Բժիշկներն այս 6-ամյա երեխային տվել էին ընդամենը 135 օրվա կյանք, և, այն, թե նա ինչ արեց, խորապես ցնցեց ողջ աշխարհը...
Ծնողի համար չկա ավելի կարևոր բան քան երեխայի առողջությունը:  Եվ երբ երեխան հիվանդանում է  ծնողները պատրաստ են իրենց կյանքը նվիրաբերել, միայն թե սեփական երեխային առողջ տեսնեն: Սակայն, ցավոք սրտի, երբեմն ոչինչ չի օգնում ու թող ոչ մի ծնող երեխայի կորուստ չտեսնի:
Վեցամյա  Ելենան ոչ մի բանով չէր տարբերվում այլ երեխաներից, սիրում էր նկարել, կարդալ երազում էր մեծանալ և մայրիկ դառնալ, ցանկանում էր նաև ուսուցչուհի  լինել:  Մի օր Ելենայի ծնողները  սարսափելի  բան իմացան:  Նրանց դստերը մնացել էր ընդամենը 135 օրվա կյանք: Նրանք տառապում էին այդ մտքից: Նրանք ամեն ինչ անում էին, որպեսզի երեխայի ամեն ապրած րոպեն տոն լիներ երեխայի համար: Ժամանակը սահում էր և աղջկա վիճակը օրեցօր ավելի էր վատանում:  Ի վերջո նա գամվեց անկողնուն և այլևս  խոսել չէր կրողանում:
Օոգոստոսի 1-ին նա հրաժեշտ տվեց երկրային կյանքին: Չնայած, որ ընտանքիը գիտեր, որ աղջկան հաշված օրեր են մնացել, այնուամենայնիվ  դստեր մահը սարսափելի հարված եղավ նրանց համար:
Ելենայի մահվանից մի քանի օր անց մայրը տան տարբեր անկյուններում  գրություններ  էր գտնում, որ թողել էր Ելենան:
Այդ թղթիկների վրա  գրված էր «Ես ձեզ սիրում եմ», նկարված էին սրտիկներ, ծաղիկներ: Նրանք գտան  այդպիսի  հարյուրավոր  գրություններ, որոնք տեղավորեցին  տուփերի մեջ: Աղջկա մահից երկու տարի անց,  Ելենայի ծնողները այդ գրություններով գիրք հրատարակեցին:
Միայն մի գրություն  իրենց պահեցին, որտեղ Ելենան իրեն պատկերել էր հրեշտակի թևերով: