Թևան Պողոսյանը արձանագրում է՝ Ադրբեջանը դեռևս պատրաստ չէ խաղաղ բանակցությունների
Եթե Ադրբեջանում ունեն լուրջ մոտեցում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը խաղաղ բանակցային ճանապարհով կարգավորելու ուղղությամբ, ուրեմն պետք է գիտակցեն, որ Արցախը պետք է լինի բանակցային սեղանի շուրջ: Մայիսի 21-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ արտահայտեց Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի նախագահ, հասարակական հիմունքներով ՀՀ նախագահի խորհրդական Թևան Պողոսյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, որ Արցախը պետք է վերադառնա բանակցային սեղան: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փորձագետը նախ նշեց, որ այս մոտեցումը նոր չէ, և որին մեկ անգամ չէ, որ անկախ միջնորդներն արձագանքել են, բայց Ադրբեջանը չի ցուցաբերում այդ մոտեցումը: «1997-1998 թվականից միշտ ասել ենք, որ բանակցային ֆորմատը շեղված է, ասիմետրիկ է, բոլորը դրա մասին ասել են: Համանախագահներն էլ ասել են, որ մենք հասկանում ենք՝ կողմերից մեկը միայն հանդիպումների այս տեսակն է ընդունում՝ նկատի ունենալով Ադրբեջանը, բայց բոլորս էլ գիտակցում ենք, որ ուշ թե շուտ Արցախը գալու է բանակցությունների սեղանի շուրջ: Դա մեկ անգամ չէ, որ ասել են: Բայց Ադրբեջանը չունի այդ մոտեցումը, բացի ռազմական լուծումից, այլ պատկերացում չունի»,-ասաց Թևան Պողոսյանը:
Նա նաև նկատեց, որ, չնայած Ադրբեջանի արտգործնախարար Մամեդյարովը ասել էր պատրաստ ենք ինտեսիվացնել բանակցային գործընթացները, դրանից մեկ օր հետո այդ երկրի ղեկավարը, արձագանքելով Փաշինյանի հայտարարությանը, այս կամ այն տարածքներ գրավելու իրենց «կարողության» մասին էր խոսել: «Մենք գործ ունենք մի իրավիճակի հետ, երբ հակառակորդը պատրաստ չէ բանակցային գործընթացին: Ինձ համար իրավիճակը չի փոխվել: Մենք պետք է ձևավորենք հզոր երկիր՝ ուժեղ, ժողովրդավար, բաց տնտեսությամբ, գիտությամբ, արդյունաբերությամբ: Այն ոգով դաստիարակել սերունդներին, որ այսօր դեռ մյուս կողմը պատրաստ չէ սեղանի շուրջ բանակցությունների»,-նշեց փորձագետը:
Անդրադառնալով պաշտպանության նախարարության տարածած տեղեկատվությանը, որ ադրբեջանական ԶՈւ-երը Հայաստանի հետ սահմանի որոշ հատվածներում ձեռնարկել են ակտիվ ինժեներական աշխատանքներ՝ նպատակ ունենալով բարելավել դիրքերը՝ Թևան Պողոսյանը հիշեցրեց՝  Ադրբեջանը մեզ համարում է իրեն թշնամի երկիր, հետևաբար, ցանկացած պատեհ ու անպատեհ առիթ օգտագործում է իրավիճակից օգուտներ քաղելու համար: «Բացի այդ՝ չմոռանանք, որ մայիսը հայերի համար եղել է հաղթանակների ամիս, իսկ Ադրբեջանի ընկալումներով՝ ինչ-որ չափով պարտությունների: Գալիս է մայիսի 28-ը, երբ Ադրբեջանն աշխարհին փորձում է ցույց տալ, թե 100 տարեկան է։ Մենք օրացույցում ունենք օրեր, որոնց ժամանակ Ադրբեջանն այսպես թե այնպես իր ակտիվությունը ցուցաբերում է: Պատկերացրեք, որ կա որոշակիորեն լարված իրավիճակ կամ Հայաստանի իմիջը բարձրացել է այս տրանսֆորմացիոն իրավիճակում, թշնամին փորձելու է օգտվել ստեղծված վիճակից»,-ընդգծեց Թևան Պողոսյանը:
Հրդեհ է բռնկվել Թումանյան փողոցում գործող սննդի կետերից մեկի նկուղային հարկում Պետությունը պետք է աջակցի կրթությունից հետո համայնք վերադարձող երիտասարդին․ Ցոլակ ԱկոպյանԹուրքիան և Ադրբեջանը չպետք է թելադրեն Հայաստանի ապագան․ Արմեն ՄանվելյանՎթար՝ Աշտարակում, բախվել են «Opel», «Ford» ու բեռնատար «Գազել», 2 վիրավոր կա Բագրատ Սրբազանի կալանքը երկարաձգվեց ևս 2 ամսով Մեկնարկել է «Հաղորդակցության եղանակների բարեկամության մոնիթորինգ - 2025» շնորհանդեսը (լուսանկարներ, տեսանյութ)Թրամփի վարչակազմի պաշտոնյաները ծրագրում են Գազայում կառուցել 5000 հոգանոց ռազմաբազա Աշտարակ-Վաղարշապատ ճանապարհին մեքենաներ են բախվել. կան տուժածներ Խոշոր հարկատուների առանցքային դերը ՀՀ պետական բյուջեումՍպասվում է կարճատև անձրև. օդի ջերմաստիճանը կնվազի Պայթյուն՝ մետրոյում․ ի՞նչ է հայտնիԲուկայո Սական նոր երկարաժամկետ պայմանագիր է կնքել «Արսենալի» հետ Ինձ են դիմել «Համահայկական ճակատ» շարժման կազմում գործող համանուն կուսակցության և «Ժողովրդական աշխարհազոր»-ի մի խումբ մեր հայրենակիցներ. Արշակ ԿարապետյանՎերադարձնենք լավատեսությունը հայ գյուղացուն. այգիներում չմթերված բերք չի՛ մնալու. տեսանյութՄահացել է «ՌոբոՔոփ»-ի և «Գաղտնի նյութեր»-ի աստղ ՆունանըԳործարանի տանիքը փլուզվել է․ հնարավոր է՝ փլատակների տակ մարդիկ լինենԱրարատԲանկի գլխավոր հովանավորությամբ տեղի ունեցավ ԿարդաLove 5-րդ հոբելյանական փառատոնը ԱՄՆ զինnւժը դիրքավnրվում է Իրանին հնարավոր հшրվածներ հասցնելու համար. The New York Times Եվրախորհրդարանի պատգամավորը ԵՄ-ին կոչ է արել գործնական քայլեր ձեռնարկել Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման ուղղությամբ Որոշ ժամանակ գազ չի լինի Հրդեհ է եղել երևանյան սննդի կետերից մեկի նկուղային հարկում Անփոխարինելի օգնական խոհանոցում. ինչպես և ում կողմից է այն ստեղծվել. «Փաստ»ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ). Նախագահական երեք ընտրություն Հայաստանում. «Փաստ»Խնդրում ենք թոշակառուներին մինչև մարտի 1-ը քարտեր ձեռք բերել, այլապես պիտի առաքենք տուն․ Թորոսյան Հունիսյան ընտրությունները՝ յուրատեսակ հանրաքվե. արտաքին հետաքրքրություններն ուժգնանում են. «Փաստ»Պետական պարտքի բեռը ՀՀ քաղաքացիների ուսերին է. Նաիրի Սարգսյան Ադրբեջանի նախագահն աշխատանքային այցով Վաշինգտոնում է Ինքնիշխանության հսկայական զիջում. «Փաստ»Հայաստանում արձանագրվել է «Չիկունգունիա տենդ» հիվանդության դեպք ԱՄՆ-Իրան հարաբերությունները հասել են եռման կետի Երևանը վերածվել է 30-ականների Չիկագոյի Մոսկվան կոշտ զգուշացում է անում երկաթուղու հարցով Կառուցելու ենք առաջադեմ, տեխնոլոգիական և մարտունակ բանակ․ Ավետիք Քերոբյան«Ժորժս աստվածային տղա է, նա ինձ վերևից հսկում է, ամենադժվար պահերին ինձ ծանր վիճակից հանում». սերժանտ Ժորժ Գևորգյանն անմահացել է նոյեմբերի 2-ին Ճարտարում. «Փաստ»Իրականում ավագ դպրոցում սովորելը պիտի բարդ լիներ, որ հետո շրջանավարտները հանգիստ ընդունվեին բուհեր. Մենուա ՍողոմոնյանԿրթությունն ու մշակույթը` Սամվել Կարապետյանի ուշադրության կենտրոնում Մշակույթը մեր ազգային ինքնության հենասյուներից է․ Աննա ԿոստանյանՄի շարք փոփոխություններ՝ ԶՈՒ կարիքների համար գնումների գործընթացում. «Փաստ»Գերմանիումը կդարձնի պերովսկիտային մարտկոցները տիեզերքին համապատասխան Երևանում պարեկը վրաերթի է ենթարկվել (տեսանյութ) Յոթերորդ դասարանի աշակերտը դպրոցում դանակով հարձակվել է դասընկերոջ վրաԻնչպես պետք է գործի TRIPP-ը, եթե երբևիցե գործարկվի. Ավետիք ՉալաբյանԱշխարհաքաղաքական նոր «մեսիջներ». անվտանգության ավանդական երաշխիքներն այլևս հուսալի չեն. «Փաստ»Կիբեռհանցագործության դեմ պայքարը չափազանց կարևոր և արդիական հանձնառություն է. Հրայր ԿամենդատյանԻնչպե՞ս են երեկվա կրակnցներից տուժած քաղաքացիները. մանրամասներ Բարձր ենք գնահատում Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» նախաձեռնությունը, որը կոչված է համախմբելու աշխարհասփյուռ հայության կարողությունները. Աշոտ ԳրիգորյանՄենք ամեն գնով պետք է պաշտպանենք մեր ինքնությունը․ Արթուր Վանեցյան Ընտրությունների մասնակցության յուրաքանչյուր ձայնի ուժը և լռության գինը. «Փաստ»Եպիսկոպոսների ժողովը Ավստրիայում և ներքաղաքական ճնշումների ստվերը Վիճաբանություն և ծեծկռտուք Երևանում՝ ՝ «Ռոյալ Երևան» ռեստորանի դիմաց․ կան ձերբակալվածներ