«Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ագրեսիա Հայաստանի նկատմամբ նշանակում է ագրեսիա ժողովրդավարական գործընթացների նկատմամբ: Դա եղել է նաև 1988 թվականին, երբ Ղարաբաղյան շարժումը ժողովրդավարական բնույթ է կրել: Այսինքն` այն մեր կողմից որևէ ագրեսիվ գործողություններով չի սկսվել, պատասխանն է եղել ագրեսիայի, որի պատճառով էսկալացիա է տեղի ունեցել: Այս մեսիջը ես կարևոր եմ համարում: Այսինքն` խնդիրը դիտել զուտ նեղ տարածքային հակամարտության տեսանկյունից և այդպես էլ ներկայացնել նաև միջազգային հանրությանը, նշանակում է` գրեթե ոչինչ չներկայացնել հակամարտությունից: Այս մեսիջները համապատասխան մարմիններին ու կառույցներին հասցնելը շատ կարևոր է: Հայաստանի նոր իշխանությունների դիրքորոշումը հստակ է. ասում են` պատրաստ ենք խաղաղ բանակցային գործընթացի, և Ղարաբաղն ի զորու է իր դիրքորոշումը հայտնել: Եթե ուզում ես լիարժեք ու երկարատև խաղաղություն, ապա պետք է կարողանաս ապահովել դա»,–նշեց նա` հավելելով, որ զուտ բանակցային գործընթացի շարունակականությունը կանխում է հնարավոր ռազմական գործողությունների հավանականությունը, բայց չի բերում երկարատև խաղաղության:
«Իսկ երկարատև խաղաղության համար ավելի համարձակ քայլեր են պետք: Ադրբեջանի իշխանություններին ուղղված այս ուղերձներն են, որ հնչում են Հայաստանի իշխանությունների կողմից: Ճիշտ է նաև այն, որ ատելություն պարունակող որևէ ելույթ չի հնչում Ադրբեջանի ժողովրդի հասցեին. ժողովուրդ ու իշխանություն տարանջատումը կարևոր է: Կարծես չեն բացառվում հնարավոր փոփոխությունները նաև Ադրբեջանում. փորձելով սպառնալ Հայաստանին` Ադրբեջանը փորձում է կանխել հնարավոր ժողովրդավարական ինչ–որ շարժում, գործողություն` ընդդեմ իր իշխանությունների: Ադրբեջանի իշխանությունները դեռ մայիսի սկզբին բավականին տագնապած էին: Այդ ընթացքում ընդունեցին օրինագծեր, որոնցով ավելի խստացրեցին գործադուլների, դասադուլների անցկացման գործընթացը, նոր տույժ– տուգանքներ մտցրեցին: Կարծում եմ` կա այդ վախը, հաշվի առնելով նաև այն, որ բուռն ներքաղաքական գործընթացներ էին զարգանում Ադրբեջանում: Բացի այդ` մարդկանց մոտ բողոքը հայտնելու միտում է նկատվում»,–եզրափակեց մեր զրուցակիցը:
Իրանը պատրաստ է դադարեցնել ուրանի հարստացումը Երկու ռազմական և տեխնոլոգիական տերություններ, Հայաստանի երկու վաղեմի բարեկամներ. Օլիվիե Դըկոտինյի 5,1 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել Ալմաթիում Ժնևում ավարտվել են Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի բանակցությունները․ ի՞նչ է որոշվել Հայր Սուրբը երիտասարդներին պատգամեց շարունակել ապրել աղոթքով Իրան–ԱՄՆ բանակցությունները նվազեցրել են նավթի գները համաշխարհային շուկայում Երևանում հարգանքի տուրք են մատուցել լեգենդար հետախույզ Գևորգ Վարդանյանի հիշատակին Ասա՛ ղեկավարիդ՝ թող պայմանագիր ուղարկի․ Ծառուկյանն արձագանքել է ամերիկացու մարտահրավերին Իդրամի, Մեդիամաքսի եւ «Հայորդի» հիմնադրամի նախաձեռնությունը՝ Գիրք նվիրելու տոնին ընդառաջՎՏԲ-Հայաստան Բանկը վերաբացել է Աշտարակ քաղաքի մասնաճյուղը«Հայաստանի լավագույն 100 ուսանողներ» մրցույթի մասին. Գոհար ՂումաշյանՊայմանագրային զինռածառայողին դաժան ծեծի են ենթարկել․ նա վերակենդանացման բաժանմունքում է Վիճաբանություն՝ ԵրևանումԲերքի երաշխավորված մթերում․ Շիրազ ՄանուկյանՄոսկվայում ադրբեջանցի զույգն ինքնասպան է եղել 5-ամյա երեխայի աչքի առաջ Դեղերի գները պետք է իջնեն, որ մարդիկ ավելի լավ ապրեն․ Ուժեղ Հայաստանում մարդիկ լավ են ապրելուԱյսօրվա ակցիայի առիթը Կաթողիկոսի ելքի նկատմամբ կիրառված արգելանքն է և Եպիսկոպոսաց Մեծ Ժողովի բնականոն կայացման խոչընդոտումը․ «Համահայկական ճակատ» Շարժում«Բարսելոնան» կփորձի ձեռք բերել Մարկու Տյուրամին Կամ հերքե՛ք, կամ անկեղծ ասե՛ք, որ ինքնիշխան չենք և անգամ մենք ինքներս մեր ՍԴ որոշումները չենք ճանաչում. Էդմոն ՄարուքյանՎիճաբանության ժամանակ մարմնական վնասվածքներ պատճառած տղամարդը հայտնաբերվել է. Նուբարաշենի ոստիկանների բացահայտումը ԱՄՆ-ում բացահայտել են Չինաստանի հետ սահմանին ռուսական Սու-57 կործանիչներ տեղակայելու պատճառը «Անորակ ասֆալտ անելու պատճառը թող իրենց շվեյցարական բանկերի հաշիվներում փնտրեն». Բագրատ ՄիկոյանՎարդենյաց լեռնանցքը դժվարանցանելի է կցորդիչով տրանսպորտային միջոցների համար ԱՆ-ից պարզաբանում են՝ ինչու է ուշանում պոլիկլինիկաներում բուժաշխատողների աշխատավարձը Ճանապարհային տեսախցիկները վերահսկում են ոչ միայն արագությունը. ինչ խախտումներ են ֆիքսվում Ընթերցեք «Առաջարկ Հայաստանի» կոնցեպտը․ Արման ԱբովյանԼարսը փակ է Մենուա Սողոմոնյանը Ռուբեն Վարդանյանի դատի մասինTeam Holding-ի պարտատոմսերը ցուցակվեցին Հայաստանի ֆոնդային բորսայում. տեղաբաշխողը՝ Freedom Broker ArmeniaԱրագածոտնի թեմի գլխավոր հաշվապահին դատարանը տնային կալանքից ազատել է Վահագն Խաչատուրյանը պետական այցով կմեկնի Հունաստան Տեսանք իրենց բարենորոգածը՝ իրենք սաղ լափեցին, անտուն-անտեղ արցախցուն թողեցին 40 հազար դրամի հույսինՆիկոլը թամամ խաչակնքվել չգիտի.էնքան անթասիբ ենք,թույլ ենք տալու Վեհափառի հետ էդ կերպ վարվի՞ ՔԿՀ-ների բարդակը վերացրեք․ վաղը, մյուս օր դուք եք էնտեղ նստելու, ճաշ ուտելու․ պահեստազորի փոխգնդապետՊարտադիր առողջության ապահովագրությունը Հայաստանում՝ ռիսկեր և չլուծված խնդիրներ«Այ անթասիբ, թաթերդ հեռու մեր սրբություններից». Ռուզաննա Ստեփանյանը՝ ՓաշինյանինԿաթողիկոս հանելու և նոր կաթողիկոս նշանակելու իրավունք ունի՞ ՓաշինյանըՄիջազգային փաստաբան Ռոբերտ Ամստերդամի հայտարարությունը «Ժամանակակից դառնալ նշանակում է առաջ գնալ, թե՞ դավաճանել սեփական եսին». FairWind ռոք խումբը՝ նոր երգի մասին Մասնակցելու ենք ընտրություններին, որ ժողովուրդը իրական այլընտրանք ունենա․ Ավետիք ՉալաբյանԱրարատԲանկն արժանացել է Mastercard-ի «Excellence in Strategic Marketing մրցանակին Ակցիա դատախազության դիմաց՝ ի պաշտպանություն ԿաթողիկոսիՉկա որևէ իրավական պետություն, որտեղ քրեական գործ հարուցվի հաղթանակած գեներալի կամ հոգևոր առաջնորդի նկատմամբ.«Համահայկական ճակատ» շարժման անդամ Ի՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գաՈւմ վարչապետը ասում է «ֆաս», բոլորը գնում են այդ ուղղությամբ․ Նաիրա ԳևորգյանՊայթյուն ռազմական ոստիկանության շենքում, մահացել է 3 մարդ. ՌԴ Մենք միանշանակ հաղթելու ենք ընտրություններում․ «Ուժեղ Հայաստան»Կարևոր է ունենալ որակյալ մեծամասնություն. մեր ուժը նաև ներքին անկեղծության և մաքրության մեջ է. Դավիթ ՂազինյանԲժիշկը զգուշացրել է այրոցի թաքնված վտանգների մասին «Homplex Mall»-ում ինձ կեղծ ոսկի են վաճառել․ քաղաքացու ահազանգի հետքերով