Տնօրենին ապօրինաբար ազատել են աշխատանքից. «Փաստ»
ԿԳ նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար, փոխնախարար Վահրամ Մկրտչյանը ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանի նշանակումից ժամեր առաջ Դիլիջանի պետական քոլեջի նախկին տնօրեն Գոհար Անտոնյանին, անաշխատունակության թերթիկի ժամկետի ընթացքում, հապճեպ ազատել է աշխատանքից և այլ տնօրեն նշանակել: Եվ այդպես էլ պարզ չի դարձել, թե թավշյա հեղափոխությունից հետո գործող տնօրենին աշխատանքից այդքան հապշտապ ազատելու իրական պատճառը որն է եղել:
Գ. Անտոնյանը 2017-ի փետրվարի 10-ից ԿԳՆ-ի կողմից նշանակվել է տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար: Գերատեսչությունից կախվածության հանգամանքն օգտագործելով՝ նրան առաջարկել են՝ քոլեջի նախկին տնօրենին, ում մասով դատական գործ է ընթանում, նշանակել փոխտնօրենի պաշտոնում: Եվ այստեղից էլ սկսվել է նախարարության միջին մասնագիտական վարչության պետ Արտակ Աղբալյանի ու տնօրենի պաշտոնակատարի ջրերը մի առվով չհոսել: Օգոստոսի վերջին քոլեջի տնօրենի թափուր պաշտոնի համար մրցույթ է հայտարարվել, որին իրենից բացի ևս երկու թեկնածու է մասնակցել:
«ԿԳՆ աշխատակիցները շահագրգռված էին, որ ես չընտրվեմ: Այդ մասին ես իմացա հունիսին, երբ Ա. Աղբալ յանն ինձ կանչեց նախարարություն և ասաց, որ չի ուզում ինձ հետ աշխատել և ես պետք է դիմում գրեմ ու ազատվեմ աշխատանքից: Նա ինձ ասաց նաև, որ ոչ մի պատճառաբանություն չի ընդունում և որևէ «ինչու»-ի չի պատասխանելու»,- «Փաստի» հետ զրույցում ասաց Գ. Անտոնյանը:
Տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարը ճշտել է, թե կարո՞ղ է, արդյոք, նախարար Լևոն Մկրտչյանին հանդիպել, ինչին ի պատասխան, Ա. Աղբալյանը պատասխանել է, որ նախախարի հետ նույնիսկ չի հանդիպում, նա ինչպե՞ս կարող է հանդիպել: Կարճ ասած՝ մինչ մրցույթ հայտարարելը Գ. Անտոնյանն իմացել է, որ անցանկալի է ԿԳՆ համապատասխան վարչության պետի համար: Հետաքրքիր մի դիտարկում ևս. քոլեջին կցված մալբրի համակարգը մնացել է հանցագործության մեջ մեղադրվող նախկին տնօրենի անունով, ում պաշտոնավարության իրավունքը ԿԳ նախարարի հրամանով երեք տարի առաջ է կասեցված եղել:
Ինչևէ, 8 կողմ, 1 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ հաղթել է Գ. Անտոնյանը, որից հետո սկսվել է տնօրեն նշանակելու հրամանն արհեստականորեն ձգձգելու գործընթացը: Քոլեջում լարված իրավիճակ է ստեղծվել, արդյունքում՝ ստուգում նշանակվել: Հետո պարզվել է, որ սեպտեմբերի 11-ից տնօրենի հրամանը ԿԳ նախարարը «մակագրած» է եղել, բայց նա այդ մասին չի իմացել, որ դիմում գրի:
«Ես այդ մասին իմացա, երբ նախարարության կադրերի բաժնից ինձ զանգահարեցին և ասացին, թե ինչու դիմում չեմ գրում, որպեսզի նախարարը հաստատի: Նշանակումից մեկ շաբաթ անց քոլեջ ներխուժեցին Ա. Աղբալ յանի ղեկավարած վարչության, կրթության բաժնի աշխատակիցները և սկսեցին ընդունելության և այլ փաստաթղթեր ստուգել»,- ասաց Գ. Անտոնյանը:
Քոլեջի նորընտիր տնօրենը, իմանալով, որ նախարարության աշխատակիցները չեն ցանկանում իր հետ աշխատել, բավականին ուշադիր ու բծախնդիր է աշխատել, սակայն մինչև առաջին կիսամյակի վերջը չի կարողացել նկատողություն ստանալուց զերծ մնալ: Նախորդ տնօրենի ժամանակ ընդունված 5 խմբի փոխարեն նախարարի հրամանով հաստատված 9 խումբ է նա «ժառանգել» նախորդ տնօրենից, և այդ խմբերի ծախսերը վերանայելու խնդրանքով Գ. Անտոնյանը դիմել է նախարարին, սակայն իր դիմումն այդպես էլ տեղ չի հասել, ինչն էլ հանդիսացել է նրան նկատողություն տալու պատճառը: Մինչ հունվարյան արձակուրդները կավարտվեն, ամսի 11-ին մահացել է տնօրենի հայրը: Նույն օրը նախարարությունից ներկայացել են աուդիտ իրականացնելու և պարզելու կրեդիտորական պարտքի պատճառները:
«Նորից սկսեցին քոլեջի ամբողջ փաստաթղթաշրջանառությունը 2011 թվականից սկսած ստուգել: Աուդիտի ավարտից մոտ երկու օր հետո՝ հունվարի 31-ից, գտնվել եմ անաշխատունակության մեջ: Բուժման ընթացքում Աղբալյանը նորից զանգահարել է ինձ, զանգահարել են անգամ ամուսնուս՝ տեղեկացնելով, որ եթե չգնամ ու ազատման դիմում չգրեմ, գործերը կհանձնեն դատախազություն: Ես իհարկե դիմում չգրեցի, հետո վիրահատվեցի, հետվիրահատական շրջանում էի: Այդ ընթացքում ստացա նաև աուդիտի պատասխանը, համաձայն որի թերություններ էին հայտնաբերվել: Բացատրագիր գրեցի, որով տեղեկացրեցի, որ հնարավոր բոլոր թերությունները վերացված են, իսկ նրանք, որոնք ժամանակի ընթացքում պետք է վերացվեն՝ ընթացքի մեջ են»,- ասաց Գ. Անտոնյանը:
Դրանից հետո խիստ նկատողություն են տվել, իսկ մայիսի 9-ին նա շտապօգնության կանչով տեղափոխվել է հիվանդանոց: Հաջորդ օրը տեղեկացել է, որ նախարարությունից իր պաշտոնավարությունը դադարեցնելու մասին հրաման է ստորագրվել: Մայիսի 11-ին ԿԳՆ-ից կանչել են Իջևանի տարածաշրջանային քոլեջի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարին, ով նաև մասնակցել էր Դիլիջանի պետական քոլեջի տնօրենի ընտրությանը և նրան հրամանագրել են ազատված տնօրենի փոխարեն: Ստացվում է, որ ԿԳ նոր նախարարի նշանակումից ժամեր առաջ, նախարարի պաշտոնակատար Վ. Մկրտչյանը ստորագրել է Դիլիջանի պետական քոլեջի տնօրենի հրամանը:
Արդարությունը վերականգնելու նպատակով քոլեջի նախկին տնօրենը 2 անգամ հանդիպել է ԿԳ նոր նախարար Ա. Հարությունյանի հետ: Միաժամանակ աշխատանքի վերականգնելու դիմում է ներկայացրել դատարան և հույս ունի, որ արդարությունը կհաղթի: Բայց մինչ հիմա նախարարության աշխատակիցները շարունակում են ճնշումներ իրականացնել Գ. Անտոնյանի վրա և ստիպում են «մի թղթիկի վրա գրելու» միջոցով քոլեջի կնիքը հանձնել նոր տնօրենին, ինչն օրենքով նույնպես անթույլատրելի է:
Ի դեպ, մեր տեղեկություններով ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության Դիլիջանի պետական քոլեջ ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Վարդան Գևորգյանին նույնպես մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ-ից բացակայող՝ քոլեջի ուսանողուհու բացակայությունները քողարկելու նպատակով պաշտոնական փաստաթղթերում կեղծիքներ կատարելու համար: Եվ չնայած առաջին ատյանի և վերաքննչ դատարանների որոշմամբ նա 1 տարով զրկվել է տնօրեն աշխատելու իրավունքից, բայց զարմանալիորեն երբեք չի դադարել ղեկավարել նշված քոլեջը:
Ստացվում է, որ ԿԳՆ միջին օղակի աշխատակիցների համար ավելի ընդունելի է նման վարքագիծ ունեցող տնօրենների հետ համագործակցելը, քան կեղծիքներից հեռու անձանց հետ աշխատելը: