Հրապարակվել են Շվեդիայի խորհրդարանական ընտրությունների վերջնական արդյունքները
Շվեդիայում մեկ շաբաթ առաջ անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով ձայների վերջնական հաշվարկի համաձայն՝ իշխող կարմիր-կանաչ դաշինքը ստացել է 144 մանդատ ընդդեմ ընդդիմադիր Աջ կենտրոնամետ կուսակցությունների դաշինքի, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Շվեդիայի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին:
Իշխող կարմիր-կանաչ կոալիցիայի ղեկավար եւ Շվեդիայի գործող վարչապետ սոցիալ-դեմոկրատ Ստեֆան Լյովենը ընտրություններից հետո հայտարարել է, որ չի պատրաստվում հրաժարական տալ եւ պատրաստ է բանակցություններ վարել ապագա կառավարման ձեւավորման շուրջ:
Ընդդիմադիր աջ կենտրոնամետ դաշինքի առաջնորդ, Չափավոր լիբերալ-պահպանողական կոալիցիոն կուսակցության (Մոդերատերնա) նախագահ Ուլֆ Քրիսթերսոնը արդեն պահանջել է կառավարության հրաժարականը:
Շվեդիայում անցկացված ընտրությունների արդյունքներով երկրի խոշորագույն կուսակցությունների եռյակում են սոցիալ-դեմոկրատները (28,3 տոկոս), Մոդերատերնան (19,8 տոկոս) եւ «Շվեդիայի դեմոկրատները» (17,5 տոկոս):
Ընտրություններին մասնակցությունը կազմել է 87,2 տոկոս: