Սամվել Բաբայանը իրեն՝ Արցախի քաղաքացիությունից զրկելու հարցով դիմել է ոստիկանություն
ԼՂՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սամվել Բաբայանը պնդում է, որ 2006թ.–ին իրեն զրկել են Արցախի քաղաքացիությունից։ Այս փաստն, ըստ Բաբայանի՝ վերջերս պարզել են իր փաստաբանները։
NEWS.am–ի հետ զրույցում Բաբայանն ասաց, որ դիմել է Արցախի ոստիկանություն՝ պարզելու, թե ի՞նչ հիմքով են իրեն զրկել քաղաքացիությունից։
«Ես Ստեփանակերտում ունեմ սեփականության գրանցում, այնուհետեւ գրանցումից դուրս եմ եկել՝ Երեւանում գրանցվել, սակայն գրանցումը որեւէ կապ չունի քաղաքացիության հետ։ Ղարաբաղի Սահմանադրության մեջ էլ գրված, որ իրավունք չունեն անձին զրկել քաղաքացիությունից, անգամ տվյալ անձի դիմումի հիման վրա։ Հիմա դիմել ենք ոստիկանություն՝  թող պատասխանեն, եթե չեն զրկել՝ շատ ավելի լավ, եթե պարզվի իսկապես զրկել են՝ կդիմենք դատարան»,–ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ Սամվել Բաբայանը փետրվարի սկզբին բարձրաձայնել էր 2020-ին Լեռնային Ղարաբաղում կայանալիք նախագահական ընտրություններում իր թեկնածությունն առաջադրելու մասին։ Ավելի ուշ հանդես էր եկել Արցախում Սահմանադրական փոփոխություններ  իրականացնելու համար ստորագրահավաք սկսելու նախաձեռնությամբ։