Հակոբ Հակոբյան. «Արցախում գազի գնի թաքնված բարձրացում է տեղի ունենում». «Փաստ»
«Փաստ» օրաթերթը (հեղինակ՝ Աննա Բադալյան) գրում է.
Արցախի Հանրապետության հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովը դեռևս այս տարվա ապրիլին մի որոշում է ընդունել, ըստ որի՝ «Արցախգազ» ՓԲ ընկերությունը բոլոր գազ օգտագործողների հետ պետք է մինչև դեկտեմբեր նոր պայմանագրեր կնքի: Այս մասին «Փաստ»–ի հետ զրույցում հայտնեց Արցախի «Արդարություն» կուսակցության համանախագահ Հակոբ Հակոբյանը՝ ահազանգելով նաև այն մտահոգությունների մասին, որոնք, ըստ նրա, առկա են որոշման ենթատեքստում:
«Նոր պայմանագրով սահմանվում է, որ մեկ գազօգտագործող սարքի դեպքում բնակիչներից պետք է գանձվի է 2270, երկու գազօգտագործող սարքի դեպքում` 4540, երեք և ավելի գազօգտագործող սարքի դեպքում` 6810 դրամ: Այդ գումարները, ըստ էության, գանձում է մասնավոր հիմնարկությունը, այս պարագայում՝ «Արցախգազ»–ը: Բացի այդ՝ այսպես, թե այնպես, գազի գինը բարձր է, և սա լրացուցիչ բեռ է քաղաքացիների համար: Մտավախություն կա, որ վաղը կամ մյուս օրն այս միտումը կարող է տարածվել էլեկտրաէներգիայի և ջրի վրա: Սա անընդունելի է: Այս որոշումը բավականին մեծ արձագանք է ստացել մեր համաքաղաքացիների կողմից, նրանք ևս դեմ են»,–ասաց մեր զրուցակիցը՝ հայտնելով, որ որոշման վերանայման պահանջով բաց նամակ են հղել Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանին:
«Կարծում ենք, որ գազի գնի թաքնված բարձրացում է տեղի ունենում, ինչի մասին պետք է քաղաքացիներն իրազեկված լինեն: Հասկանալի է, որ շատ շատերը ստորագրելուց առաջ անգամ չեն կարդում այդ պայմանագիրը»,–ասաց նա:
Հարցին, թե վերոնշյալ սահմանված գների մասով նախկինում ցածր շեմ եղե՞լ է, թե՞ սա ընդհանրապես նոր որոշում է, մեր զրուցակիցը պատասխանեց, որ նախկինում ընդհանրապես նման կարգ չի գործել:
«Սա նոր է: Հիմնավորում են, թե դա միայն անվտանգության համար է: Այդ առումով ասեմ հետևյալը. մենք նույնպես կարծում ենք, և միանշանակ է, որ գազի սպառումը մեր բնակչության համար պետք է անվտանգ լինի, սակայն այդ անվտանգության համար ոչ թե պետք է բնակիչը վճարի, այլ գազ վաճառող ընկերությունը: Վերջիվերջո, մենք գազի դիմաց վճարում ենք: Բացի այդ՝ հասկանալի չէ, թե անվտանգության ապահովումն ինչո՞ւ չի կազմակերպվում արտակարգ իրավիճակների նախարարության միջոցով: Այդ պարագայում գոնե բնակիչների համար ընդունելի կլինեն վերոնշյալ սահմանված գումարները, քանի որ դրանք կուղղվեն ոչ թե մասնավոր ընկերությանը, այլ՝ պետբյուջե»,–ասաց նա:
Հակոբ Հակոբյանը շեշտեց, որ յուրաքանչյուր ընտանիք, բնական է, որ մեկ գազօգտագործող սարքով չի սահմանափակվում և օգտագործում է երկու կամ երեք սարք:
«Հիմա, փաստորեն, դրանց համար լրացուցիչ գումար են տալու, որը բեռ է: Վերջիվերջո, տարեկան գրեթե 7000 դրամը փոքր գումար չէ: Ընտանիքներ կլինեն, որոնց համար դա մեկ ամսվա հացի գումար է: Ինչքանո՞վ է նպատակահարմար առանց այդ էլ առկա սոցիալական բեռի պայմաններում նման որոշում կայացնել: Բնակչությունը, որն ամեն րոպե սպասում է աշխատավարձի, կենսաթոշակի բարձրացմանը, հիմա էլ այդ ֆոնին
պարտավոր է վճարել գազի սարքերի սպասարկման համար: Իսկ ինչո՞ւ պարտավոր չենք վճարել ջրի յուրաքանչյուր ծորակի կամ յուրաքանչյուր վարդակի համար»,– հեգնեց մեր զրուցակիցը:
Ինչ վերաբերում է Արցախի Հանրապետության պետական նախարարին ուղղված բաց նամակին ու արձագանքին, Հակոբ Հակոբյանը նշեց. «Չնայած որ այս որոշումը մեծ քննարկումների տեղիք տվեց, և բոլորը համակարծիք են, որ սա թալանի մի ձև է, սակայն մինչ օրս որևէ արձագանք չենք ստացել թե՛ պետնախարարից, թե՛ որևէ այլ իրավասու մարմնից: Կարծում ենք, որ հարցը լռության մատնելը ճիշտ տարբերակ չէ: Եվս մեկ անգամ պետք է փորձենք դիմել տարբեր ատյանների, որպեսզի հարցը բարձրանա և դրան որևիցե լուծում տրվի»:
Նա բերեց նաև Արցախում մենաշնորհային դիրք զբաղեցնող «Ղարաբաղ տելեկոմի» օրինակն ու նշեց. «Մենք մտավախություն ունենք, որ այսպիսի կարևորագույն ոլորտները մասնավորեցնելով՝ բնակիչներին թելադրում են այն պայմանները, որոնք ավելի ձեռնտու են մասնավոր ընկերություններին: Այստեղ կարևորում ենք իշխանությունների և մասնավորապես ԱՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող հանձնաժողովի դերակատարությունը: Այն պետք է ավելի ակտիվ պաշտպանի ոչ թե մասնավոր ընկերությունների, այլ ժողովրդի շահերը»,–եզրափակեց նա: