ԱՄՆ-ի աշխարհաքաղաքական հետաքրքրությունները չեն փոխվում արտաքին քաղաքական գործունեություն իրականացնող անձերի փոփոխություններից
eurasia.expert-ը «Ճանաչումը հետաձգվում է. ԱՄՆ-ը մերժել է հայերի ցեղասպանության ճանաչումը» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ այս տարվա հոկտեմբերի 29-ին ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատը ընդունել էր որոշում, ըստ որի, ֆորմալ կերպով ճանաչվել է 2015 թվականի հայերի ցեղասպանությունը:
Այդ փաստը հանրային խանդավառություն էր առաջացրել ինչպես բուն Հայաստանում, այնպես էլ հայկական սփյուռքում: Սոցիալական ցանցերը, կայքերը, հեռուստաալիքները լի էին նյութերով, որտեղ ամբողջ աշխարհի հայերը շնորհակալություն էին հայտնում ԱՄՆ-ին:
Ցեղասպանության ճանաչման հարցը ԱՄՆ-ում միշտ էլ զոհաբերվել է Թուրքիայի նկատմամբ վարվող արտաքին քաղաքականության համար:
Ներկայացուցիչների պալատի որոշման պատճառը այն էր, որ իրականում Վաշինգտոնը դժգոհ էր Անկարայից ինչպես Սիրիայում իրականացրած ռազմական գործողությունների, այնպես էլ Մոսկվայի հետ մերձեցման և նրանից С-400 համակարգերի գնման պատճառով:
Հետագայում հենց նույն պատճառներով էլ հանրապետական սենատոր Լինդսի Գրեմի (իրականում` Դոնալդ Թրամփի) կողմից նոյեմբերի 14-ին արգելափակվել է Սենատի կողմից 2015 թվականին Օսմանյան կայսրությունում իրականացված հայերի ցեղասպանության ճանաչման որոշումը: Ինչպես և Ներկայացուցիչների պալատի որոշման ժամանակ, այս դեպքում էլ այս ամենը լայն արձագանք է ստացել հայերի կողմից, իհարկե, բացասական ձևով:
Սա, ցավոք, կրում է էմոցիոնալ բնույթ, և շատերը չեն էլ փորձում խորանալ հարցի մեջ ու հասկանալ, որ այս պատմական հատվածում ԱՄՆ-ի կողմից ցեղասպանության ճանաչումը անհնար է և հակասում է այդ երկրի աշխարհաքաղաքական շահերին:
Եթե հայ վերլուծաբանները փորձեն հասկանալ տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի շահերի ամբողջական պատկերը, ապա պարզ կդառնա, որ ներկայումս պետք չէ հույս փայփայել Վաշինգտոնի կողմից ցեղասպանության ճանաչման և «պատմական արդարության հաղթանակի» հարցում:
Բանն այն է, որ ԱՄՆ-ի աշխարհաքաղաքական հետաքրքրությունները չեն փոխվում արտաքին քաղաքական գործունեություն իրականացնող անձերի փոփոխություններից:
Ինչպես նախկինները, այնպես էլ Թրամփը հանդիսանում է Իսրայելի հետ ԱՄՆ-ի ստրատեգիական գործընկերության կողմնակից: Իսրայելի անվտանգության երաշխիքը տարածաշրջանում իրանական գործոնի ոչնչացումն է և Մերձավոր Արևելքի ապաձևումը:
Իսկ այդ ամենում Թուրքիան Վաշինգտոնի ամենահետևողական դաշնակիցն է:
Տրամաբանական է, որ նման պլանի իրականացման դեպքում տարածաշրջանում առաջացած «վակուումը» պետք է զբաղեցնի Անկարան, քանի որ նա շարունակում է մնալ «տարածաշրջանում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր օպերատոր»:
Նման պայմաններում սպասել, որ ամերիկացիները պատմական արդարության հաստատման համար կսեղմեն իրենց շահերը առաջ մղողի կոկորդը, ընդամենը իրականության մակերեսային և անհեռատես ընկալում է:
Միանգամայն պարզ է, որ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը Վաշինգտոն կատարած այցի ժամանակ փոխզիջումային համաձայնություններ է ձեռք բերել ԱՄՆ-ի նախագահ Թրամփի հետ, և նման փոխզիջումային համաձայնություններ միշտ էլ կլինեն:
Այն ժամանակ, երբ հայերը «սրտի տրոփյունով» հետևում էին Ներկայացուցիչների պալատի քվեարկությանը, հետո էլ կատաղած հայհոյում սենատոր Գրեմին, հայկական պետությունը կրկին հայտնվել էր թյուրքական աշխարհի հարձակումների թիրախում:
Սկզբից Ադրբեջանի նախագահ Ալիևն է Բաքվում կայացած թրքալեզու երկրների համագործակցության խորհրդի նիստում բարձրաձայնել տարածքային պահանջներ Հայաստանի նկատմամբ՝ մասնավորապես նշելով, որ «հին ադրբեջանական տարածք Զանգեզուրը Հայաստանին տալը աշխարհագրական ճեղքվածք է առաջացրել թուրքական աշխարհում»:
Դրանից հետո Մերիլենդի Ամերիկյան հոգևոր կենտրոնում Թուրքիայի նախագահ Էրդողանն է հայտարարել, որ հնում հայերը քոչվոր կյանք են վարել Թուրքիայում, և որ «Հայաստանը երիտասարդ պետություն է»:
Այս հայտարարությունները պատահական չեն, և նրանց իմաստը բերում է նրան, որ հայերը Անդրկովկասում եկվոր են, ավելին, նրանք միացյալ «թյուրքական աշխարհի» «կոկորդին խրված ոսկոր» են: Արդյոք հասկանո՞ ւմ է ներկայիս հայաստանյան քաղաքական էլիտան այս ամենը:
Հաշվի առնելով այն, որ այս քաղաքական հայտարարություններին Հայաստանը պատասխանել է ոչ թե երկրի ղեկավարի, այլ արտգործնախարարության մակարդակով, պարզ է դառնում, որ պաշտոնական Երևանը ներկայումս ի վիճակի չէ ադեկվատ արձագանքել արտաքին գրգռիչներին և մարտահրավերներին:
Թուրքական գործոնը խիստ կարևոր է հայ-ադրբեջանական հակամարտությունում: Ինչպես ցեղասպանության ճանաչումը, այնպես էլ հայ-թուրքական հարաբերությունների զարգացումը բարդ և բազմակողմանի գործընթաց են:
Վերջերս Երևան այցելած Ռուսաստանի արտգործնախարար Լավրովը հայտարարել էր, որ Մոսկվան զգուշացնում է իր հայ գործընկերներին, որ առանց ղարաբաղյան հակամարտության լուծման անհնար կլինի զարգացնել հայ-թուրքական հարաբերությունները:
Չպետք է մոռանալ, որ Թուրքիան իր սահմանը փակել էր Հայաստանի համար 1993 թվականին հայերի կողմից Քելբաջարի շրջանը ազատագրելուց հետո:
Ըստ էության, ներկայումս Անկարան համոզել է միջազգային հանրությանը, որ հայերի հետ հարաբերությունների հաստատումը հնարավոր է միայն հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների նորմալացումից հետո:
Հայ հասարակությունը պետք է գիտակցի, որ ներկայումս ցեղասպանության փաստը առաջին հերթին պետք է օգտագործել Ղարաբաղի հարցում թուրքական գործոնը չեզոքացնելու նպատակով:
Պետք է պայքարել ցեղասպանության փաստի միջազգային ճանաչման համար առաջին հերթին այն նպատակով, որ Անկարան հնարավորություն չունենա զբաղվել Ղարաբաղի հարցով, որպեսզի չկորցվի Ղարաբաղը, որպեսզի հայերը չհայտնվեն թուրքական աքցանի մեջ և չստանան նոր ցեղասպանություն: Հայաստանի ֆիզիկական խորությունը բավարար չէ, որպեսզի Ղարաբաղը կորցնելու դեպքում այն շարունակի գոյություն ունենալ:
Ներկայիս և ապագայի հայ քաղաքական, ռազմական և գործարար էլիտաները պետք է հասկանան, որ հայկական պետության պահպանման և կայունության երաշխավորը հանդիսանում է անկախ և կայացած Արցախի Հանրապետությունը:
Իհարկե, ցեղասպանության ճանաչման հարցը պետք է լինի Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առանցքում, բայց ոչ թե էմոցիոնալ, այլ այն իրատեսական մոտեցմամբ, որ դա ազգային անվտանգության հարց է: