«Երեխաների քաղաք». ծրագիրը հակասում է երեխայի լավագույն շահին և պետք է փոփոխվի
Դեռևս անցած ամիս կառավարությունը «Երեխաների քաղաք» նախագծի իրականացման նպատակով Արարատի մարզի Շահումյան և Տափերական համայնքներում «Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական ՀԿ-ին սեփականության իրավունքով անհատույց հողատարածքներ տրամադրեց: Նախնական տվյալներով՝ քաղաքի կառուցման աշխատանքները կմեկնարկեն այս տարվա աշնանը:
Այստեղ օթևան են գտնելու հաշմանդամություն ունեցող և սոցիալապես անապահով շուրջ 600 երեխա և երիտասարդ՝ իրենց ընտանիքների հետ, իսկ միջնորդավորված շահառու կարող է լինել մոտ 8000 մարդ՝ Հայաստանի այլ մարզերից և մայրաքաղաքից:
Ըստ նախագծի՝ քաղաքում գործելու է մանկապարտեզ, միջնակարգ և ավագ դպրոցներ, հիվանդանոց, սպորտային համալիր և այլ հաստատություններ՝ հարմարեցված շարժողական խնդիրներ ունեցողների ազատ տեղաշարժման համար:
ՄԻՊ. ծրագիրը հակասում է երեխայի լավագույն շահին
Որոշմանն անմիջապես արձագանքեց մարդու իրավունքների պաշտպանը: Վերջինիս դիրքորոշումն այն է, որ ծրագիրը հակասում է երեխայի լավագույն շահին և Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորություններին:
Պաշտպանն իր դիրքորոշումը ներկայացրել է ՀՀ կառավարությանը՝ առաջարկելով լրամշակել ծրագիրը՝ առաջնորդվելով երեխայի լավագույն շահով:
ՀԿ-ների դժգոհությունը
Նախագծի իրականացմանն արձագանքեցին տասից ավելի հասարակական կազմակերպություններ, որոնք պահանջում են արգելել «Երեխաների քաղաքի» կառուցումը:
Նրանց հիմնական փաստարկն այն է, որ նման քաղաքի կառուցմամբ հաշմանդամություն ունեցող և սոցիալապես անապահով երեխաներին առանձնացնում են մի վայրում և մեկուսացնում հասարակությունից, ինչը խտրականության դրսևորում է:
Համագործակցություն չեն պատկերացնում
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարին կից հասարակական խորհրդի նիստին քննարկվեցին ծրագրի հետ կապված անհանգստությունները: Նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը նշեց, որ հանդիպումներ է ունեցել ԿԳՍՄ նախարարության գործընկերների հետ, քննարկվել են ներկայացված ծրագրի ռիսկերը:
Նա հստակեցրեց, որ ներկայացված տարբերակով ծրագրի շրջանակներում աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը համագործակցություն չի պատկերացնում: «Համագործակցությունը հնարավոր կլինի միայն այնպիսի ծրագրի դեպքում, որը չի հակասի մեր նախարարության աշխատանքի սկզբունքներին, ներառականության քաղաքականությանը, ինչպես նաև միջազգային կոնվենցիաներին և երեխայի իրավունքներին»,տեղեկացրեց փոխնախարարը:
Ցանկացած պետության խնդիրը երեխայի լավագույն շահի ներկայացումն է
Փաստաբան Սյուզաննա Մալխասյանը «Փաստի» հետ զրույցում նշում է՝ ծրագրում կա խտրական վերաբերմունք: «Ցանկացած պետության խնդիրը երեխայի լավագույն շահի ներկայացումն է:
Պետությունն ամեն ինչ պետք է անի, որպեսզի երեխան ընդհանուր հասարակությունից չմեկուսանա: Քաղաքի ստեղծմամբ մի իրավիճակ ենք ունենալու, երբ հաշմանդամություն ունեցող և սոցիալապես անապահով երեխաները մեկուսանալու են հասարակությունից, շփվելու են միայն «իրենց կարգին համապատասխանող» երեխաների հետ:
Այս պատճառներով նման ծրագրի իրականացումը չի բխում երեխայի լավագույն շահից»,- ասում է Մալխասյանը: Նա ընդգծում է՝ ծրագիրը հակասում է ՄԱԿ-ի՝ «Երեխաների իրավունքի կոնվենցիային», Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորություններին:
«Կարծում եմ՝ կառավարությունն ամեն դեպքում կվերանայի ու որոշակի վերապահումներով հավանություն կտա այդ նախագծին, հակառակ դեպքում սխալ իրավիճակում կհայտնվենք: Երեխան փորձադաշտ չէ, որ փորձենք ու տեսնենք՝ նախագիծը լավ կաշխատի, թե չէ:
Իմ սուբյեկտիվ կարծիքով, գուցե նախագծի հեղինակները կարծում են, որ, օրինակ՝ եթե նման «քաղաքում» հաշմանդամություն ունեցող երեխաները շփվեն իրար հետ, չեն ունենա հոգեբանական խնդիրներ, բայց եթե նույնիսկ կա այս տրամաբանությունը, ապա այն շատ սխալ է:
Բոլորս սովորական մարդիկ ենք, և երեխաները որևէ կերպ չպետք է իրարից առանձնանան: Մեր այն երեխաները, որոնք առողջական խնդիրներ չունեն և սոցիալապես ավելի լավ պայմաններում են ապրում, պետք է հնարավորություն ունենան շփվելու սոցիալական վատ պայմաններում հայտնված կամ էլ հաշմանդամություն ունեցող երեխաների հետ և ստանան այն դաստիարակությունը, որ նրանք որևէ կերպ չեն տարբերվում իրենցից»,-եզրափակում է Սյուզաննա Մալխասյանը:
Բոլոր երեխաները պետք է սովորեն ներառական միջավայրում
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի ներառական կրթության ղեկավար Մանուկ Խաչատրյանը, խոսելով ծրագրի մասին, նախ հիշեցնում է՝ Հայաստանը վավերացրել է «Հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիան, որի շնորհիվ Հայաստանը համընդհանուր ներառական կրթության է անցնում:
«Այժմ հետևում ենք այն սկզբունքին, որ հատուկ դպրոցներ չպետք է լինեն, և բոլոր երեխաները պետք է սովորեն և նրանց սոցիալական զարգացումը տեղի ունենա համայնքային ներառական միջավայրում՝ դպրոցում, մանկապարտեզում և այլն:
«Երեխաների քաղաք» ծրագիրն իրականացնող կազմակերպությունը, որպես հասարակական սեկտոր, ներառականության առումով աջակցել է պետությանը, ծրագրեր իրականացրել:
Սա էլ է մի ծրագիր, որով փորձ է արվում աջակցել հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին: Զարմանում եմ՝ ինչո՞ւ է այն ուղղակիորեն հակասել պետության որդեգրած քաղաքականությանը, արժեքներին: Հիմա, երբ հատուկ դպրոցները վերակազմավորվում և փակվում են, մեծ աղմուկ է առաջացել:
Շատերը կարծում են, որ դպրոցները պատրաստ չեն ընդունել երեխաներին, ուսուցիչները վերապատրաստված չեն: Դա ճիշտ է, բայց անցումը ներառական կրթությանը հրատապ հարց է, որպեսզի երկրում չլինի հատուկ դպրոց կոչվածը, որն առանձնացված ինստիտուտ է»,-«Փաստի» հետ զրույցում ասում է Խաչատրյանը:
Նա նշում է, որ հիմա, երբ պետությունը փորձում է ամեն ինչ անել, որպեսզի հաշմանդամություն ունեցող երեխան ընդհանուր միջավայրում սովորի, հաշմանդամությունը չընկալվի որպես անկարողություն, իսկ մենք էլ դառնանք ներառական հասարակություն, այդ ֆոնին նման ծրագիր է իրականացվում:
«Սա պիտակավորում է առաջացնելու: Առաջնային ու կարևոր խնդիրն այն է, որ եթե ուզում ենք, որպեսզի ցանկացած երեխա իր մակրո-միկրո միջավայրում օրինաչափ զարգանա, ապա մարդիկ պետք է ունենան հավասար հնարավորություններ, հասարակությունը պետք է ներառական լինի, մարդիկ պետք է ընդունեն միմյանց առանձնահատկությունները:
Գնում ենք նրան, որ օրինաչափ զարգացում տեղի ունենա և առողջ հասարակություն լինի»,-նշում է մեր զրուցակիցը՝ հավելելով, որ «Քաղաքում» հնարավոր է երեխաներին որակյալ ծառայություններ մատուցել, բայց մնում է մի կարևոր բաց՝ շփումը:
«Հազարավոր գործիքներ կարող են բերել, մասնագիտական, վերականգնողական աշխատանք տանել, ուսուցում կազմակերպել, բայց եթե չկա բնական միջավայր, ապա զարգացումն արդյունավետ չի գնա: Ուրիշ հարց է՝ եթե ծրագիրը փոխվի և երեխաների համար ներառական միջավայր ապահովվի, միջավայր, որտեղ բոլոր մարդիկ, առանց բացառության, հավասար հնարավորություններ ունենան»,-եզրափակում է Մանուկ Խաչատրյանը:
«Կարիտասի» մեկնաբանությունը
Կազմակերպության պնդմամբ՝ ծրագիրը չի ենթադրում առանձնացված և մեկուսացած բնակավայրի հիմնում։ «Ծրագրի նախնական գաղափարի վերաբերյալ կազմակերպությունը ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, ինչպես նաև ՀՀ կրթության, գիտության, սպորտի և մշակույթի նախարարությունների կողմից ստացել է առաջարկություններ՝ ծրագրի ընդհանուր նկարագրության լրամշակման համար։
Հիմք ընդունելով առաջարկությունները և մեր հնարավորությունները՝ «Հայկական Կարիտասը» կներկայացնի ծրագրի ընդհանուր նկարագրության վերամշակված տարբերակը՝ ՀՀ նախարարությունների աշխատակիցների, կրթության և սոցիալական ոլորտների այլ մասնագետների և ՀԿ-ների ներկայացուցիչների հետ քննարկելու նպատակով, ինչի արդյունքում փուլային հաջորդականությամբ կիրականացվի ծրագրի հետագա մշակումը։
Լրամշակված ծրագիրը կներկայացվի կառավարության հաստատմանը»,-ասված է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Արամյանցների դղյակի թաքնված փաստերը․ բացահայտելով Հայաստանը (մաս 8) 2026-ին արևային էներգիայի պահանջարկի նոր շարժիչ ուժ է դառնալու արհեստական բանականությունը ՀՀ իշխանության համար գերիների հարցը կարևոր չէ, Վենսի այցի շրջանակներում հարցը շրջանցեցին. Տիգրան Աբրահամյան (տեսանյութ) Իմ մենամարտը Իլիա Թոփուրիայի հետ անխուսափելի է․ Արման Ծառուկյան Վարչախումբը հիմա թշնամանքի, ատելության սլաքը ուղղել է դեպի Կաթողիկոսը. Մենուա Սողոմոնյան«Մայր Հայաստան»-ը ներկայացրեց իր պայքարի ձևաչափը Իշխանությունը ոչ պաշտոնապես սկսել է քարոզարշավը՝ վարչական ռեսուրսներն օգտագործելով․ Աննա ԿոստանյանՄեր տարածաշրջանում խաղաղություն կարող է հաստատել միայն ռուսական անվտանգության ճարտարապետությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱյժմ եկել է հաջորդ քայլն անելու ժամանակը. Ավետիք ՉալաբյանԵրկու շաբաթ առաջ անհետ կորած աղջիկը մահացած է գտնվելՊարտադիր կանխարգելիչ ստուգումը պետք է լինի համընդհանուր. Հրայր ԿամենդատյանՔրեական գործ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ. քաղաքական և հասարակական արձագանքները Տղամարդը կրակել և սպանել է իր երեխաներին. մանրամասներԵրրորդ ժամկետի հավակնություն. Նարեկ Կարապետյանը՝ Փաշինյանի քաղաքական պատասխանատվության մասին Արտակարգ դեպք՝ Երևանում, «Opel» է այրվել, կրակը տեսանելի է եղել մի քանի հարյուր մետրից. Shamshyan Վարդենյաց լեռնանցքը փակ է միայն կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունն այսօր փակ կլինի Ջուր հավաքեք․ ջուր չի լինելու Դոլարն էժանացել է, ռուբլին՝ թանկացել․ փոխարժեքն՝ այսօր Շնորհակալության աղոթքԿիևը գտնվում է աղետի եզրին․ Կլիչկո Արգենտինայում բողոքի ցույցեր են սկսվել նախագահ Խավիեր Միլեյի բարեփոխումների դեմ Գերմանիայում 2 ամսում 5 բանկ է կողոպտվել Մեդվեդևը բացատրել է, թե որքան կապրի Զելենսկին՝ Պուտինի մասին իր խոսքերից հետո Լիոնել Մեսսին չի պատրաստվում մասնակցել 2026թ. ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությանըՁյուն կտեղա՞. ի՞նչ եղանակ է սպասվում փետրվարի 16-ից 20-ը Սանկտ Պետերբուրգից թռչող ինքնաթիռը հողմապակու ճաքով վայրէջք է կատարել «Շերեմետևոյում»Կանադացիների 40%-ը ցանկանում է միանալ Եվրամիությանը․ Կալլաս Ադրբեջանը կավելացնի բնական գազի արտահանումը Սերբիա Խոշոր ու շղթայական ավտովթար՝ Երևանում․ կա վիրավոր Ծանրամարտի Հայաստանի չեմպիոնները Ավստրալիայում 52-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել թանգարանից հին եգիպտական ցուցանմուշներ գողանալու համարԽաղաղության խորհրդի անդամ երկրները 5 մլրդ դոլար են հատկացրել Գազայի հումանիտար օգնության և վերականգնման համար. ԹրամփԳիտնականները ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղի անսպասելի «արագացուցիչ» են հայտնաբերելՍերբիան և Ադրբեջանը Նիշի մերձակայքում գազային էլեկտրակայան կկառուցեն. Վուչիչ Նիգերիայի արևմուտքում ահաբեկիչները սպանել են 32 խաղաղ բնակչի Ե՞րբ է Բայրամյանը պատրաստվում ավարտել կարիերան Խոշոր ավտովթար Ծովագյուղ-Շորժա ավտոճանապարհին․ կա 5 վիրավոր ԱՄՆ-ն գոհ է Սիրիայում իրադարձությունների ընթացքից. Մարկո Ռուբիո Թբիլիսիում ձերբակալել են 14 տարին չլրացած աղջիկներին ինտիմ հաղորդագրություններ ուղարկած տղամարդուՌուսաստանը ԵԱՏՄ երկրներից ավտոմեքենաների ներկրումը կհաշվարկի միասնական սակագնովԻնդոնեզիան պատրաստ է Գազայի հատվածում մինչև 8000 զինծառայող տեղակայել Պատրիարք Կիրիլն արգելել է ռուսներին աղոթել աշխատավարձի բարձրացման համար ԱՄՆ-ին պետք չէ, որ Եվրոպան լինի ԱՄՆ վասալը․ Ռուբիո ԱՄՆ ՊՆ-ն հայտնել է իրանական նավթ փոխադրելու համար Veronica III տանկերի կալանավորման մասինՈւկրաինան ԱՄՆ-ից անվտանգության երաշխիքներ է ուզում առնվազն 20 տարով. Զելենսկի Պատերազմ սանձազերծելու դեպքում Իրանը Թրամփին այնպիսի դաս կտա, որը նա չի մոռանա. Գեներալ ՄուսավիՖրանսիայի ռազմածովային ուժերը 2,4 տոննա կոկաինով նավ են առգրավել ՌԴ ԱԳՆ–ն հերքել է Ալիևի մեղադրանքները «Մայր Հայաստանն» ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու է «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով` ԲՀԿ-ի հետ. Թևանյան