Արմեն Սարգսյանի երկակի կարգավիճակը(Տեսանյութ)
Առայժմ որևէ բացասական մտադրություն հնարավոր չէ գտնել նախագահի գործողություններում: Երկրի կայունության, իմիջի առումով նրա կողմից արված քայլերը դրական գնահատականի են արժանի: Սակայն օր օրի աճող քաղաքական կշիռը մի կողմից, հարուստ քաղաքական կենսագրությունը մեկ այլ կողմից, հուշում են, որ առնվազն կա նախագահի կարգավիճակի և նախագահի իրական քաղաքական ուժի միջև աններդաշնակություն: Այդ աններդաշնակությունն առայժմ իրեն զգացնել չի տալիս: Բայց տեսականորեն նման սցենար բացառել հնարավոր չէ: Մանավանդ, եթե հաշվի առնենք իշխանության վարկանիշային կորուստներն ու շոշափելի փոփոխություններում նկատվող անարդյունավետությունը: Այս ֆոնին դրական իմիջ ձևավորող, միաժամանակ, սակայն, որևէ քաղաքական պատասխանատվության տակ չստորագրող Արմեն Սարգսյանը իր լոյալությամբ հանդերձ դառնում է հնարավոր քաղաքական զարգացումների լուրջ ֆավորիտ: Ի վերջո, ինչքան էլ նոր կառավարման համակարգում նախագահի դերակատարությունը ներկայացվի որպես սոսկ սիմվոլիկ, իրականության մեջ այդ դերակատարությունը սիմվոլիկ չէ: Ավելին՝ պետք չէ թերագնահատել այդ սիմվոլիզմի ուժը: