Աշխարհաքաղաքական ինքնությունը որոշելու հարցում Փաշինյանը խճճվել է.որտե՞ղ են զարգանում հիմնական իրադարձությունները
regnum.ru-ն «Իլհամ Ալիևը պետք է պահպանի Փաշինյանին» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ռուսաստանի համանախագահ Իգոր Պոպովը հայտարարել է, որ «այս տարվա դեկտեմբերի սկզբին ԵԱՀԿ արտգործնախարարների գագաթաժողովի շրջանակներում Բրատիսլավայում կարող է հանդիպում լինել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջև»:
Բայց թե հակամարտության կողմերը կոնկրետ ինչի շուրջ կփորձեն բանակցել, ինչպես միշտ, մնում է յոթ կողպեքի ետևում: Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը, մատնանշելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի սեղանին դրված ինչ-որ փաստաթուղթ, որի պարունակությունը անհայտ է, «Իզվեստիա» գործակալությանը տված իր հարցազրույցում ասել է, որ «ցավոք, պետք է խոսել հանդիպման մասին, այլ ոչ թե բանակցությունների»:
Այնպիսի զգացողություն է, որ Բաքուն և Երևանը բոլոր հանդիպումները սկսում են գրեթե զրոյից: Ավելին, Ադրբեջանը արդեն գաղտնի չի պահում այն փաստը, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում Հայաստանի նոր ղեկավարության վրա խաղադրույք դնելը իրեն չի արդարացրել:
Թե ինչու էր Ալիևը խաղը այդ ուղղությամբ տանում, մնում է առեղծված: Եզրակացությունն այն է, որ նույնիսկ մարդասիրական հարցերի շուրջ պաշտոնական բանակցությունները ընկալվում են միայն որպես ռազմական գործողություններին այլընտրանք:
Այնուամենայնիվ, ի՞նչ կա ներկայում: Ի վերջո, երբ նույն Փաշինյանը հայտարարում էր, որ «Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանն է, և վերջ», շատերը տարակուսում էին, թե ինչ է դա նշանակում:
Պարզ էր միայն, որ այդ կարգախոսի գործնական իրականացումը հանգեցնում է առկա բանակցային գործընթացի խզման, և առիթ է ստեղծում Ադրբեջանի կողմից իրավիճակի սրման:
Բայց Բաքուն, և ոչ միայն նա, գերադասել է հավատալ, որ «Փաշինյանը խաղում է ներքին լսարանի համար», և դա հաստատվում է իրադարձությունների հետագա ընթացքով:
Հակամարտությունը կարգավորելու համար Երևանը մնում է նախորդ բանակցային ձևաչափում:
Երբ Ալիևը Սոչիի «Վալդայ» համաժողովում հայտարարել է, որ «Ղարաբաղը Ադրբեջանն է, և բացականչական նշան», նրա խոսքերը ընկալվել են որպես Բաքվի կողմից պատասխան գործողություն կամ ցանկություն՝ թույլ չտալ Ստեփանակերտին մասնակցել բանակցային գործընթացին:
Բայց Բաքուն ևս պաշտոնապես դուրս չի եկել բանակցություններից:
Դրանով «մտքերի փոխհրաձգությունը» կարող էր ավարտվել, սակայն Ադրբեջանի նախագահը ավելի հեռուն է գնացել:
Ելույթ ունենալով թյուրքալեզու պետությունների համագործակցության խորհրդում՝ նա ասել է, որ «Նախիջևանը անջատված է Ադրբեջանից, և նրանց միջև հնագույն ադրբեջանական երկիր Զանգեզուրն է, որի՝ Հայաստանին պատկանելը աշխարհագրական պառակտում է ստեղծել թյուրքական աշխարհում»:
Սա արդեն աշխարհաքաղաքականություն է: Բայց ինչո՞ւ հենց հիմա է Ալիևը սկսել այդպիսի աշխարհաքաղաքական հորիզոններ նախանշել:
Նախևառաջ, ըստ Բաքվի գնահատականների, Անդրկովկասում վերստեղծվում է 1920-ականների աշխարհաքաղաքական դրվածքը, երբ մոսկովյան բոլ շևիկները դաշինքի մեջ էին Անկարայի հետ:
Ի՞նչ էր եղել այն ժամանակ:
1920 թվականի ապրիլին Ադրբեջանը դարձել էր տարածաշրջանում առաջին խորհրդային պետությունը, և դրանում կարևոր դեր էր խաղացել ոչ ոքի կողմից չճանաչված քեմալական Թուրքիան, որը հույս ուներ ստանալ Մոսկվայի աջակցությունը:
Եվ ստացավ:
Հայաստանում իշխող դաշնակցականները նախ՝ դաշինքի մեջ էին ռուս գեներալ Դենիկինի հետ, իսկ հետո ամբողջովին վերաուղղել էին իրենց արտաքին քաղաքականությունը դեպի Անտանտ:
Իսկ նրանք բոլորն ընդհանուր քաղաքական և գաղափարական հակառակորդներ էին Մոսկվայի, Բաքվի և Անկարայի համար: Հետևաբար, Բաքվի և Երևանի միջև ցանկացած վիճելի տարածքային խնդիր պետք է լուծվեր և գործնականում լուծվում էր հօգուտ Ադրբեջանի: Եվ դա ոչ այն պատճառով, որ Բաքուն ուներ էներգետիկ ռեսուրսներ:
Այն ժամանակ Մոսկվայի նպատակն էր հեղափոխական գործընթացի նոր հիմնասյուն ստեղծելը, մուսուլմանական արևելքից համաշխարհային հեղափոխության կամուրջ գցել:
Պատմական պարադոքսն այն է, որ Մոսկվան վերցրել էր պանթուրքական «Մեծ Թուրան» նախագիծը որպես հսկայական տարածքների խորհրդայնացման հնարավորություն:
Բացի դա, Մոսկվան գործում էր նաև թյուրքական աշխարհի աշխարհագրական պառակտման սցենարով, և 1920 թվականի նոյեմբերի 30-ին որոշվել է Զանգեզուրը հանձնել Հայաստանին:
Այս իմաստով, Ադրբեջանի նախագահը բացարձակապես ճիշտ է: Եվ հիմա նրա հաշվարկները կառուցված չեն ավազի վրա:
Փաշինյանի իշխանության գալուց հետո ուրվագծվել է Հայաստանի աշխարհաքաղաքական վերափոխման միտում դեպի Արևմուտք (դաշնակցական Հայաստանի նախորդ տարբերակով):
Իսկ Ադրբեջանը, չնայած չի անդամակցում ՀԱՊԿ-ին և ԵԱՏՄ-ին, հաջողությամբ մխրճվելով Մոսկվայի և Անկարայի հարաբերությունների մեջ, ակտիվորեն զարգացնում է հարաբերությունները հիմնականում Մոսկվայի հետ (վերջին մուսավաթական կառավարության գործողությունների տարբերակով):
Ալիևը զգացել է աշխարհաքաղաքական մեծ վերաձևման նախանշան և սկսել է դրա վրա դնել հիմնական շեշտը: Եթե նա կարողանա այս ուղղությամբ ամրապնդել իր արտաքին քաղաքականությունը, իհարկե, նրա առջև կարող են բացվել նաև ղարաբաղյան կարգավորման հարցում այլ հեռանկարներ:
Ի վերջո, պարզապես Հայաստանի հետ պատերազմ սկսելը հիմարություն է և վտանգավոր: Հասկանալ ուժերի վերաբաշխումը ինչպես Մերձավոր Արևելքում, այնպես էլ Անդրկովկասում և սպասել հարմար պահի, դա պահանջում է դիվանագիտական մեծ հմտություն և փորձ:
Հետևաբար, մինչև որոշակի պահ Ադրբեջանի նախագահը աչքի լույսի պես պետք է փայփայի ու պահպանի Փաշինյանին, որը աշխարհաքաղաքական ինքնությունը որոշելու հարցում խճճվել է այնպես, ինչպես հնում դաշնակցականներն էին խճճվել:
Տրամաբանորեն, Հայաստանի վարչապետը պետք է լիներ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ամենահավատարիմ գործընկերը, բայց իրականում Ալիևն է:
Այնպես որ, կարիք չկա որևէ սենսացիա ակնկալել Բրատիսլավայում Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների առաջիկա հանդիպումից: Հիմնական իրադարձություններն այսօր այնտեղ չեն զարգանում: