Ամուլսարի հարցում Քննչական կոմիտեն իզոլացված չի գործել, ՔԿ-ի սազը լարել են ԱԺ պատգամավորները, կառավարության անդամները. Միքայել Նահապետյան (տեսանյութ)
ԷԼԱՐԴ ընկերության փորձագետների հետ տեսակոնֆերանսը վկայում է, որ մենք չունենք հանրային կառավարման ապարատ. մեր կառավարությունը ջարդված է, գոյություն չունի ինստիտուտ, որը որոշումների կայացումը հենում է փաստերի, համակարգված աշխատանքի վրա: Այս մասին Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց «Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության գործադիր մարմնի անդամ Միքայել Նահապետյանը:
«Եթե մի ապարատ բերում, որոշումը հասցնում է այնտեղ, ու վերջին պահին է պարզվում, որ կարող է՝ դա չէր ճիշտ որոշումը, սա առնվազն վկայում է, որ այդ կառավարման համակարգը գոյություն չունի: Ընդհուպ կարող է դրա հետևանքը լինել ուժի կիրառումը քաղաքացիների նկատմամբ, էկոլոգիական անդառնալի հետևանքները: Նկատի ունեմ ՀՀ քաղաքական ղեկավարությունը՝ որպես մեկ ամբողջություն: Ակնհայտ է, որ Քննչական կոմիտեն իզոլացված չի գործել: ՔԿ-ի սազը լարել են ԱԺ պատգամավորները, ովքեր պնդում էին, որ անվերապահ ինչ-որ բաների հավատում են և աջակցում են, իրենց սազը լարել են կառավարության անդամները: Սա համակարգված աշխատանք է եղել, և բոլորն ունեցել են կոնսենսուս այն բանի, որ Ամուլսարը պետք է շահագործվի»,- նշեց նա:
Միքայել Նահապետյանի տեղեկություններով՝ մինչև Ամուլսարի փորձաքննության վերաբերյալ տեսակոնֆերանսը, ԷԼԱՐԴ ընկերության փորձագետները  տարակուսած են եղել, որ իրենց տված եզրակացությունը Քննչական կոմիտեն «ընկալել էր այնպես, ինչպես ընկալել էր»:
ՔՈ կուսակցության անդամը հանրային կառավարման լայն ռեֆորմներ իրականացնելու անհրաժեշտություն է տեսնում՝ հետագայում նման խնդիրներից խուսափելու համար:
«Այս անգամ մենք կարողացանք 2 շաբաթ սկանդալ բարձրացնելուց հետո մարդկանց բացատրել, որ այդ եզրակացությունը դրական չէ, բայց հնարավոր է, որ մենք մյուս անգամ չհաջողենք: Ի վերջո, քաղաքացիները հարկ են վճարում, որ այդ կառավարությունն աշխատի և աշխատի հնարավորինս որակով, և կարծում եմ՝ անարդար է, որ մի կողմից քաղաքացին հարկ վճարի 100-ավոր չինովնիկներին, և մյուս կողմից դուրս գա փողոցներում, եթերներում, ֆեյսբուքում իր ամբողջ օրն ու էներգիան ծախսի՝ անելու համար մի բան, որը պետք է արած լինեին այդ պաշտոնյաները»,- ասաց նա:
«Ինֆոքոմ» տեղեկատվական հարթակը նաև բացահայտում էր կատարել Քննչական կոմիտեում քննվող Ամուլսարի քրեական գործի վերաբերյալ: Ըստ այդմ՝ Ամուլսարի գործով Քննչական կոմիտեի քննիչ Յուրա Իվանյանի և Ամուլսարի ծրագրի ՇՄԱԳ փաստաթղթի դրական եզրակացությունը ստորագրած նախկին ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամայիս Գրիգորյանի միջև ազգակցական կապ կա, նրանք հորեղբոր որդիներ են:
«Սա խայտառակություն է, երբ կառավարությունն այսպիսի որոշումների կայացումն այնքան անփույթ  կազմակերպի, որ մի եղբայրը մյուս եղբորը հավանական առնչվող քրեական գործը քննի: Կար նաև տեղեկություն, որ ՇՄԱԳ փորձաքննությունների կենտրոնի տնօրենն էլ նախարար Արամայիս Գրիգորյանի խնամին է: Այստեղ շատ հետաքրքիր, ինչ-որ բոլիվուդյան իրադարձություններ են զարգանում՝ վերջում պարզվում է, որ բոլորը բոլորին եղբայր են ու բարեկամ»,- նշեց Միքայել Նահապետյանը:
Նրա խոսքով՝ համաձայն Քրեական դատավարության օրենսգրքի, այսպիսի ազգակցական կապը՝ երրորդ կապի ազգակցական կապը, վարույթին մասնակցությունը բացառող հանգամանք է. «Մարդը ողջամտորեն կարող էր իմանալ, որ իր ազգակիցը կարող է լինել այս գործով անցնող անձ: Ինքը իրավունք չուներ ստանձնելու այս գործի քննությունը, պարտավոր էր իր ղեկավարությանը զեկուցել»:
Քննչական կոմիտեն հրապարակել է պարզաբանում, որում հաստատում է Յուրա Իվանյանի և Արամայիս Գրիգորյանի ազգակցական կապը, սակայն հերքում Ամուլսարի գործի քննության վերաբերյալ կասկածները. «Յուրա Իվանյանը ծնվել է Արարատի մարզի Ավշար գյուղում և ազգակցական կապ ունի բնապահպանության նախկին նախարար Արամայիս Գրիգորյանի հետ, սակայն հարկ ենք համարում նշել, որ հնչող կարծիքները, որ այս ազգակցական կապով պետք է կասկածի տակ դնել Ամուլսարի գործի քննության օբյեկտիվությունը, ողջամիտ չէ»,- ասվում էր պարզաբանման մեջ:
«Ուրեմն ինչ է այդ հայտարարության իմաստը, ասվում է՝ ոչինչ, որ մենք Քրեական դատավարության օրենսգրքի կոպիտ խախտումներ ենք արել, բայց մենք երդվում ենք, որ դա ոչ մի խնդիր չի առաջացրել: Քննչական կոմիտեն մեզ կարող է երաշխիքներ տալ բացառապես օրինական գործելով»,- արձագանքեց Միքայել Նահապետյանը: