Սքրինինգյան հետազոտությունները անցկացվում են ոչ վարակիչ հիվանդությունների, մասնավորապես`
-Արգանդի պարանոցի կամ վզիկի քաղցկեղի ախտորոշման և վաղ կանխարգելման նպատակով:
Զարկերակային գերճնշման և շաքարային դիաբետի սքրինինգյան հետազոտություններին կարող են մասնակցել 35-ից 68 տարեկան ՀՀ քաղաքացիները, իսկ արգանդի պարանոցի քաղցկեղի ՊԱՊ սքրինինգյան հետազոտության` 30-ից 60 տարեկան կանայք: Նշենք, որ հետազոտությունները անցկացվում են տարածաշրջանային սկզբունքով, այսինքն` Դուք կարող եք հետազոտվել միմիայն Ձեր տարածքային բուժ հիմնարկներում:
Ին՞չ դեր ունեն սոցիալական հիմնախնդիրները ոչ վարակիչ հիվանդությունների զարգացման հարցում.
Ոչ վարակիչ հիվանդությունները հիմնականում տարածված են զարգացող երկրներում` զարգացած երկրները վաղուց ունեն կանխամտածված և արդյունավետ գործող մարտավարություն: Զարգացող երկրների շարքում բացառություն չէ նաև մեր երկիրը: ՀՀ սքրինինգյան ծրագրի վիճակագրության համաձայն` գյուղական համայնքներին է բաժին հասնում ոչ վարակիչ հիվանդությունների 68%, իսկ մնացած 32% քաղաքաբնակ համայնքներին, միայն զարկերակային գերճնշումն է, որ և ՀՀ քաղաքային և գյուղական համայնքներում տալիս է միևնույն արդյունքը, բժիշկները դա բացատրում են քաղաքաբնակ հասարակության նստակյաց կենսակերպով և առավել անառողջ ապրելակերպով: Սքրինինգյան հետազոտության շրջանում, սոցիալական հիմնախնդիրներն են համարվում հիմնական անտարբերության պատճառը գյուղաբնակ անձանց շրջանում: Այս հարցը, արդիական է նաև քաղաքաբնակ հանրության շրջանում, սակայն ըստ վիճակագրության քաղաքաբնակ անձինք առավել տեղեկացված և գրագետ մոտեցում են ցուցաբերում` սեփական անձի նկատմամբ: 2015 թվականից գործող սքրինինգյան ծրագիրը լիովին անվճար է և հասանելի բոլոր սոցիալական խավերի անձանց: Բնականաբար ամփոփելով 2017 թվականի սքրինինգ հետազոտությունների արդյունքները` այս երեք տարիների արդյունքում ակնառու են հսկայական ձեռքբերումներ`վաղ հայտնաբերման, կանխարգելման, տեղեկատվության տարածման և ազգաբնակչության ներգրավման առանցքային հարցերում: Սոցիալական հիմնախնդիրները բնավ պատնեշ չեն հանդիսանում հետազոտվել ցանկացող անձի համար, այստեղ առաջ է գալիս զուտ հոգեբանորեն պատրաստակամ լինելու հարցը:
Արդյո՞ք հեշտ է սքրինինգյան հետազոտություններին մասնակցել և վաղ ախտորոշվելը, թե՞ արդեն իսկ խորացված հիվանդությունները բուժելը.
Ցանկացած սքրինինգ հետազոտություն, տևում է ընդամենը հաշված վարկյաններ, այն անցավ պրոցեդուռա է և չի պահանջում ոչ ֆինանսական և ոչ էլ հոգեբանական ջանքեր: Բնականաբար սքրինինգյան հետազոտության շնորհիվ վաղ հայտնաբերված հիվանդությունները հնարավոր է բավականին արդյունավետ և լիարժեք կերպով բուժել, սակայն դա չի նշանակում, որ զարգացման երկրորդ և երրորդ շրջաններում հիվանդները մնում են բարձիթողի վիճակում: Ընդհակառակը ցանկացած անձ ով ունի կամ նոր կամ երկարամյա գանգատներ հանգիստ կարող է անցնել սքրինինգյան հետազոտություն և ըստ իր օրգանական վիճակի նրան կտրվի համապատասխան բուժում: Բուժել և լիակատար կյանք խոստանալ արգանդի պարանոցի քաղցկեղի 3-4 զարգացման փուլերում ցավոք սրտի անիրական է, փոխարենը կան ամոքիչ բժշկության բազմաթիվ տարբերակներ որոնց կիրառմամբ հիվանդը կունենա առողջ ինքնազգացողություն: Սքրինինգ հետազոտությունների արդյունավետությունը կայանում է հենց ոչ վարակիչ հիվանդությունների գործում` վարակիչ հիվանդությունները ունեն հստակ արտահայտված ախտանշաններ նույնիսկ զարգացման առաջին փուլերում, իսկ ոչ վարակիչ հիվանդությունները գլուխ են բարձրացնում միայն զարգացման ծանրագույն փուլերում, երբ նույնիսկ ժամանակակից բժշկությունն է անզոր: Սքրինինգ հետազոտությունը արդի բժշկության ամենակարևոր միջոցառումներից մեկն է, որը ուղված է հասարակության շրջանում առողջ կենսակերպ ձեվավորելու առանցքային հարցին: