Համակարգային լուծման պահանջ՝ կառավարությանը. այսօր տուրիստական գործակալություններից տուժածներն ակցիա կանեն
Տուրիստական գործակալություններից տուժած քաղաքացիներն ակնկալում են նշված ոլորտում համակարգային փոփոխություններ ու որոշակի կարգավորումներ տեսնել:
Այս պահանջներով նրանք այսօր կառավարության շենքի դիմաց ակցիա կիրականացնեն: Աննա Հայրապետյանը մեկն է այն քաղաքացիներից, որն ամիսներ առաջ տուժել էր «Travelan» տուրիստական ընկերությունից:
Հիշեցնենք, որ դեռ ամիսներ առաջ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Արաբկիրի բաժնում քննվող քրեական գործով պարզվել էին տուրիստական ընկերության ներկայացուցչի կողմից խարդախության եղանակով ուրիշի գույքը հափշտակելու և յուրացնելու դեպքերի մի շարք հանգամանքներ:
Ներկայացուցիչ Աննա Սահակյանին մեղադրանք էր առաջադրվել:
Ա. Հայրապետյանը «Փաստի» հետ զրույցում ներկայացրեց իր պատմությունը՝ շեշտելով, որ հետագայում պարզել են, որ միակ տուժողը չեն:
«Իրականում մենք անելանելի իրավիճակում ենք, որովհետև Աննա Սահակյանն ամուսնալուծվել է, իր անունով որևէ անշարժ գույք չունի: Մենք կարծում ենք, որ սա նախապես պլանավորված հանցագործություն է:
Մեր կորուստները հասնում են հարյուրավոր, հազարավոր դոլարների: Մոտ 200 հազար դոլարի մասին է խոսքը, ո՞ւր է այդ գումարը:
Մենք այս վիճակում ենք հայտնվել օրենսդրական բացերի արդյունքում:
Երբ մեր դեպքերը սկսեցին բացահայտվել, պարզվեց՝ նա նախկինում նույն գործունեությամբ է զբաղվել մեկ այլ գործակալությունում:
Անգամ քրեական գործ է եղել, բայց այնպես է ստացվել, որ Մաշտոցի պողոտայում՝ Երևանի սրտում, նոր գործակալություն է բացել ու սկսել նոր մարդկանց խաբեության զոհ դարձնել»,-ասաց մեր զրուցակիցը՝ շեշտելով, որ խնդիրը համակարգային է:
«Անկեղծ ասած՝ պաշտպանվածություն ենք ուզում: Ինչո՞ւ է պետությունը թույլ տալիս նման մարդկանց աշխատել:
Մեր դեպքերն այս տարվա մեջ առաջինն էին, որից հետո շատ այլ դեպքեր են գրանցվել, երբ մարդիկ տուժել են այլ տուրիստական ընկերությունների գործունեությունից: Իրականում մեզ մոտ կա օրենքի բաց, լուրջ խնդիր, իսկ շատ այլ երկրներում գործում են ապահովագրություններ:
Ես չեմ ասում, որ պետությունը պարտավոր է մեր ֆինանսական խնդիրը լուծել, բայց պետությունն ինչ-որ երաշխիքներ պետք է վերցնի, ըստ որի՝ տուրիստականն ինչ-ինչ դեպքերում պարտավոր կլինի փակել իր հաճախորդների ծախսերը:
Իսկ մենք չունենք այդ երաշխիքները, փոխարենն ունենք օրենսդրական բաց, ինչի հետևանքով բավական չէ՝ մենք ենք հայտնվել խնդրի առաջ, մեզանից հետո նույն իրավիճակում են հայտնվել այլ քաղաքացիներ:
Ուզում ենք կառավարության ուշադրությունը գրավել այս հարցին, ակնկալում ենք, որ վարչապետը ևս այն ուշադրության կենտրոնում պահի:
Ուզում ենք մեր երկրում պաշտպանված լինել, որովհետև շատ մեծ դժվարությամբ էինք ձեռք բերել գումարներն ու հատկացրել մեր հանգստին, իսկ արդյունքում կորցրեցինք դրանք»,-ասաց Ա. Հայրապետյանը՝ նշելով, որ միայն նշված գործակալությունից տուժածների թիվը հասնում է մոտավորապես 200-ի:
«Պետությունը պետք է երաշխիքներ պահանջի տուրիստական կազմակերպություններից, որոնք հիմնադրվում են մեր երկրում, գործունեություն են իրականացնում:
Ի՞նչ է լինելու հետո:
Ի վերջո, պահանջն արդարությունն է, բայց նաև գումարը հետ ստանալու համար ենք պայքարում, չնայած, ինչպես հասկացանք, թե՛ իրենից, թե՛ իր ամուսնուց կամ բարեկամներից որևէ գումար ակնկալել պետք չէ»,-ասաց մեր զրուցակիցը:
Աննա Հայրապետյանն ընդգծեց՝ կյանքը ցույց տվեց, որ իրենց դեպքը դաս չեղավ մյուս ընկերությունների համար:
«Նոր դեպքեր եղան, ու քիչ մարդիկ չտուժեցին այդ ամենից:
Այս ամենից զատ՝ մեկ այլ խնդիր էլ կա: Հիմա եթե որոշենք հանգստանալ, հարց է առաջանալու, թե ո՞ր տուրիստականին պետք է դիմենք: Իրականում շատ է բարդացել, այդ ամենից հետո ոլորտում որևէ բան չպարզվեց, ընդհակառակը՝ ավելի մշուշվեց:
Մենք ակնկալում ենք համակարգային լուծում՝ անգամ եթե մեր գումարները հետ չենք բերելու, թեկուզ լինենք այն քաղաքացիները, որոնց հաշվին պետք է այդ հարցը լուծվի:
Համաձայն ենք, որ թեկուզ այդ գնով ոլորտում փոփոխություններ լինեն, քիչ թե շատ կարգապահություն հաստատվի, որ այլևս ոչ մի քաղաքացի նման իրավիճակում չհայտնվի: Մեր դեպքը դեռ ոչինչ, բայց չեք պատկերացնի, թե ինչ ահավոր դեպքեր կան: Ոլորտը ահավոր վիճակում է:
Եթե անգամ մեր գումարները չստանանք, այդուհանդերձ, հույս ունենք, որ մեր բարձրացրած ձայնի շնորհիվ այդ ոլորտը կկարգավորվի: Ակնկալում ենք ոլորտը կարգավորել այնպես, որ յուրաքանչյուր անձ հնարավորություն չունենա մի նկուղ բացել, մի քանի համակարգիչ գնել ու տուրիստական գործակալություն աշխատեցնել»,-եզրափակեց մեր զրուցակիցը: