Ի՞նչ փաստաթղթեր են անհրաժեշտ ընտանեկան կարգավիճակի մասին տեղեկանք ստանալու համար, և որքա՞ն է կազմում պետական տուրքի դրույքաչափը
Հարց.-Ի՞նչ փաստաթղթեր են անհրաժեշտ ընտանեկան կարգավիճակի մասին տեղեկանք ստանալու համար, և որքա՞ն է կազմում պետական տուրքի դրույքաչափը։
Պատասխանում է փաստաբան Էդգար Գրիգորյանը։
Տեղեկանք ստանալու համար տեղեկանք հայցողը կամ նրա կողմից օրենքով սահմանված կարգով լիազորված անձը պետք է ՀՀ արդարադատության նախարարություն ներկայացնի.
1. տեղեկանք հայցողի (եթե անձամբ է դիմել ) անձը հաստատող փաստաթուղթ,
2. բնակության ՔԿԱԳ տարածքային բաժնից տրված տեղեկանք՝ ամուսնության ակտի բացակայության մասին, իսկ եթե նախկինում ամուսնացած է եղել, ապա նաև ամուսնության դադարման փաստը հաստատող փաստաթղթի պատճենը,
3. սահմանված ձևի դիմում-հայտարարություն՝ տեղեկանք հայցողի ամուսնության համար արգելք հանդիսացող հանգամանքների բացակայության հավաստման և տեղեկանք հայցողի կողմից ՔԿԱԳ-ի մարմիններին սուտ տեղեկություններ հայտնելու մասին նախատեսված պատասխանատվության մասին նախազգուշացված լինելու վերաբերյալ,
4. լիազորագիր և լիազորվածի անձը հաստատող փաստաթուղթ լիազորված անձանց կողմից դիմում ներկայացնելու դեպքում: Լիազորագիրը պետք վավերացված լինի նոտարի կամ նոտարական գործողություններ կատարելու իրավասություն ունեցող անձի կողմից: Եթե տեղեկանք ստանալու համար դիմումը ներկայացրել է դիմողի ծնողը, ապա նա ներկայացնում է նաև`