«Փաստ» օրաթերթը շարունակում է ներկայացնել «Ճանաչեք և պաշտպանեք ձեր իրավունքները» խորագիրը: Շատ են դեպքերը, երբ քաղաքացիները չեն կարողանում պաշտպանել իրենց իրավունքները, քանի որ իրազեկված չեն, իսկ երբեմն էլ որոշ պետական հիմնարկներ էլ ավելի են շփոթեցնում նրանց:
Օրաթերթը, համագործակցելով ՀՀ փաստաբանների պալատի հետ, այսուհետ հանրային իրազեկման արշավ է կազմակերպում, որը կօգնի մեր քաղաքացիներին իմանալ և պաշտպանել իրենց իրավունքները: Նշենք նաև, որ յուրաքանչյուր հինգշաբթի՝ ժամը 10:00-ից մինչև 17:00-ն փաստաբանների պալատի հանրային պաշտպանի գրասենյակն անվճար խորհրդատվություն է տրամադրում ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին:
Հարց. Որքա՞ն է ավտոտրանսպորտային միջոցների ապակիների լուսաթափանցելիության թույլատրելի չափը, և ի՞նչ հետևանքներ կարող է առաջացնել թույլատրելի չափի խախտումը:
Պատասխանում է հանրային պաշտպանի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ, փաստաբան Հարութ Ակլունցը:
Ավտոտրանսպորտային միջոցների ապակիները պետք է լինեն լուսակայուն, խոնավակայուն և ջերմակայուն: Մեքենաների դիմապակու լուսաթափանցելիությունը պետք է լինի 75 տոկոսից ոչ պակաս, առջևի դռների ապակիները, առջևի կողային ապակիները (առկայության դեպքում) և այլ ապակիները` 70 տոկոսից ոչ պակաս: Հետին տեսանելիության 2 հայելիների առկայության դեպքում այլ ապակիների լուսաթափանցելիությունը կարող է լինել 70 տոկոսից ցածր:
ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատված՝ տրանսպորտային միջոցների շահագործումն արգելող անսարքությունների և պայմանների ցանկում նշված է նաև տրանսպորտային միջոցի ապակիների լուսաթափանցելիության անհամապատասխանությունը՝ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված չափերին: Այսինքն, արգելվում է տրանսպորտային միջոցների շահագործումն այն դեպքում, երբ տրանսպորտային միջոցի ապակիների լուսաթափանցելիությունը չի համապատասխանում ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված չափերին: Ապակիների լուսաթափանցելիության չափի խախտմամբ կամ առջևի հողմապակին թաղանթապատված վիճակում կամ կարգի խախտմամբ վարագուրապատված տրանսպորտային միջոցները վարելու համար ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքով նախատեսված է պատասխանատվություն՝ տուգանք 30 000 ՀՀ դրամի չափով:
Տրանսպորտային միջոցների ապակիների լուսաթափանցելիության սահմանված չափի խախտումների համար պատասխանատվություն է առաջանում, երբ տվյալ խախտումը փաստարկված է համապատասխան տեխնիկական միջոցների կիրառմամբ:
Նշված իրավախախտումը հայտնաբերելու դեպքում ոստիկանության ծառայողն այդ իրավախախտումը կատարած անձին իրազեկում է իրավախախտման հատկանիշները վերացնելու դեպքում վարչական պատասխանատվության չենթարկվելու հնարավորության մասին: Անձը վարչական պատասխանատվության չի ենթարկվում, եթե իրազեկումից անմիջապես հետո սկսում է իրականացնել վարչական իրավախախտման հատկանիշներն անմիջականորեն վերացնելուն ուղղված գործողություններ: Այդ դեպքում ոստիկանության ծառայողը վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն չի կազմում: Եթե վարչական իրավախախտումը հայտնաբերելուց անմիջապես հետո այդ իրավախախտման հատկանիշները վերացնել հնարավոր չէ, ապա ոստիկանության ծառայողը կազմում է վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն և կայացնում վարչական պատասխանատվության ենթարկելու մասին որոշում:
Եթե նշված դեպքում ոստիկանության ծառայողի կողմից իրավախախտումը հայտնաբերելու պահից 24 ժամվա ընթացքում վարչական իրավախախտում կատարած անձը վերացնում է իրավախախտման հատկանիշները, ապա նա ազատվում է նշանակված տույժը կատարելու պարտականությունից, եթե այդ մասին նույն ժամանակահատվածում ոստիկանությանը ներկայացնում է համապատասխան ապացույց: Այդ մասին կազմվում է համապատասխան արձանագրություն, որի պատճենը տրվում է իրավախախտումը կատարած անձին: