Ինչո՞ւ են իշխանությունները միտումնավոր իջեցնում սեփական վարկանիշը
Երեկ մամուլում տեղեկություն տարածվեց, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գաղտնի հանձնարարականով էականորեն բարձրացել են նախարարների, փոխնախարարների և նախարարությունների գլխավոր քարտուղարների աշխատավարձերը։ Հանձնարարականը տրվել է հուլիս ամսին: Պետք է բավական հեռու լինել քաղաքականություն և պետական կառավարում հասկացություններից, ենթադրելու համար, որ Փաշինյանը իսկապես հավատում էր, թե այս փաստը կմնա գաղտնի: Ինչպե՞ս կարող էր օրինակ տեղեկատվության արտահոսքի դեմն առնել, եթե այդ նույն նախարարությունների աշխատակիցների 80 տոկոսը աշխատել են դեռևս նախորդ իշխանության հետ և բացի այդ, կարող են անչափ ծանր տանել 80 հազար դրամով օր ու գիշեր աշխատելու հանգամանքը: Կամ ինչպե՞ս կարող էր աշխատավարձերի բարձրացման փաստը մնալ գաղտնի, այն բանից հետո, երբ կհրապարակվեին այդ պաշտոնյաների եկամուտների հայտարարագրերը:
Հեղափոխության պլան գծած, ռազմավարություն մշակած անձը չի՞ գիտակցում, որ նման գաղտնի քայլերը առաջնային հարվածելու են իր և իր թիմի քաղաքական վարկանիշին: Իհարկե գիտակցում է: Մնում է ենթադրել, որ Փաշինյանը իսկապես ցանկանում է այս փուլում միտումնավոր նվազեցնել իր վարկանիշը: Վերջին շաբաթներին վարչապետի շուրջ ստեղծված տեղեկատվական աժիոտաժը հենց այդ մասին է վկայում՝ ԱՄՆ ճամփորդության վրա բյուջեից ծախսած գումարները, նոր ավտոմեքենան, որը արժեցել է 500 հազար ԱՄՆ դոլար, ոչ պոպուլյար օրինագծերի ԱԺ բերելը ՝ այս ամենը ունի որոշակի նպատակ: