա ցուցանիշին:
Նշենք որ նույնականացման քարտի դեպքում պետական տուրքի չափը երեք հազար դրամ է: Այսինքն՝ քաղացին այդքան գումար է վճարում՝ նշված փասաթուղթը ձեռք բերելու համար: Մնացական Բիչախչյանը վստահեցրեց, որ նույնականացման քարտի նկատամամբ հետաքրքրվածության նվազումը չէ պատճառը, որ կառավարությունը որոշել է սոցփաթեթի շահառուների համար այն դարձնել պարտադիր.
«Իրավասու մարմինները, որոնք նախաձեռնել են այդ փոփոխությունները, դիմեք իրենց, թե ինչով է պայմանավորված նույնականացման քարտ ունենալու անհրաժեշտությունը, բայց որ նվազման միտում լինելու պատճառով է, նման բան չկա: Միանշանակ այդպիսի խնդիր չի լուծվում»:
Իսկ պետական բյուջեն բազմաթիվ այդ երեք հազար դրամներից չի «հարստանում»: «Նույնականացման քարտի դիմաց պետական վճարը մուտքագրվում է բյուջե եւ այդ գոյացած գումարից վճարում է կատարվում նույնականացման քարտ տրամադրող ընկերությանը՝ կապալառու կազմակերպությանը»,- ասաց անձնագրային եւ վիզաների վարչության պետը:
Նաեւ նշեց, որ մեծ քանակությամբ անձանց էլ նույնականացման քարտը տրամադրվում է անվճար. «Բացեք «Պետական տուրքի մասին» օրենքը, այնտեղ սահմանված է, որ 16 տարին լրացած այն անձը, ով չի ստացել հին նմուշի անձնագիր, առաջին անգամ նույնականացման քարտ նրան տրամադրվում է անվճար, աղքատության ընտանեկան նպաստ ստացողը նույնականացման քարտ ստանում է անվճար»:
Ի դեպ, մեր ունեցած տեղեկությունների համաձայն, նաեւ ընտանեկան նպաստ ստացողներից է պահանջվում պարտադիր գնալ եւ նույնականացման քարտ ստանալ մինչեւ հաջորդ տարվա հունվար, որպեսզի դրանից հետո էլ շարունակեն նպաստ ստանալ: Մնացական Բիչախչյանը նույնպես ասում էր, որ նույնականացման քարտ ստանալու համար նաեւ այդ սոցիալական խումբն է դիմում:
«Այս պահին մեզ դիմում են աղքատության ընտանեկան նպաստ ստացող քաղաքացիները: Համապատասխան սոցիալական ծառայությունից ներկայացնում են տեղեկանք, որ աղքատության ընտանեկան նպաստ ստացող անձ են կամ ընտանիքի անդամ, եւ նույնականացման քարտը նրանց տրամադրվում է անվճար: Այսինքն՝ դրանով էլ է փաստվում, որ եկամուտ ապահովելու գերխնդիր չկա»:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունից, սակայն, վստահեցնում են, որ նպաստառուների համար նույնականացման քարտը պարտադիր լինելու մասին որեւէ որոշում չկա: