Անլրջություն. ոստիկանները թույլ չեն տալիս Սերժ Սարգսյանին փոխանցել նրա համար հավաքված հանգանակությունը
Արդեն մի քանի օր է «Մերժիր Սերժին» քաղաքացիական նախաձեռնությունը շրջում է երևանյան փողոցներով և Սերժ Սարգսյանին «արժանապատիվ կերպով թոշակի ուղարկելու համար» գումար հավաքում: Նախորդ օրը նախաձեռնության անդամները Սերժ Սարգսյանի պատկերով պաստառը տեղադրել էին մետրոյի «Երիտասարդական», «Բաղրամյան» կայարանների մոտ, ապա նաև՝ Կասկադում: Պատկերում խորհրդանշական նախագահի ձեռքից ներքև ապակե տարա է դրված, որի մեջ էլ ցանկացողները գումար են նետում: Նախաձեռնության մասնակիցները հիմնականում կոչ են անում 10 և 20 դրամների հանգանակություն կատարել:
-Ակցիան շարունակվում է՝ Սերժ Սարգսյանը միայնակ իր գումարը հավաքում է:
-Դեռ քանի՞ օր կտևի այս ակցիան:
-Դա ոստիկանների համար անակնկալ է: Մենք օր չենք կարող ասել:
-Ոստիկանկերը ձեզ «հետապնդո՞ւմ» են:
-Մեզ չեն հետապնդում: Սերժ Սարգսյանի շահույթն են հետապնդում ոստիկանները: Եթե մեզ հետապնդեին, լրիվ ուրիշ վիճակ կլիներ: Այս պահին նրանք չկամություն են անում ու թույլ չեն տալիս, որ մենք Սերժ Սարգսյանի համար հավաքած հանգանակությունը փոխանցենք Սերժ Սարգսյանին: Սա Վովա Գասպարյանի չարախինդ ու հակասարգսյանական քայլն է:
-Դուք արդեն հաշվե՞լ եք, թե որքան հավաքված գումար կա:
-Ճիշտն ասած, մենք ուրիշի փողերը չենք հաշվում:
-Ազատության հրապարակից հետո ո՞ւր եք պատրաստվում գնալ, կանխորոշված ուղղություն կա՞:
-Ուղղություններ չկան, բայց պատրաստվում ենք միջոցառումների:
-Ի՞նչ միջոցառումներ են դրանք:
-Կհայտարարենք նախապես, անակնկալ միջոցառումներ են: Կան միջոցառումներ, որոնց մասին նախապես կասենք, կան՝ որոնք անակնկալ են լինելու:
-Սերժ Սարգսյանը դեռևս չի պատրաստվում թոշակի գնալ, և հավակնում է վարչապետի պաշտոնին, այս ամենը ինչո՞ւ է արվում:
-Իսկ դուք չե՞ք հավատում Սերժ Սարգսյանին: Մենք հավատում ենք, որ նա ասել է, թե չի ուզում դառնալ վարչապետ: Մենք իր ֆանատներն ենք, երբ ինքն ինչ-որ բան է ասում, մեր ներսը միանգամից խառնվում է:
-Սերժ Սարգսյանի համար գումար հավաքելու, նրան թոշակի «ուղարկելու» գաղափարը ինչպես ծնվեց, չէ՞ որ նա գումարի խնդիր չունի:
-Ո՞վ է ասում, որ չունի: Եթե չունենար, գիտնականների հետ հանդիպման ժամանակ կասեր փողի պակաս չունի, բայց ասել է, որ ունի: Հիմա մենք ուզում ենք էս մարդու կյանքի վերջին ցանկություններից մեկը կատարել:
Հիշեցնենք, որ մարտի 28-ին Գիտությունների ազգային ակադեմիայում Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ գիտնականները նախագահին ակնարկել էին ֆինանսավորման պակասի մասին, ինչին ի պատասխան նախագահը նշել էր. «Գումար եք ուզում, ես էլ եմ ուզում, բոլորն էլ ուզում են»։