Ի՞նչ են նշանակում աշխատաժամանակի նորմալ և առավելագույն տևողություն հասկացությունները
«Փաստ» օրաթերթը շարունակում է ներկայացնել «Ճանաչեք և պաշտպանեք ձեր իրավունքները» խորագիրը: Շատ են դեպքերը, երբ քաղաքացիները չեն կարողանում պաշտպանել իրենց իրավունքները, քանի որ իրազեկված չեն, իսկ երբեմն էլ որոշ պետական հիմնարկ ներ էլ ավե լի են շփոթեցն ո ւ մ նրանց:
Հարց.- Հաճախ եմ հանդիպում աշխատաժամանակի նորմալ և առավելագույն տևողություն հասկացություններին: Հետաքրքիր կլինի իմանալ՝ ի՞նչ են նշանակում դրանք (Կարեն Ահարոնյան):
Համաձայն ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի, աշխատաժամանակն այն ժամանակահատվածն է, որի ընթացքում աշխատողը պարտավոր է կատարել աշխատանքային պայմանագրով նախատեսված աշխատանքը, ինչպես նաև դրան հավասարեցված այլ ժամանակահատվածներ:
Աշխատաժամանակի առավելագույն տևողության սահմանումը նպատակ ունի յուրաքանչյուր աշխատողի համար ապահովել աշխատանքի արդարացի պայմաններ:
Աշխատաժամանակի նորմալ տևողությունը չի կարող գերազանցել շաբաթական քառասուն ժամը: Որպես ընդհանուր կանոն, ՀՀ աշխատանքային օրենսգիրքը նախատեսում է, որ օրական աշխատաժամանակը չի կարող ութ ժամից ավելի լինել:
Սա համարվում է աշխատաժամանակի նորմալ տևողություն: Իսկ որքա՞ն է աշխատաժամանակի առավելագույն տևողությունը: Համաձայն ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի աշխատաժամանակի առավելագույն տևողությունը, ներառյալ` արտաժամյա աշխատանքը, չի կարող անցնել օրական տասներկու ժամը (հանգստի և սնվելու համար ընդմիջումը ներառյալ), իսկ շաբաթվա ընթացքում` քառասունութ ժամը: Սա վերաբերում է նաև տարբեր գործատուների կամ նույն գործատուի մոտ երկու և ավելի աշխատանքային պայմանագրերով աշխատողի ամենօրյա աշխատաժամանակի տևողությանը:
Տարբեր ոլորտներում աշխատողների (անընդմեջ հերթապահության ռեժիմով աշխատող առողջապահական կազմակերպություններ, հոգաբարձության (խնամակալության) կազմակերպություններ, մանկական դաստիարակչական կազմակերպություններ, էներգամատակարարման, գազամատակարարման, ջերմամատակարարման մասնագիտացված կազմակերպություններ և այլն) աշխատաժամանակի տևողությունը կարող է կազմել օրական քսանչորս ժամ:
Այս աշխատանքների ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը: Այդ աշխատողների աշխատաժամանակի միջին տևողությունը շաբաթվա ընթացքում չի կարող քառասունութ ժամից ավելի լինել:
Միևնույն ժամանակ, աշխատանքային օրերի միջև հանգստի ժամանակը նրանց համար չի կարող քսանչորս ժամից պակաս լինել: Որոշ աշխատողների համար կարող է սահմանվել կրճատ աշխատաժամանակ: