Քարոզչության եթերային գները. «Փաստ»
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքում արդեն հրապարակվել է Երևանի ավագանու 2018 թ. սեպտեմբերի 23–ին կայանալիք արտահերթ ընտրությունների նախընտրական քարոզչության համար տրամադրվող վճարովի եթերաժամի մեկ րոպեի գինը:
Այսպես, այս սեպտեմբերին կայանալիք ավագանու ընտրությունների քարոզարշավը կհեռարձակվի 18 հեռուստա և ռադիոընկերությունների եթերում: Մեկ րոպեի դիմաց ամենից բարձր սակագին են սահմանել «Շանթ» և «Արմենիա» հեռուստաընկերոթյունները, այն է՝ 100 հազար դրամ: Իսկ քարոզչության համար տրամադրվող ժամանակահատվածը երկու հետռուստաընկերությունների դեպքում էլ սահմանվել է երեկոյան 18– 20–ն ընկած ժամանակահատվածը: Ի դեպ, այս հեռուստաընկերություններն իրենց եթերում քարոզչություն իրականացնելու համար յուրաքանչյուր քաղաքական ուժի օրական կտրամադրեն 6 րոպեից ոչ ավելի ժամանակ:
Հեռուստատեսություններից «Հ3»–ը յուրաքանչյուր կուսակցության համար սահմանել է օրական ամենից երկար քարոզչաժամանակը՝ 30 րոպե: Ընդ որում, մեկ րոպեի դիմաց այս հեռուստաընկերությունը կուսակցություններից կպահանջի 50 հազար դրամ:
Հանրային հեռուստաընկերության եթերով քարոզարշավ իրականացնել ցանկացող քաղաքական ուժերը մեկ րոպեի դիմաց կվճարեն 48 հազար դրամ:
Հեռուստաընկերություններից միայն «Հ2»–ն է, որ քարոզարշավի համար երկու սակագին է սահմանել: Կիրակի օրերին մեկ րոպեի արժեքը կկազմի 30 հազար դրամ, իսկ մյուս օրերին՝ կրկնակի թանկ՝ 60 հազար դրամ:
Հայաստանում գործող ռադիոընկերություններից միայն վեցն են որոշել իրենց եթերում քարոզարշավ հնչեցնել: Դրանք են՝ Հանրայինը, «Ռադիո Մարշալ»–ը, «Ռադիո Վան»–ը, «Ռուսսկոյե ռադիո»–ն, «Հայ էֆէմ»–ը և «Ռադիո Հայ»–ը: «Ռադիո Վան»–ն ու «Ռուսսկոյե ռադիո»–ն մեկ րոպեի դիմաց սահմանել են ամենաբարձր սակագինը՝ 3000 դրամ, «Հայ էֆէմ»–ը և «Ռադիո Հայ»–ը՝ ամենացածր՝ հազարական դրամ, «Ռադիո Մարշալ»–ը՝ 2500, իսկ Հանրայինը՝ 2000 դրամ: Այս վեց ռադիոընկերություններից «Հայ էֆէմ»–ը և «Ռադիո Հայ»–ը քարոզարշավի համար իրենց եթերաժամից յուրաքանչյուր քաղաքական ուժի կտրամադրեն մինչև 60 րոպե, իսկ մյուս չորսը՝ 20–ական րոպե: