«Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամն ամփոփում է տարին
«Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամը  շարունակեց  սոցիալական, տնտեսական, կրթական եւ հումանիտար այլ ծրագրերի իրականացումը Ռուսաստանի եւ Հայաստանի տարածաշրջանում:
Պատմական ժառանգության պահպանում
Անցյալ տարվա կարեւոր իրադարձությունը Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի նստավայրի վերականգնված համալիրի մեծ բացումն էր: Էջմիածնի Վեհարանի վերակառուցնման աշխատանքները սկսվել են 2010 թվականին: Այս ընթացքում  իրականացվել են նստավայրի լայնամասշտաբ շինարարական աշխատանքներ, ինչպես նաեւ պաշտոնական արարողությունների եւ հարակից պատկերասրահների նոր մասնաշենքի, նոր մատուռի կառուցում եւ տաճարի տարածքի ընդհանուր բարեկարգում:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն, երկրի ղեկավար այրեր, «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանը, այլ պաշտոնյաներ եւ ավելի քան երեք հարյուր հրավիրված հյուրեր ամբողջ աշխարհից: Սամվել Կարապետյանը պարգեւատրվեց «Ասպետ Սուրբ Էջմիածին» հայրապետական շքանշանով `Հայրենիքին, Հայ Առաքելական եկեղեցուն եւ հայ ժողովրդին կատարած բացառիկ ավանդի եւ ծառայության համար:
Բարեկարգում
Հունիսի 1-ին, լայնածավալ վերակառուցումից հետո, Երեւանի գլխավոր պողոտայում պաշտոնապես բացվեց զբոսայգիների համալիրը: Տարածքի բարեկարգումն ամբողջությամբ իրականացվել է «Տաշիր» ընկերությունների խմբի կողմից ՝ Արտաքին կապի դեպարտամենտում ՝ քաղաքապետարանի հետ համատեղ, հաշվի առնելով երեւանցիների, հատկապես նրա փոքր բնակիչների ցանկությունները: Որպես ընդհանուր կանաչապատման նախագծի մաս, որն ընդգրկում է 20 հազար քմ տարածք, իրականացվել են կանաչապատման աշխատանքներ (այգում տնկվել են ավելի քան 10 հազար կանաչ տարածքներ) ՝ տարածքը սարքավորելով քաղաքային CCTV տեսախցիկներով եւ լուսավորության ժամանակակից լուծումներով: Այգում տեղադրվել են ձայնային սարքավորումներ `ֆոնային երաժշտություն հեռարձակելու համար: Լանդշաֆտային համալիրի հիմնական ուշադրությունը 3D պրոյեկտմամբ ռեակտիվ շատրվանների անսամբլն էր, ինչը թույլ է տալիս ստեղծել պատկերներ եւ անցկացնել ջրային լույսի շոու երաժշտության ներքո: Շատրվանը, որի տարածքը 1000 քմ է, չունի անալոգներ Հայաստանում: Այն հասնում է մինչեւ 90 մետր երկարության եւ բաղկացած է 600 ջրային շիթեեւից, որոնք բավականին մեծ հնարավորություններ են տալիս բարդ տեխնիկական ցուցադրությունների իրականացման համար:
Սոցիալական ծրագրեր
«Տաշիր» հիմնադրամն ավանդաբար աջակցել է Արցախի Հանրապետությունում ծնելիության ցուցանիշի բարձրացման ծրագրին: Մարտի 27-ին Ստեփանակերտ քաղաքի Մշակույթի եւ երիտասարդության պալատում տեղի ունեցավ նպաստների հանդիսավոր տրամադրումն այն ընտանիքներին, որոնցում ծնվել է չորրորդ երեխան: Այս տարի ծրագրում ընդգրկված է 201 ընտանիք:
Նպաստների չափը կազմել է 4 հազար ԱՄՆ դոլար:
Աջակցությունը շարունակվեց նաեւ 1998-ի երկրաշարժից զոհված,  Վանաձորի ժամանակավոր կացարաններում/տնակներում ապրող սոցիալապես անապահով ընտանիքների համար։ Այս տարի 20 ընտանիքներ տեղափոխվեցին իրենց բնակարանները ՝ «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամի եւ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի համատեղ ծրագրի շրջանակներում: Այս նախագիծը շարունակական է լինելու:
Հիմնադրամը միջոցներ է հատկացրել Արցախի Հանրապետությունում եւ Հայաստանի երեք մարզերում ՝ Տավուշում, Լոռիում եւ Շիրակում լայնածավալ նախաձեռնությունների իրականացման համար, մասնավորապես ՝ բնակչությանը խմելու ջրով ապահովելու եւ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ազգային հեռուստամարաթոնի շրջանակներում արեւային էներգիայի նախագծերի իրականացման միջոցով։  Ընդհանուր առմամբ, այս տարի հավաքվել է 9 856 100 ԱՄՆ դոլար, որից 1,5 միլիոն ԱՄՆ դոլարը `Սամվել Կարապետյանի կողմից:
Բացի այդ, դեկտեմբերի սկզբին «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամը Իջեւան (Հայաստանի Հանրապետություն) քաղաքին նվիրաբերեց մանկապարտեզի նոր շենք: Նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունը  չորրորդն էր հինգ կառույցներից, որը «Տաշիրը» կկառուցի երկրում ՝ Հայաստանում սոցիալական կարեւոր նշանակության օբյեկտների կառուցմանն ուղղված ծրագրի շրջանակներում:
Ավելի վաղ մանկապարտեզները հայտնվել էին Տաշիրում, Ստեփանավանում եւ Ալավերդիում, իսկ Սպիտակում վերջինիս շինարարությունը շուտով կավարտվի:
Մշակութային եւ սպորտային ծրագրեր
Մայիսի 25-ին, Լոռու մարզի (Տաշիր) քաղաքում, տեղի ունեցավ Տաշիրի մշակույթի կենտրոնի մեծ բացումը, որը վերակառուցվեց նախաձեռնությամբ եւ բարեգործական հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ: «Տաշիր» -ը 400 միլիոն դրամ է հատկացրել կենտրոնի շենքի եւ տեխնիկայի ամբողջական վերազինման համար: Մշակույթի կենտրոնում կգործեն տարեցների համար նախատեսված հանգստի եւ զվարճանքի սենյակներ, շախմատային ակումբ, նկարչական ակումբ, պարային խմբեր, դուդուկի դասեր, վոկալ եւ ժամանցի այլ հատվածներ: Շուտով կբացվի գրադարանը:
Մայիսի 25-ին, Լոռու մարզի (Տաշիր) քաղաքում, տեղի ունեցավ Տաշիրի մշակույթի կենտրոնի մեծ բացումը, որը վերակառուցվեց բարեգործական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ եւ ֆինանսական աջակցությամբ: «Տաշիր» -ը 400 միլիոն դրամ է հատկացրել կենտրոնի շենքի եւ տեխնիկայի ամբողջական վերազինման համար: Մշակույթի կենտրոնում կգործեն տարեցների համար նախատեսված հանգստի եւ զվարճանքի սենյակներ, շախմատային ակումբ, նկարչական ակումբ, պարային խմբեր, դուդուկի դասեր, վոկալ եւ ժամանցի այլ խմբակներ: Շուտով կբացվի գրադարանը:
Օգոստոսին «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամը հանդես եկավ որպես Արցախի համահայկական ամառային խաղերի բացման հանդիսավոր արարողության գլխավոր հովանավոր, որը տեղի է ունեցել Ստեփան Շահումյան մարզադաշտում `հիմնական մրցակցային վայրը` Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաքում:
«Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամը հանդես եկավ նաեւ որպես Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 14-րդ համերգաշրջանի գլխավոր հովանավոր (գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյան): Նոր համերգաշրջանին նվագախումբը հրաշալի համերգային ելույթներ կունենա, այդ թվում նաեւ՝ միջազգային երաժշտական փառատոններին, ինչպես նաեւ Հայաստանի հարթակներում աշխարհի հայտնի երաժիշտների ու մենակատարների կհյուրնկալի: