Կուզեի, որ մինուճար որդիս կողքիս լիներ, բայց դա իր որոշումն էր. մայրը՝ ապրիլյանում զոհված Սաշա Գալստյանի մասին
Ապրիլյան պատերազմում զոհված սերժանտ Սաշա Գալստյանի մայրը որոշել է՝ այսուհետև իր մինուճար որդու ծննդյան տարեդարձերին ուրախ է լինելու։ Դա հարգանքի տուրք է՝ որդու հավերժանալու որոշմանը։
«Շատ կուզեի, որ իմ մինուճար որդին այսօր իմ կողքին լիներ, բայց դա իր որոշումն էր»,– այսօր՝ օգոստոսի 12–ին, որդու ծննդյան 23–րդ տարեդարձի օրը, պատմեց տիկին Սոֆին։
Որդու զինակիցները երբեմն այցելում են Սաշայի ծնողներին, պատմում նրանց որդու մասին պատմություններ, որոնք ընտանիքում չեն լսել. «Երբ զանգահարում էի, ասում էի՝ Սաշ, ի՞նչ ուղարկեմ քեզ համար, պատասխանում էր, թե՝ մամ ջան, ես սանատորիայում չեմ, ես ոչնչի կարիք չունեմ, այստեղ ամեն ինչ շատ լավ է, միայն եթե կարող ես՝ բալի ու մալինայի մուրաբա փակի, դա վերեւների համար է: Հետո իր ծառայակից ընկերները պատմում էին, որ երեկոյան, երբ տղաները հերթափոխի են կանգնած եղել, բրդուճներ էր պատրաստում ու մալինայի եւ բալի մուրաբաներով թեյ էր բերում, զենքը ձեռքներից վերցնում էր, ասում էր՝ դուք գնացեք մի փոքր հանգստացեք, տաքացեք, թեյ խմեք, ես ձեր փոխարեն կկանգնեմ: Դա խոսում է իմ տղայի մարդ տեսակի մասին»։
Սաշան մեծ ցանկություն ուներ բժիշկ դառնալ։ Մայրը հիշեց, որ դեռ 4-րդ դասարանից որոշել էր հստակ՝ բժիշկ է դառնալու, մեկնեց ծառայության ու բանակում անցկացրած շրջանն իրեն կողմնորոշեց դառնալ վիրաբույժ.
«4-րդ դասարանում շարադրություն գրեց, որ ամեն անգամ, երբ տեսնում է բժիշկներին՝ ճերմակ խալաթը հագած, իր մեջ ցանկություն է առաջանում բարություն անել եւ բժշկել մարդկանց: Երբ 4-րդ դասարանում գրեց այդ շարադրությունը, արդեն 9-րդ դասարանում ուսուցչուհին նրանց բաժանեց շարադրությունները, Սաշայիս մակագրեց՝ հաջողություններ ապագա բժշկին, ու Սաշան ընտրեց իր ուղին: Նա հպարտորեն կրում էր ճերմակ խալաթը: Բանակում որոշել էր, որ պետք է վերադառնա եւ վիրաբույժ դառնա»,– պատմեց մայրը։ Սաշան ընդունվել էր Երեւանի Հայբուսակ համալսարան։ Ուսման առաջին կիսամյակի ավարտին՝ 2015թ․ հունվարի 14-ին, զորակոչվել էր բանակ։
Նշենք, որ Մեծամորում այսօր`օգոստոսի 12-ին, բացվել է Ապրիլյան պատերազմում զոհված Սաշա Գալստյանի եւ մյուս զինծառայողների հուշարձանը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել զոհված զինծառայողների հարազատները, Պաշտպանության փոխնախարար Դավիթ Բալայանը, վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը։ Հուշարձանը բացեց Արմավիրի մարզպետ Համբարձում Մաթեւոսյանը:
Հիշեցնենք, որ 2016 թվականի ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ադրբեջանական կողմը լայնամասշտաբ հարձակում էր գործել Արցախի ուղղությամբ։ Սաշա Գալստյանը 2016 թվականի ապրիլի 1-ին բարձրացել էր դիրքեր եւ նույն օրվա գիշերը ժամը 04:30-ի սահմաններում տեղի էր ունեցել հարձակումը։ Արցախյան պատերազմի ժամանակ զոհված Ադամ Սահակյանը կապ հաստատելով Սաշա Գալստյանի հրամանատարի հետ, զեկուցել էր, որ հակառակորդը բավականաչափ մոտեցել է եւ այդ ժամանակ հրամանատարն անցել է Ադամի դիրք։ Մարտական գործողությունների ողջ պատասխանատվությունը իր վրա վերցնելով՝ 4 հոգուց բաղկացած սահմանապահ ուժերը դիրքի ավագ Սաշա Գալստյանի գլխավորությամբ՝ անցնում են հարձակման։ Սաշան 4-5 ժամ թեժ պայքար մղելով թշնամու դեմ, մեծ կորուստներ է հասցնում եւ զոհվում հակառակորդի դիպուկահարի գնդակից։