«Հասմիկ» ճամբարի ջոկատավարները պարզաբանել են երեխաների կազմակերպած միջոցառման շուրջ ծագած աղմուկը
Հանքավանի «Հասմիկ» ճամբարի ջոկատավարներն «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրած ասուլիսում պարզաբանել են ճամբարում հանգստացող երեխաների կազմակերպած գեղարվեստական միջոցառման շուրջ ԶԼՄ-ներում և սոցիալական ցանցերում հրապարակված լուսանկարները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ճամբարի ավագ մանկավարժՄուրադ Մուրադյանը, ավագ ջոկատավար Մարիամ Սիմոնյանը և ջոկատավար Մարիետա Սահակյանը տեղյակ չեն եղել, թե միջոցառման այդ հատվածում երեխաներն ինչ հանդերձանքով են ելույթ ունենալու:
Մուրադ Մուրադյանն ընդգծեց, որ չէին կարծում, թե երեխաների այդ կատակը կարող է նման աղմուկ բարձրացնել: «Մեր սաներն իրենքեն որոշում և խորհրդակցում ջոկատավարների հետթե ինչմիջոցառումներ կցանկանան անցկացնելՄեզ համարանակնկալ էր նրանց այդ մտահղացումը. մենք գիտեինքորտղաները որոշել էին աղջիկների գլամուրային կերպարներըքննադատելսակայն չգիտեինք՝ նրանց մտքի թռիչքըինչպիսին կլիներ»,- ասաց ավագ մանկավարժը և հավելեց, որ երեխաների ծնողները հոլովակներով տեսել են միջոցառումը և շատ դրական են վերաբերել այդ ամենին:
Նա նշեց, որ սոցցանցերում հայտնված լուսանկարները միջոցառման հենց այն հատվածից են վերցված, որտեղ տղաները փոքր-ինչ ծաղրում են աղջիկներին:
Մուրադյանի խոսքով՝ ճամբարում հանգստացող երեխաները շատ տարբեր միջոցառումներ են կազմակերպում՝ երգեր, պարեր, դիմակահանդեսներ, Ուրախների ու հնարամիտների ակումբներ են ստեղծում: Երեխաները տարբեր խաղեր են խաղում՝ ունեն ֆուտբոլի, վոլեյբոլի, բասկետբոլի դաշտեր:
Ավագ մանկավարժը և ջոկատավարները նշեցին, որ բարձրակրունկ կոշիկները, շպարը և այլ կանացի պարագաներ տղաները վերցրել էին աղջիկներից, ովքեր այդ ամենը բերել էին դիմակահանդեսի համար:
Ավագ ջոկատավար Մարիամ Սիմոնյանն ընդգծեց, որ ծնողները տեղյակ են եղել, և նրանք ճամբարի աշխատանքների ընթացքում իմացել են, թե ինչ խաղերի են մասնակցում իրենց երեխաները:
««Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում մեր ճամբարն ունի խումբորտեղ ներգրավված են երեխաների ծնողները և իրենք ամեն ինչիցտեղյակ են լինում ու հետևում են մեզ մոտ տեղի ունեցող միջոցառումներին և խաղերին: Սոցիալական ցանցերում հայտնված նկարները վերցվել են ՈւՀԱ-ից, մեկ այլ հատված դիմակահանդեսից, և երեխաներին պիտակավորել են այնպես, ինչպես իրենք են ցանկանում»,- ասաց Սիմոնյանը:
«Դպրոցականների ամառային հանգստի կազմակերպում» պետական բարեգործական ծրագիրը հաստատվել է 2011 թվականիցորի շրջանակում կա 6 ճամբար, 5-ը՝ Հանքավանումիսկ մեկն էլ՝ ԾաղկաձորումԸնդհանուր առմամբ ճամբարներին բյուջեից տրամադրվում է 480 մլն ՀՀ դրամՃամբարներնանվճար են և այնտեղ այցելում են սոցիալապես անապահով ընտանիքներիզոհված ազատամարտիկներիբազմազավակ ծնողների 7-13 տարեկաներեխաներ:  Ճամբարի կրթադաստիարակչական ծրագիրը կոորդինացնում է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը: