Էքսկուրսիա աշխարհի ամենահարուստ մարդկանցից մեկի՝ Մարկ Ցուկերբերգի տանը․ Այսպիսի բան դուք դեռ հաստատ չեք տեսել
Մարկ Ցուկերբերգը տաղանդավոր ծրագրավորող, ինչպես նաև բոլորիս հայտնի Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի հիմնադիրն է։ Այսօրվա դրությամբ նա համարվում է աշխարհի ամենահարուստ մարդկանցից մեկը և ինչպես մարդկանց մեծամասնությունն է մտածում, նա նույնպես մյուս հարուստների նման ապրում է շատ ճոխ։
Սակայն իրականում դա իրականությանը չի համատասխանում։
Վերջերս Ցուկերբերգը համացանցում մի տեսանյութ էր տեղադրել, որտեղ նա ցուցադրում էր իր տունը։
Պատմելով տան մասին, Մարկը նկարահանող խմբի հետ էքսկուրսիա էր կազմակերպել իր ներկայիս տանը։
Զարմանալին այն է, որ միլիարդատիրոջ տունը չունի ոչ մի արտառոց և թանկարժեք զարդարումներ և այլն։ Բոլոր սենյակներում ամեն ինչ շատ համեստ է։ Ամբողջ տանը տիրում է մինիմալիզմ։
Տանը տեղ են գտել միմիայն ամենակարևոր բաները։
Տեսախցիկները ֆիքսել են մի քանի սենյակներ, որտեղ Մարկը ապրում է իր ընտանիքի հետ։
Այս տունը գնվել է 7 մլն․ դոլարով մի քանի տարի առաջ և այն գրեթե նույն վիճակում է ինչ գնելիս է եղել։
Ապրելով այսքան համեստ, Ցուկերբերգը և իր կինը ծախսում են իրենց գումարը ոչ թե ոսկեզօծ զուգարանակոնք կամ այլ թանկարժեք իր գնելու վրա, այլ ընդհակառակը՝ բաերգործությունների վրա։ Եվ համաձայնեք, որ այդ ամենը միայն հարգանքի է արժանի։
Մարկը և իր կինը պատրաստվում են իրենց Ֆեյսբուքի 99% ակցիաներով (որոնք արժեն 45 մլրդ դոլար) բարեգործություն կատարել։ Այ սա իսկական մեծահոգություն է։
Այսպիսով Ցուկերբերգը լավ օրինակ է ծառայում մյուս հարուստ մարդկանց համար։ Անկախ նրանից, որ այս մարդը համարվում է ամենահարուստ մարդկանցից մեկը ողջ աշխարհում, նա միևնույն է ունի մարդկային բարձր որակական հատկանիշներ։ Նա պահպանել է իր բարությունը և փողերը նրան չեն փոխել, ինչպես ցավոք պատահում է շատ հարուստ մարդկանց հետ։
Նա հիանալի և զարմանալի մարդ է, ով իսկապես արժանի է հարգանքի խոսքերի։