Բքի պատճառով մոլորված փրկարարներն ու «Վեոլիա ջուր»-ի աշխատակիցները հայտնաբերվել են
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը դիմել է Արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը, որ «Վեոլիա Ջուր» ընկերության Թալինի տարածաշրջանում՝ «40 աղբյուր» ջրագծի սառած ջրաղբյուրների վթարավերականգնողական աշխատանքներն իրականացնելու համար անհրաժեշտ է «BV206» վթարափրկարարական ամենագնաց տեխնիկա: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԻՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
ԱԻ նախարարի հրամանով Գառնահովիտ գյուղում ստեղծվել է աշխատանքային շտաբ՝ Արագածոտնի մարզային փրկարարական վարչության պետ փ/ծ փոխգնդապետ Դ. Պետրոսյանի գլխավորությամբ:
Ժամը 20:27-ին Գառնահովիտ գյուղ են մեկնել Թալինի թիվ 22 հրշեջ-փրկարարական ջոկատի («ZIL131» 496vv01, Կունգ), մարտական հաշվարկը և մարզային փրկարարական վարչության պետ փ/ծ փոխգնդապետ Դ. Պետրոսյանը:
Ժամը 21:33-ից՝ 7 փրկարար ծառայող և Գառնահովիտ գյուղի 2 բնակիչ, եղանակային բարդ գիշերային պայմաններում սկսել են հետիոտնային վերելք՝ իրենց հետ տանելով սնունդ և անհրաժեշտ պարագաներ: Ժամը 02:50-ին գյուղից մոտ 6 կմ հյուսիս-արևելք որոնողական խումբը հայտնաբերել է Արագածի թիվ 21 հրշեջ-փրկարարական ջոկատի անձնակազմին (2 վարորդ-փրկարար) և «Վեոլիա Ջուր» ընկերության 7 աշխատակիցներին:
Ժամը 03:40-ին մարզային փրկարարական վարչության պետ փ/ծ փոխգնդապետ Դ. Պետրոսյանը տեղեկացրել է Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն, որ անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ որոշում է կայացվել խմբի վերադարձի ընթացքը սկսել լուսաբացին:
Ժամը 08:00-ից խումբը սկսել է վայրէջքը դեպի Սառնաղբյուր գյուղի ուղղությամբ, ժամը 10:14-ին խումբը Դ. Պետրոսյանի գլխավորությամբ հասել է գյուղ, խմբի բոլոր անդամների ինքնազգացողությունը բավարար է:
Ժամը 11:07-ին ավտոքարշակը ժամանել է Սառնաղբյուր գյուղ և ժամը 11:34-ին՝ «BV206» վթարափրկարարական ամենագնացը տեղափոխել մշտական տեղակայման վայր՝ Արագածի թիվ 21 հրշեջ-փրկարարական ջոկատ: