Փորձել են բերման ենթարկել ՀԺ-ի լրագրողին, բայց ճանապարհի կեսից փոշմանել են
Այսօր առավոտյան Երևան-Աբովյան մայրուղուց, Աբովյանի «գայի պոստից» մի փոքր ներքև դեպի, «Առինջ մոլ» տանող խաչմերուկի մոտակայքից ոստիկանները քաղաքացիական ավտոմեքենայով բերման են ենթարկել «Հայկական ժամանակ օրաթերթի» լրագրող Տիրայր Մուրադյանին: Բերման ենթարկվելու մասին նա հասցրել էր տեղեկացնել ֆեյսբուքյան իր էջում: Կա նաև «Ազատություն» ռադիոկայանի տեսանյութը, որտեղ երևում է՝ ինչպես են ոստիկանները լրագրողին բռնի ուժով մեքենա են նստեցնում, անարձագանք են թողնելով Տիրայրի՝ լրագրող լինելու մասին խոսքը, բեյջը ցույց տալու փաստը:
Past.am-ի հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանը նշեց, թե լրագրողին բերման չեն ենթարկել, մի քանի մետր այն կողմ իջեցրել են:
Մեզ հետ զրույցում Տիրայր Մուրադյանը նշեց, որ իրեն ցանկանում էին տանել Աբովյան քաղաքի ոստիկանական բաժին, բայց ճանապարհին ոստիկաններին զանգել էին ու ասել՝ պետք չէ տանել բաժին, հե՛տ բերեք:
«Ցանկանում էին ինձ մի գազալցակայանի մոտ իջեցնել, բայց ես ասացի՝ մոտս գումար չկա, տարե՛ք նույն տեղը իջեցրեք: Սկզբում ես որոշել էի գնալ բաժին և հաղորդում տալ այս ամենի մասին, բայց փոշմանեցի: Փաստաբանս ասաց՝ մի գնա, քեզ ժամերով անիմաստ պահելու են բաժնում, մենք քո փոխարեն հաղորդում կտանք»,- պատմեց Տիրայրը:
Տիրայրին հասցրել էին Աբովյանի ոստիկանական բաժնի մոտ և ասել, թե ավտոմեքենայի գազը վերջացել է: Ապա՝ 5 րոպե անց տաքսի էին գտել ու նրան հետ ուղարկել նույն տեղը:
«Իրենք տեսել էին իմ բեյջը, ես գոռում էի, որ լրագրող եմ: Մի հատ գնդապետ կար այդտեղ, ասաց՝ մտցրե՛ք, տարե՛ք ու ձեռքը դրեց գլխիս, նստեցրին մեքենան»,- նշեց նա:
Իրականում որն է եղել պատճառը, որ լրագրողին անհիմն կերպով փորձել են բերման ենթարկել, հայտնի չէ: Տիրայր Մուրադյանը պարզապես մյուս լրագրողների պես նկարում էր քաղաքացիական հագուստով անձանց կողմից քաղաքացիական համարներով մեքենաներով՝ մարդկանց բերման ենթարկելը: Տիրայրը այդ պահին Ֆեյսբուքով ուղիղ եթեր էր մտել, նրանից բացի տարածքում այլ լրագրողներ էլ կային, ովքեր նույնպես նկարում էին այդ գործընթացը:
Հիշեցնենք նաև, որ այսօր Տիրայր Մուրադյանը քաղաքացիական հագուստով անձանց կողմից հարձակման էր ենթարկվել: Նրան հարվածել էին, ինչի հետևանքով երիտասարդ լրագրողը գլխի սալջարդ էր ստացել: Մեր հարցին, թե հիմա ինչպես է իրեն զգում՝ պատասխանեց. «Լավ եմ»:
Աշոտ Ահարոնյանը իր ֆեյսբուքյան էջում երեկ նշել էր, թե քաղաքացիական հագուստով բերման ենթարկելու գործողություն իրականացնող անձինք ոստիկանության ծառայողներ են, որոնց գործողությունների համար ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է ոստիկանությունը: