500 միլիոն դրամի ներդրման դեպքում մինչև 99 տարի ժամկետով վարձակալություն
Որքան ավելի շատ գումար հատկացնեն ներդրող ընկերությունները, այնքան ավելի երկար ժամանակահատվածով կկարողանան վարձակալել բնության հատուկ պահպանվող տարածքների տնտեսական և ռեկրեացիոն գոտիներում գտնվող հողամասերը:
Սրա հետ կապված Բնապահպանության նախարարությունը մի նախագիծ է մշակել և շրջանառության դրել, որի նախաբանում ասված է, որ դրա ընդունմամբ կխթանվի բնության հատուկ պահպանվող տարածքներում կատարվող ներդրումների իրականացումը, ինչն իր հերթին նախադրյալներ կստեղծի բնության հատուկ պահպանվող տարածքների և դրանցում էկոտուրիզմի զարգացման համար: Ասվում է, թե նախագիծը մշակվել է Սերժ Սարգսյանի կողմից 2017թ. հունիսի 8-ին տրված հանձնարարականի կատարման շրջանակում:
«ՀՀ կառավարության մի շարք որոշումներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» կառավարության որոշման նախագիծը մշակվել է՝ նպատակ ունենալով բարձրացնել բնության հատուկ պահպանվող տարածքների տնտեսական և ռեկրեացիոն գոտիների տարածքներում կառուցապատման նպատակով բնության հատուկ պահպանվող տարածքների կառավարումն իրականացնող պետական ոչ առևտրային կազմակերպությանը անհատույց օգտագործման իրավունքով ամրացված հողամասերի վարձակալությամբ տրամադրելու գրավչությունը` կախված կատարվող ներդրումների ծավալից»,- կարդում ենք նախագծում:
Նախարարության աշխատակազմի իրավաբանական վարչությունը մշակել է այս նախագիծը՝ հիմնվելով միջազգային փորձի ուսումնասիրությունների վրա, որոնք ցույց են տալիս, որ Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի երկրներում բնության հատուկ պահպանվող տարածքների կառավարման ֆինանսավորումը հիմնականում իրականացվում է պետական բյուջեի միջոցով: Բացի այդ, բնության հատուկ պահպանվող տարածքների համար կարող են ստեղծվել ֆինանսավորման այլ աղբյուրներ, մասնավորապես` բնության հատուկ պահպանվող տարածքներ մուտքի թույլտվություններից, էկոտուրիստական ծառայություններից ստացված օգուտներ, որոնք, սակայն, կազմում են պահպանվող տարածքի բյուջեի փոքր մասը: Ավելի մեծ չափով գումարներ են մուտքագրվում հողերը վարձակալության և (կամ) կառուցապատման և կենսառեսուրսների օգտագործման իրավունքով տրամադրելիս: Այդ նպատակով անհրաժեշտ է, որ պետությունը երաշխավորի պետական սեփականություն հանդիսացող հողերի և դրանց բարելավումների տնօրինման, օգտագործման կամ շահագործման իրավունքի երկարաժամկետ փոխանցումը` ծրագիրն իրականացնող կազմակերպությանը:
Նախագծում ասված է, որ հողերի վարձակալության ուղղությամբ ներկա պայմանները, մասնավորապես` ժամկետները, ընդունելի չեն ներդրողների և բանկերի համար, որոնք չեն տրամադրում հարմար վարկային միջոցներ ներդրողներին: Ներդրողներին խրախուսելու համար անհրաժեշտ է վերանայել հողի կառուցապատման իրավունքով վարձակալության տրամադրման պայմանները և ժամկետները: Հողային օրենսգրքի համաձայն՝ պետության և համայնքների սեփականության հողամասերի վարձակալության ժամկետը կարող է սահմանվել մինչև 99 տարի` համապատասխան ներդրումների կատարման պայմանով:
Ասված է նաև, որ ժամկետների և ներդրումների ծավալների համամասնությունները մանրամասն քննարկվել են բնության հատուկ պահպանվող տարածքների կառավարումն իրականացնող պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների հետ՝ հաշվի առնելով յուրաքանչյուր բնության հատուկ պահպանվող տարածքի վիճակը և ներդրումների գրավչության պոտենցիալը:
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքներում դրա կառավարումն իրականացնող պետական ոչ առևտրային կազմակերպությանը անհատույց օգտագործման իրավունքով ամրացված պարկի ռեկրեացիոն և տնտեսական գոտիների տարածքների՝ կառուցապատման նպատակով հողամասերը կարող են տրամադրվել մինչև 5 տարի ժամկետով, եթե կառուցապատման համար ներդրումները կազմում են մինչև 50 միլիոն դրամ, մինչև 25 տարի՝ 50-150 միլիոն դրամ ներդրումների, մինչև 50 տարի՝ 150-300 միլիոն դրամի, մինչև 75 տարի՝ 300-500 միլիոնի և մինչև 99 տարի՝ 500 միլիոն դրամ և ավելի ներդրումների դեպքում: