««Հաց բերողի» մահը ղեկավարները չեն մարսելու, անգամ՝ էն աշխարհում». Գուսան Հայկազուն
Սրանից մեկ տարի առաջ՝ 2017 թ. մարտի 16-ին մահացավ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներին սնունդ հասցրած Արթուր Սարգսյանը՝ «Հաց բերողը»:Նա մահացել էր «Արմենիա» բժշկական կենտրոնում, սրտանոթային սուր անբավարարության պատճառով:
Արթուր Սարգսյանին քիչ թե շատ ճանաչած մարդիկ նրա մասին միայն լուսավորն են հիշում: Բոլորիս սրտում նա մեծ հետք թողեց իր ինքնազոհողությամբ, իր վսեմ քայլով:
Երգահան Գուսան Հայկազունը՝ հիշելով նախորդ տարվա իրադարձությունները և պատասխանելով Past.am-ի այն հարցին, թե անցած մեկ տարվա ընթացքում իշխանությունները, հասարակությունը հասկացե՞լ են նրա իքնազոհողության գնալու պատճառները, կամ երկրի ղեկավարները գիտակցե՞լ են, որ սխալ են վարվել՝ կկտանքների ենթարկելով նրան ու, ի վերջո, մահվան դուռը հասցնելով, պատասխանեց.
«Մենք միշտ ցավ ենք ապրում, դատապարտում ենք Հայոց ցեղասպանությունը, Սումգայիթը: Սա դրան համազոր մի բան էր՝ արված մեր կողմից: Սա մեր ազգի, պետության ամոթն է ու խայտառակությունը: Այն անողները՝ կառավարությունը, իշխանությունը, ո՞նց են, էլի, քնում, ո՞նց: Չեմ կարծում, թե փոշմանել են: Երևի իրենց պետք էր, որ ցույց տան, թե ինչ ուզեն ու ոնց ուզեն՝ կարող են անել: Նույն բաները հիմա կրկնվում են, «Հաց բերող» չի, տղաներն են, էն մյուսն է: Ցավալի է շատ: Ամեն ինչ կարող են մարսել մեր ղեկավարները, բայց այս մեկը, վայ թե, չկարողանան մարսել, անգամ՝ էն աշխարհում չմարսեն»,- ասաց երգահանը:
«Հաց բերողի» հիշատակին նվիրված հավաք է լինելու քաղաքում, որին կմասնակցի նաև Գուսան Հայկազունը: Ասում է՝ ինքը բոլորին էլ մասնակցում է, անգամ նրանց, որոնց դեմ է: Գնում է, որպեսզի տեսնի, թե ինչ է կատարվում, քանի որ չի կարող տանը նստել, երբ հազար հոգի դուրս են գալիս ու ինչ-որ բանից բողոքում: Նա պետք է հետները լինի, կողքից տեսնի՝ ինչ է կատարվում:
Հիշեցնենք, որ 2016 թ. հուլիսի 26-ին, առավոտյան 07:00-ի սահմաններում Արթուր Սարգսյանն իր անձնական մեքենայով ճեղքել էր Ոստիկանության պարեկապահակային գնդի տարածքը շրջապատած ոստիկանական պատնեշը և սնունդ է հասցրել այն գրաված և այդ պահին այնտեղ 10 օր գտնվող զինված խմբի անդամներին։ Հուլիսի 31-ին զինված խմբի կողմից զենքը վայր դնելուց և իրավապահներին հանձնվելուց հետո Արթուր Սարգսյանը կալանավորվեց և նրան մեղադրանք առաջադրվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 218 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (պատանդ վերցնելը) և 235 հոդվածի 3-րդ մասով (ապօրինի զենք-զինամթերք ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը):
Օգոստոսի 5-ին վերաորակավորվեց Արթուր Սարգսյանի մեղադրանքը, և նա մեղադրվեց զինված խմբի անդամներին օժանդակելու մեջ։ 2016 թ. դեկտեմբերի 30-ին Արթուր Սարգսյանը ազատվեց կալանքից, իսկ 2017 թ. փետրվարի 9-ին կրկին ձերբակալվեց։ Երկրորդ ձերբակալության առաջին օրվանից Արթուր Սարգսյանն անժամկետ հացադուլ հայտարարեց, ինչի հետևանքով նրա առողջական վիճակը կտրուկ վատացավ: