Միրգն ու բանջարեղենը թանկացել են, անմասն չեն մնացել նաև առաջին անհրաժեշտության մի շարք ապրանքներ
Հայաստանի սպառողական շուկայում որոշ ապրանքատեսակների առումով այս տարվա հոկտեմբերին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ արձանագրվել է գների աճ, ինչի մասին վկայում են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները, որոնք վերաբերում են հանրապետությունում հունվար-հոկտեմբերին սպառողական գների ինդեքսին։
Դիտարկելով ներկայացված տվյալները՝ նկատենք, որ որոշ ապրանքատեսակների գները, ինչպես նախորդ ամիսներին, հոկտեմբերին ևս շարունակել են բարձրանալ։
Մի շարք ապրանքատեսակներ, այնուամենայնիվ, գրեթե նույն տեմպով շարունակել են գնանկումը։
Չնայած նախորդ ամիսների նույն ժամանակահատվածների համեմատ մի քանի ապրանքատեսակի առումով գնաճ էր գրանցվել, բայց հոկտեմբերի կտրվածքով դրանք ավելի ցածր գնով են վաճառվել։
Նկատենք, որ սպառողական գների ինդեքսը, ընդհանուր առմամբ, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի՝ հոկտեմբերի համեմատ ավելացել է 0,9 տոկոսով։
Հիմք ընդունելով ներկայացված տվյալները՝ դիտարկել ենք նախ առաջին անհրաժեշտության ապրանքները, որոնց թվում են սննդամթերքի որոշ տեսակներ։
Այս տարվա հոկտեմբերին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ սննդամթերքի՝ առաջին անհրաժեշտության որոշ տեսակների գները բարձրացել են, ավելին՝ որոշ դեպքերում նախորդ տարվա համեմատ արձանագրված աճը էական է եղել։
Սննդամթերքի շուկայում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ գրանցվել է գների 0,1 % աճ։
Առանձնացնելով տեսակները, ընդգծենք, որ հացաբուլկեղենի և ձավարեղենի շուկայում գների 3,5 % աճ է գրանցվել, բրինձը թանկացել է 3 %-ով, ալ յուրի և այլ ձավարեղենի շուկայում գների աճը կազմել է 4,5 %։
Հացը թանկացել է 3,7 տոկոսով, իսկ մակարոնեղենը՝ 7,6։
Ի տարբերություն նշված ապրանքատեսակների, հետաքրքիր պատկեր է մսի շուկայում։
Այս շուկայում, ընդհանուր առմամբ, գների 3 % նվազում է արձանագրվել, թեպետ կան տեսակներ, որոնց պարագայում թանկացում է գրանցվել։
Մասնավորապես, թռչնամսի գինը (հավ, հնդկահավ և այլ ընտանի թռչուններ) 0,2 %-ով բարձրացել է, իսկ գառան, ոչխարի և այծի մսի շուկայում գնաճը կազմել է 4,1 %։
Զուգահեռ՝ տավարի և հորթի միսը էժանացել է 5,4%-ով, իսկ խոզի մսի պարագայում 14 % գնանկում է արձանագրվել։ Ձկան և ծովամթերքի որոշ ապրանքատեսակների գները ևս նվազել են։ Այս շուկայում 3,7 % գնանկում կա։
Մասնավորապես, ձկան գինը 4,6 %-ով է նվազել, իսկ սառեցված ձուկը 0,1 %-ով թանկացել է։
Այդուհանդերձ, թարմ կամ պաղեցրած ծովամթերքի շուկայում 19,6 % գնաճ կա։ Կաթնամթերքի, պանիրի ու ձվի շուկայում 2,2 %-ով գների նվազում է արձանագրվել։
Սակայն պահածոյացված կաթի շուկայում արձանագրվել է 1,7 գնաճ, իսկ յուգուրտի, մածունի շուկայում կա 1,1 տոկոս գնաճ։
Պանրի և կաթնաշոռի գները նվազել են 3,5%ով, ձուն՝ 3,8%-ով, յուղերը՝ 5,5%-ով, կարագը՝ 5,8-ով, բուսական յուղերի և մարգարինի շուկայում էլ գների 2,9 % նվազում կա։
Նույնը չենք կարող ասել բանջարեղենի և մրգի շուկայի մասին։ Մրգի շուկայում արձանագրված գնաճը 8,3 % է։
Թարմ կամ պաղեցրած մրգերի շուկայում 9,2 % աճ կա։ Բանջարեղենի շուկայում ևս գնաճ է արձանագրվել, թեպետ նկատենք, որ 2019թ. սեպտեմբերին նախորդ տարվա սեպտեմբերի համեմատ այս շուկայում 4 տոկոս գնանկում էր արձանագրվել։
2019թ. հոկտեմբերին նախորդ տարվա հոկտեմբերի նկատմամբ գնաճը կազմել է 9,3 %։ Կան որոշ տեսակներ, որոնց պարագայում անգամ 14 % աճ է գրանցվել։
Իսկ ահա չորացրած բանջարեղենի, այլ պահածոների կամ մշակված բանջարեղենի շուկայում գները 3,6%-ով նվազել են։
Գնաճ է գրանցվել նաև կարտոֆիլի շուկայում՝ նախորդ տարվա համեմատ 17,8%։ Իսկ ահա քաղցրասերներին հետաքրքրող շուկայում հիմնականում գնանկումներ են։
Շոկոլադի շուկայում 2,3% գների նվազում կա, մրգախյուսերի, մարմելադի, մեղրի գները 0,2 %-ով են նվազել, հրուշակեղենը՝ 3,5%-ով։
Ոչ ալկոհոլային խմիչքների դեպքում, ընդհանուր առմամբ, չնչին՝ 1% գնանկում կա, սուրճը՝ 2%-ով, իսկ թեյը 1,3%-ով է նվազել։
Զովացուցիչ ըմպելիքների շուկայում արձանագրվել է 2,4 տոկոս գնաճ, հանքային և աղբյուրի ջրի առումով ևս գնի չնչին բարձրացում կա։
Ալկոհոլային խմիչքներից օղին թանկացել է 3,4 տոկոսով, նույնքան թանկացում է գրանցվել նաև սպիրտային խմիչքների և լիկյորի շուկայում։
Գինու շուկայում 9,7 տոկոս գնաճ կա։ Առանձնացված տեսակներից է խաղողի գինին, որտեղ ինչպես 2019թ. սեպտեմբերին, այնպես էլ 2019թ. հոկտեմբերին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածների համեմատ 2,5 տոկոս գնաճ է արձանագրվել։
Թնդեցված գինին նախորդ տարվա հոկտեմբերի համեմատ թանկացել է 2 տոկոսով, թեպետ սեպտեմբերին այդ ցուցանիշը 1% էր։
Ի տարբերություն վերոնշյալ խմիչքների, գարեջրի շուկայում գրանցված թանկացումը ավելի քիչ է՝ կազմել է 0,6%։
Ծխախոտային արտադրատեսակների շուկայում 7,6 տոկոս գնաճ կա։
Հավելենք, որ սպառողական գների ինդեքսի հաշվարկման համար ամենամսյա դիտարկումը կատարվում է Երևանում և հանրապետության 10 մարզերում սահմանված մեթոդաբանության համաձայն։
Իդրամի, Մեդիամաքսի եւ «Հայորդի» հիմնադրամի նախաձեռնությունը՝ Գիրք նվիրելու տոնին ընդառաջՎՏԲ-Հայաստան Բանկը վերաբացել է Աշտարակ քաղաքի մասնաճյուղը«Հայաստանի լավագույն 100 ուսանողներ» մրցույթի մասին. Գոհար ՂումաշյանՊայմանագրային զինռածառայողին դաժան ծեծի են ենթարկել․ նա վերակենդանացման բաժանմունքում է Վիճաբանություն՝ ԵրևանումԲերքի երաշխավորված մթերում․ Շիրազ ՄանուկյանՄոսկվայում ադրբեջանցի զույգն ինքնասպան է եղել 5-ամյա երեխայի աչքի առաջ Դեղերի գները պետք է իջնեն, որ մարդիկ ավելի լավ ապրեն․ Ուժեղ Հայաստանում մարդիկ լավ են ապրելուԱյսօրվա ակցիայի առիթը Կաթողիկոսի ելքի նկատմամբ կիրառված արգելանքն է և Եպիսկոպոսաց Մեծ Ժողովի բնականոն կայացման խոչընդոտումը․ «Համահայկական ճակատ» Շարժում«Բարսելոնան» կփորձի ձեռք բերել Մարկու Տյուրամին Կամ հերքե՛ք, կամ անկեղծ ասե՛ք, որ ինքնիշխան չենք և անգամ մենք ինքներս մեր ՍԴ որոշումները չենք ճանաչում. Էդմոն ՄարուքյանՎիճաբանության ժամանակ մարմնական վնասվածքներ պատճառած տղամարդը հայտնաբերվել է. Նուբարաշենի ոստիկանների բացահայտումը ԱՄՆ-ում բացահայտել են Չինաստանի հետ սահմանին ռուսական Սու-57 կործանիչներ տեղակայելու պատճառը «Անորակ ասֆալտ անելու պատճառը թող իրենց շվեյցարական բանկերի հաշիվներում փնտրեն». Բագրատ ՄիկոյանՎարդենյաց լեռնանցքը դժվարանցանելի է կցորդիչով տրանսպորտային միջոցների համար ԱՆ-ից պարզաբանում են՝ ինչու է ուշանում պոլիկլինիկաներում բուժաշխատողների աշխատավարձը Ճանապարհային տեսախցիկները վերահսկում են ոչ միայն արագությունը. ինչ խախտումներ են ֆիքսվում Ընթերցեք «Առաջարկ Հայաստանի» կոնցեպտը․ Արման ԱբովյանԼարսը փակ է Մենուա Սողոմոնյանը Ռուբեն Վարդանյանի դատի մասինTeam Holding-ի պարտատոմսերը ցուցակվեցին Հայաստանի ֆոնդային բորսայում. տեղաբաշխողը՝ Freedom Broker ArmeniaԱրագածոտնի թեմի գլխավոր հաշվապահին դատարանը տնային կալանքից ազատել է Վահագն Խաչատուրյանը պետական այցով կմեկնի Հունաստան Տեսանք իրենց բարենորոգածը՝ իրենք սաղ լափեցին, անտուն-անտեղ արցախցուն թողեցին 40 հազար դրամի հույսինՆիկոլը թամամ խաչակնքվել չգիտի.էնքան անթասիբ ենք,թույլ ենք տալու Վեհափառի հետ էդ կերպ վարվի՞ ՔԿՀ-ների բարդակը վերացրեք․ վաղը, մյուս օր դուք եք էնտեղ նստելու, ճաշ ուտելու․ պահեստազորի փոխգնդապետՊարտադիր առողջության ապահովագրությունը Հայաստանում՝ ռիսկեր և չլուծված խնդիրներ«Այ անթասիբ, թաթերդ հեռու մեր սրբություններից». Ռուզաննա Ստեփանյանը՝ ՓաշինյանինԿաթողիկոս հանելու և նոր կաթողիկոս նշանակելու իրավունք ունի՞ ՓաշինյանըՄիջազգային փաստաբան Ռոբերտ Ամստերդամի հայտարարությունը «Ժամանակակից դառնալ նշանակում է առաջ գնալ, թե՞ դավաճանել սեփական եսին». FairWind ռոք խումբը՝ նոր երգի մասին Մասնակցելու ենք ընտրություններին, որ ժողովուրդը իրական այլընտրանք ունենա․ Ավետիք ՉալաբյանԱրարատԲանկն արժանացել է Mastercard-ի «Excellence in Strategic Marketing մրցանակին Ակցիա դատախազության դիմաց՝ ի պաշտպանություն ԿաթողիկոսիՉկա որևէ իրավական պետություն, որտեղ քրեական գործ հարուցվի հաղթանակած գեներալի կամ հոգևոր առաջնորդի նկատմամբ.«Համահայկական ճակատ» շարժման անդամ Ի՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գաՈւմ վարչապետը ասում է «ֆաս», բոլորը գնում են այդ ուղղությամբ․ Նաիրա ԳևորգյանՊայթյուն ռազմական ոստիկանության շենքում, մահացել է 3 մարդ. ՌԴ Մենք միանշանակ հաղթելու ենք ընտրություններում․ «Ուժեղ Հայաստան»Կարևոր է ունենալ որակյալ մեծամասնություն. մեր ուժը նաև ներքին անկեղծության և մաքրության մեջ է. Դավիթ ՂազինյանԲժիշկը զգուշացրել է այրոցի թաքնված վտանգների մասին «Homplex Mall»-ում ինձ կեղծ ոսկի են վաճառել․ քաղաքացու ահազանգի հետքերով Ի տարբերություն հայաստանյան պաշտոնյաների և իրենց երեխաների` Սարգիս Կարապետյանը շրջում է Երևանում առանց թիկնապահների․ Ալեքսանյան Սպասվում է առանց տեղումների եղանակ. օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, ապա կնվազի ՔՊ ներքին ընտրության արդյունքները շոկի են մատնել խմբակցության պատգամավորներին Սենց բան չեմ տեսել, որ իշխանությունը հայտարարի, թե «3մլն մարդու գրպան են մտել», բայց 7 ամսից ավելի որևէ քրգործ չհարուցվի. գնալու են ՀԷՑ-ը գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով. Ղազինյան Թոշակառուներին ստիպում են գնալ առևտրային տարածքներ և հետվճար «վաստակել»․ Հրայր Կամենդատյան Ալիևի պատասխանը Վենսին. Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտեցին Կարգավորող մարմինը նույնիսկ տեղյակ չէր, թե քանի բաժանորդ է հոսանքազրկված եղել Էրեբունու դեպքերի ժամանակ. ՂազինյանԳործող իշխանությունները մտադիր են ընտրություններից հետո բարձրացնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը․ «Ուժեղ Հայաստան»