Արժեհամակարգի թիրախավորումը հասարակությանը կանգնեցրել է հուսալքման վտանգի առաջ
Սեպտեմբերի 21-ին նշեցինք Հայաստանի Անկախության տոնը: Իր անկախության 28 տարիների ընթացքում Հայաստանը անցել է շատ դժվարություններով՝ պատերազմ, շրջափակում և այն: Այս տարիների ընթացքում հայ ժողովուրդը կարողացավ դիմագրավել բոլոր փորձություններին:
Պետք է նկատենք, որ մեր պետականության ստեղծմանը և պահպանմանը մեծապես նպաստել է դարերով եկող մեր արժեհամակարգը:
Թերևս սերնդեսերունդ անցնող մեր արժեքային համակարգի և հայրենասիրության հաշվին է, որ հայ ժողովուրդը, թեկուզ լինելով փոքրաքանակ, սակայն կարողացել է պահպանել իր պետականությունը, այնինչ ներկայումս մեծաթիվ ժողովուրդներ կան, որոնց չի հաջողվել անկախ պետականություն ունենալ:
Հեռու չգնալու համար կարող ենք բերել քրդերի օրինակը, որոնք աշխարհում մոտ 40 մլն բնակչություն ունեն, սակայն դեռևս երազում են անկախ պետականություն ունենալու մասին:
2018 թվականի հեղափոխությունից հետո թվում էր, թե Հայաստանում նոր ազգային զարթոնք է սկսվելու, քանի որ դրա համար կային բոլոր նախադրյալները, սակայն տեղի ունեցավ հակառակ գործընթացը:
Նոր իշխանությունները օգտագործեցին հասարակության մեջ առկա դժգոհությունները իրենց քաղաքական նպատակներին հասնելու համար, իսկ այդ ճանապարհին ողջ ուժով գործի դրվեց մեր արժեհամակարգը թիրախավորելու գործիքակազմը:
Առաջին հերթին թիրախավորվեցին մեր քրիստոնեական արժեքները և Հայ Առաքելական եկեղեցին, իսկ դրա արդյունքում ակտիվացան զանազան աղանդավորական շարժումները, «Նոր Հայաստան, նոր հայրապետ» շարժման անդամներն էլ փորձեցին ներխուժել վեհարան: Արժեզրկվեց եկեղեցու դերը:
Պարզվեց, որ դպրոցներում քահանաների ներկայությունը և «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկան են խանգարում մեր կրթական համակարգի զարգացմանը:
Դրա հետ մեկտեղ հայկական ավանդական ընտանիքի վարկաբեկման գործընթաց սկսվեց, որի արդյունքում աճեց այլասերվածության քարոզի դոզան՝ ընդհուպ մինչև լոբբինգ Ստամբուլ յան կոնվենցիայի վավերացման ուղղությամբ:
Հասարակության ճնշող մեծամասնության համար անընդունելի այդ քարոզչությունը չէր կարող չառաջացնել քաղաքացիների ցասումը, որը պատճառ դարձավ, որպեսզի իշխանությունները հետաձգեն Ստամբուլ յան կոնվենցիայի վավերացումը: Մարդկանց տրամադրվածությունը անգամ հուշում է, որ Ստամբուլ յան կոնվենցիայի վավերացումը կարող է լինել իշխանությունների պաշտոնավարման կարապի երգը:
Մյուս կողմից՝ նոր իշխանությունների հովանու ներքո արժեզրկվեցին Արցախյան ազատամարտը և ազատամարտի հերոսները:
Իշխանության որոշ ներկայացուցիչների հայտարարություններից պարզ է դառնում, որ իրենց համար տեղի ունեցած հեղափոխությունն ավելի մեծ արժեք ունի, քան Արցախյան ազատամարտը: Իսկ այս բանաձևը կյանքի կոչելու համար թիրախավորվեցին ազատամարտի հերոսները և բարձրաստիճան զինվորականները:
Եվ որպեսզի իրենց պայքարը աչքի զարնի, իշխանությունները ազատամարտի հերոսների փոխարեն կերտեցին «հեղափոխական հերոսների կերպարները»: Հեղափոխությունը դարձավ բացարձակ արժեք, և որպեսզի հեղափոխական էներգիան երկար ժամանակ հնարավոր լինի պահել, պետք է պայքար կամ պայքարի իմիտացիա:
Դրա համար էլ սկսվեց պայքար անցյալի և նախկինների դեմ:
Անցյալում եղած բազմաթիվ արատավոր, խայտառակ երևույթների դեմ պայքարելու փոխարեն արժեզրկվեց անցյալում եղած ամեն ինչ՝ անգամ դրական երևույթները, և դրանք ներկայացվեցին մռայլ գույներով:
Իսկ նախկինների դեմ պայքարը թատերականացվեց, չէ՞ որ ներկայիս իշխանությունները չունեն երկրի զարգացման իրենց օրակարգը, և պետք է, որ քաղաքական հակառակորդների դեմ իրենց մղած պայքարը երկարատև բնույթ ստանա, այլապես իրենց հեղափոխական միսիան կկորցնի իր բովանդակությունը:
Եվ այս համատեքստում պատահական չէ, որ պարբերաբար մամուլում տեղեկություններ են շրջանառվում նախկինների կողմից կազմակերպված դավադրությունների մասին: Ներկայիս իշխանությունների վարած այսպիսի քաղաքականության արդյունքում գնալով խորանում են հասարակության սեգմենտացիան և թշնամանքի դրսևորումները:
Արդյունքում մեր հասարակությունը կանգնել է խորը ապատիայի և հուսալքման վտանգի առաջ: