Միջպետական ճանապարհները պատշաճ չեն սպասարկվում
Վերջին օրերին տեղացած ձյունը լուրջ խնդիրներ է առաջացրել ՀՀ միջպետական ճանապարհներին՝ դրանք դարձնելով դժվար անցանելի։ Ըստ էության, անզեն աչքով էլ նկատելի է, որ դրանց զգալի մասը պատշաճ սպասարկման չեն ենթարկվում։
Ընդ որում, խոսքը ավանդաբար փակվող կամ դժվարանցանելի դարձող ճանապարհների մասին չէ, ուր ձմռան ամիսներին պարբերաբար բուք է լինում, ինչը թույլ չի տալիս լիարժեք մաքրել:
Մյուս ճանապարհները ևս մեծամասամբ լավ վիճակում չեն ու վտանգավոր են երթևեկության համար: Մասնավորաբար, երեկվա դրությամբ բավականին լուրջ էր վիճակը Մ3 և Մ6 միջպետական ավտոճանապարհներին։
Ջերմաստիճանի կտրուկ նվազման պատճառով նշված ճանապարհների զգալի մասը գրեթե ամբողջովին պատված է սառույցով, և մեքենաների համար բավականին բարդ է հաղթահարել ճանապարհը։
Նշենք, որ ճանապարհների մաքրման աշխատանքներ գրեթե չեն արվել, ինչպես նաև չեն կատարվել հնարավոր սառցապատումից խուսափելու համար համապատասխան միջոցառումները (ճանապարհներին չեն փռվել աղ, ավազ կամ այլ տիպի միջոցներ), իսկ եթե որոշ տեղերում արվել են, ապա «գլխառադի» սկզբուքնով։
Հավելենք, որ բավական վատ վիճակում են նաև հանրապետության մի շարք քաղաքների փողոցները (գյուղական բնակավայրերի մասին լռում ենք):
Հանուն արդարության պետք է նշել, որ Երևանում գլխավոր փողոցները մաքրված են «գերազանցի»: Իսկ ահա «երկրորդական» փողոցները բավականին վտանգավոր են: Սահադաշտ է հիշեցնում նաև մայթերի մեծ մասը, հատկապես այն հատվածներում, որտեղ խանութներ կամ օբյեկտներ չկան: