«Ալավերդի» ԲԿ-ի տնօրենի ընտրության «թնջուկը» դեռ լուծում չի ստանում
Օրերս «Փաստ» օրաթերթը գրել էր, որ հոկտեմբերի 8-ին Լոռու մարզպետարանում տեղի է ունեցել «Ալավերդի» բժշկական կենտրոնի տնօրենի ընտրության մրցույթը, որին մասնակցելու հայտ էին ներկայացրել գործող տնօրեն Ստեփան Մոսինյանը, Ստեփանավանի բժշկական կենտրոնի վիրաբուժական բաժնի վարիչ և Վանաձորի բժշկական կենտրոնի վիրաբույժ Գևորգ Ազարյանը, Վանաձորի թիվ 5 պոլիկլինիկայի քիթ, կոկորդ, ականջաբան Անուշ Իսպիրյանը և «Ալավերդի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ի փոխտնօրեն Հովիկ Ավետիսյանը: Ըստ տարբեր լուրերի՝ մրցույթում հաղթել էր վիրաբույժ Գևորգ Ազարյանը, որը մոտ տասը տարի ԲԿում զբաղվել է վիրաբուժությամբ:
Մեր տեղեկություններով, սակայն, մրցույթում հաղթող չի գրանցվել: Գևորգ Ազարյանը երկու փուլում հաղթել է, երրորդում՝ ոչ, ինչի վերաբերյալ կա հանձնաժողովի եզրակացությունը: Առաջիկայում անցկացվելու է ԲԿ-ի տնօրենի ընտրության նոր մրցույթ:
Խնդիրն ավելի խորքային հասկանալու համար զրուցեցինք «Ալավերդի» բժշկական կենտրոնի մի քանի աշխատակիցների հետ:
Բժշկական կենտրոնի 41 տարվա աշխատանքային ստաժ ունեցող բժշկուհին, ով չցանկացավ իր անունը հրապարակային դարձնել, նշում է՝ ներկայիս տնօրենը հիմնովին տիրապետում է իր գործին, կարողացել է մեծ օգուտ տալ բժշկական կենտրոնին:
«Իմ կարծիքով՝ մեր այժմյան տնօրենը հիվանդանոցը լավ է ղեկավարում, ամեն ինչ իր տեղում է: Նա լավ ադմինիստրատոր է, վերջին տասնամյակում հիվանդանոցը շատ հաջողությունների է հասել: Զարմացել եմ, որ մրցույթում նա չհաղթեց:
Մեր բժշկական կենտրոնն այսօր հանրապետությունում լավագույններից է, համապատասխանում է բոլոր նորմերին: Գործող տնօրենի հնգամյա ծրագիրն էլ ավելի մեծ առաջընթաց կապահովի բժշկական կենտրոնի համար»,-ասում է մեր զրուցակիցը:
Ինչ վերաբերում է Գևորգ Ազարյանին, բժշկուհին նշում է՝ բաժանմունքը, որտեղ նա է աշխատում, գրեթե չի առնչվում վիրաբուժական բաժանմունքի հետ: «Եթե մարդու հետ մեկ ամբողջական օր չես աշխատել, դժվար է նրա մասին կարծիք հայտնելը:
Իհարկե, մենք չէ, որ պետք է որոշենք, թե ով պետք է տնօրեն լինի:
Դրա համար մարզպետ, առողջապահության նախարարություն, ի վերջո՝ մրցույթ և հանձնաժողով կա, բայց մարդը ղեկավար աշխատելու համար որոշակի փորձ պետք է ունենա:
Ղեկավար աշխատելը շատ դժվար է: Ինքս 7 տարի տնօրեն եմ աշխատել և կարող եմ վստահաբար ասել՝ պատասխանատու գործ է:
Կարո՞ղ է վիրաբույժը լավ տնօրեն լինել: Այդ հարցին հստակ պատասխանել չեմ կարող: Նա որևէ տեղ որպես կազմակերպիչ չի աշխատել»,«Փաստի» հետ զրույցում նշում է բժշկական կենտրոնի ստաժավոր բժշկուհին:
Անդրադառնում ենք նաև տեղեկություններին, որ մարզպետը ցանկանում է տնօրենի պաշտոնում նշանակել առողջապահության նախարարի մտերիմին:
«Իմ կարծիքով՝ մի երրորդ անձնավորության նշանակումը տնօրենի պաշտոնում ընդհանրապես որևէ չափորոշիչում չի տեղավորվում:
Նա որևէ բանից տեղյակ չի, մեր կոլեկտիվից չի: Եթե իրոք մարզպետը ուզում է նրան նշանակել տնօրենի պաշտոնում, դա խելքին մոտ չէ, աբսուրդ է»,-եզրափակում է մեր զրուցակիցը:
Ընկերության փականագործ Գևորգ Արշակյանը «Փաստի» հետ զրույցում ասում է, որ հիվանդանոցում ստեղծված ներկայիս վիճակը որևէ մեկին դուր չի գալիս: «Մեր տնօրենը դրական, կայուն մարդ է: Չեմ հասկանում, թե որն էր տնօրենի պաշտոնի համար մրցույթ անցկացնելու գերնպատակը, խնդիրը:
Ներկայիս տնօրենը նորմալ աշխատում է, լավ անձնակազմ ունի, հիվանդանոցն էլ՝ բարվոք պայմաններ: Ինքն իր աշխատանքով ապացուցել է, որ կարողանում է այս հիմնարկը ղեկավարել, լավ մթնոլորտ ստեղծել, զարգացում ապահովել:
Ներկայիս տնօրենին նոր մարդ փոխարինել չի կարող»,ասում է Արշակյանը:
Նա ընդգծում է, որ, աշխատելով այս բժշկական կենտրոնում, հեղափոխության ակտիվ մասնակից է եղել: «Հույս ունեի, որ ամեն ինչ գնալու է դեպի ավելի լավը, ոչ թե գնալու ենք ավելի խորտակման: Ալավերդու բոլոր հիմնարկ-ձեռնարկությունների վրա այսօր մեծ խաչ է քաշված, դա ես չէ, որ պետք է ասեմ:
Միակ հիմնարկությունն է մնացել, որտեղ ամեն ինչ լավ է, հիմա էլ դրա աշխատանքն են ուզում այս կերպ խաթարել, ինչն անձամբ ես թույլ չեմ տալու»,-հավելում է մեր զրուցակիցը:
Բժշկական կենտրոնի ավագ բուժքույր Սուսան Ուլիխանյանը ևս փաստում է՝ ամբողջ կոլեկտիվը վստահ է, որ ներկայիս տնօրենին այլ մարդ չի կարող փոխարինել, և նրանք չեն էլ մտածում այդ ուղղությամբ:
«Միայն տեսնեիք, թե հիվանդանոցը ինչ վիճակից ուր է հասել: Հիմա ուղղակի սարսափում եմ, որ կարող է նոր մարդ գալ, և կանգնենք կոտրած տաշտակի առջև: Չեմ ճանաչում մրցույթին մասնակցած կին թեկնածուին:
Գիտեմ, որ քիթ-կոկորդի մասնագետ է, կաբինետային աշխատող: Մյուս թեկնածուն՝ վիրաբույժը, 10 տարի աշխատել է մեր կոլեկտիվում:
Լավ վիրաբույժ է, բայց չեմ կարծում, որ կարող է լավ տնօրեն ու կառավարիչ լինել հիվանդանոցի համար:
Մարզպետը պետք է ազնիվ ու անկեղծ գտնվի մեր հանդեպ և իր որոշումներում: Բոլորս կանգնած ենք մեր բժշկի կողքին, ուրիշ թեկնածու մեր հիմնարկում չենք տեսնում»,-ընդգծում է բժշկական կենտրոնի ավագ բուժքույրը:
Ի դեպ, մեզ չհաջողվեց խնդրի հետ կապված զրուցել Լոռու մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանի հետ: Նա չպատասխանեց մեր զանգերին, իսկ մարզպետարանի աշխատակազմից առաջարկեցին հետաքրքրող հարցերն ուղարկել էլեկտրոնային փոստով:
«Փաստը» «Ալավերդի» բժշկական կենտրոնի տնօրենի ընտրության խնդիրը կշարունակի պահել ուշադրության կենտրոնում: Պատրաստ ենք հրապարակել թե՛ մարզպետարանի, թե՛ մրցույթին մասնակցած բոլոր թեկնածուների տեսակետները: