Ոստիկանությունը մանրամասներ է հայտնում Դիլիջանում ինքնաձիգով սպանության փորձից (տեսանյութ)
Փետրվարի 20-ին՝ ժամը 12-ն անց 40-ի սահմաններում, ոստիկանության Դիլիջանի բաժնում ահազանգ է ստացվել, որ «Դիլիջան» ազգային պարկի վարչական շենք տանող ճանապարհին կրակոցներ են հնչել։
ՀՀ ոստիկանությունից հայտնում են, որ դեպքի վայր մեկնած օպերատիվ-քննչական խմբերը պարզել են, որ անհայտ անձն ինքնաձիգով կրակահերթ է արձակել Տավուշի մարզի Թեղուտ բնակավայրում ապրող 40-ամյա մի տղամարդու մեքենայի ուղղությամբ։ Վարորդը չի տուժել։
Կրակոցների հետևանքով վնասված «Լեքսուսը» հայտնաբերվել և տեղափոխվել է ոստիկանության Դիլիջանի բաժնի պահպանվող հատուկ տարածք։ Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է 32 կրակված պարկուճ և ինքնաձիգի պահունակ։
Ոստիկանության մի շարք ստորաբաժանումների ծառայողներ համատեղ հետախուզական միջոցառումների արդյունքում օպերատիվ տվյալներ են ստացվել հանցագործությունը կազմակերպած և կատարած անձանց ինքնության վերաբերյալ։ Շուտով ոստիկաններին հայտնի է դարձել նաև, որ հանցագործությունը կատարելու մեջ կասկածվող անձինք դեպքից հետո եկել են մայրաքաղաք։
Փետրվարի 21-ին Դիլիջանի բնակչ երեք տղամարդկանց ոստիկանները հայտնաբերել են մայրաքաղաքում և կասկածանքով բերման ենթարկել Դիլիջանի բաժին։ Բերման ենթարկվածներից մեկը դեպքի նախաքննությունը վարող մարմնի որոշմամբ ձերբակալվել է։
Ձեռնարկվում են միջոցառումներ հանցագործության գործիք ինքնաձիգը հայտնաբերելու ուղղությամբ, որն, ըստ իրավապահների նախնական տվյալների՝ ձերբակալված տղամարդը թաքցրել է Դիլիջան-Իջևան ճանապարհի մոտակայքում։
Ոստիկանության և քննչական կոմիտեի ծառայողները համատեղ ձեռնարկում են տարաբնույթ միջոցառումներ կատարվածի բոլոր հանգամանքները և դեպքի հետ առնչություն ունեցող բոլոր անձանց դերակատարումը պարզելու ուղղությամբ։ Կատարվում է նախաքննություն։