-Միզասեռական և արտաթորության օրգանների ֆունկցիոնալ անբավարարությունները,
-Թիրախային օրգանների անբավարարությունները (երիկամներ, լյարդ, ենթաստամոքսային գեղձ, սիրտ…),
-Նյարդային համակարգի պարեզները և պարալիչները,
-Մարսողական օրգան համակարգերի ախտահարումները:
Խորը դիաբետիկ նյութափոխանակության խանգարումները հանգեցնում են նաև գանգրենոզ (փտախտային) վիճակների, մեռուկանում են հիմնականում վերջույթները, քիթը, ականջները և կզակը, լիովին խանգարվում են զգայարանների (տեսողական, լսողական, համի, հոտի, շոշափելիքի) բնականոն աշխատանքները, խանգարվում է նաև սեռական առողջությունը և վերարտադրողականությունը: Այս ահարկու երևույթներից զերծ մնալու համար կա բավականին արդյունավետ և արդիական կանխարգելիչ միջոցառում, որը կոչվում է դիաբետիկ սքրինինգ, սա մի հետազոտություն է որի միջոցով հնարավոր է վաղ ախտորոշել և հետագայում կանխարգելել քրոնիկ դիաբետի առաջացումը, իսկ երբ սքրինինգի միջոցով ախտորոշվում է քրոնիկ դիաբետ` հիվանդին ցուցաբերվում է համապատասխան բուժ օգնություն, որի միջոցով հիվանդը կարող է շարունակել ապրել իր բնականոն կենսակերպով: Բազում բժիշկներ դիաբետը համարում են կենսակերպ, այլ ոչ թէ հիվանդություն, քանի որ ճիշտ կազմակերպված օրակարգը և սննդակարգը հիվանդներին թույլ է տալիս պահպանել գլյուկոզայի մակարդակը նորմայում և զերծ մնալ վերոնշյալ ախտաբանական երևույթներից:
Որո՞նք են շաքարային դիաբետի նախանշանները, ինչու՞ է հիվանդությունը կոչվում շաքարային դիաբետ կամ շաքարախտ և արդյոք հնարավոր է ՀՀ բուժ հիմնարկներում անվճար հետազոտվել` դիաբետիկ սքրինինգ թեստավորման միջոցով:
Դիաբետը որպես այդպիսին չունի հստակ արտահայտմամբ և համատարած տարածուն կլինիկական նախանշաններ, նախանշանները ունեն անհատական արտահայտման հակում: Մեծամասամբ տարածուն նախանշաններից են`