«Երազում էր արտադրել մի զենք, որից միայն մենք կունենանք». Մահացած լեյտենանտի հարազատները բացառում են ինքնասպանությունը
Փետրվարի 14-ին Արցախում մահացած 23-ամյա լեյտենանտ Հայկ Ասրյանի հարազատները բացառում են զինծառայողի ինքնասպան լինելու վարկածը: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց մահացած զինծառայողի բարեկամուհին` Նանե Արզումանյանը` նշելով, որ հարազատները պահանջում են բացահայտել կատարվածը:
«Հայկի կամանդիրներից, զինվորական ընկերներից, համածառայակիցներից, բոլոր-բոլորից հարցնում ենք, խնդիր չի ունեցել, ինքն էլ շատ գոհ է միշտ եղել, ասել է` էս ինչ լավ տեղ եմ ընկել, ինչ լավ զորամաս է: Այսինքն` որեւէ մի բան չի եղել, որ մենք մտածենք, ինչ-որ մի բան էն չի: Ընկերներից եմ էլ եմ հարցրել, ասում են` ոչ մի խնդիր չի ունեցել»,-ասաց նա:
Նանեի խոսքով` Հայկը բազմաթիվ ծրագրեր, նպատակներ ուներ եւ հնարավոր չէր, որ նա ինքնասպանության մասին մտածեր. «Քրոջ հաշվին գումար էր փոխանցել, ցանկանում էին իրենց մայրիկին ծննդյան օրվա առթիվ նվեր անել եւ հեռախոս գնել: Այս շաբաթ էլ պետք է հարսանիք գար, այսինքն՝ ինքը լիքը ծրագրեր ուներ ու հնարավոր չէր ինքնասպան լիներ: Դեպքը տեղի է ունեցել իր դիրքեր բարձրանալու առաջին օրը, բարձրացել է դիրքեր, առեւտուրն արած, պայուսակում սիրուն դասավորած ու սենց բա՞ն»:
Նանեն նշեց, որ Հայկը վերջին անգամ մոր հետ է խոսել, ասել է, որ շատ լավ է, խառն է, հետո կզանգի, մայրը որդու քայլերի ձայնն է լսել: Հայրն էլ համացանցից է տեղեկացել որդու մահվան մասին:
«Հայկի մայրը` Լիանան, անընդհատ կրկնում է, որ սա գոնե սա լինի վերջինը, գոնե ինքը վերջին մայրը լինի, որ նման կորուստ է ունենում»,- ասաց նա:
Մահացած զինծառայողի բարեկամուհու խոսքով` Հայկը հնարավորություն է ունեցել մեկնել երկրից եւ սովորել արտասահմանյան հեղինակավոր բուհերից մեկում, սակայն գերադասել է մնալ եւ ծառայել իր երկրի բանակին:
«Մայրը պատմում էր, որ դասախոսներից մեկը փորձել է միջնորդել, որ Հայկը գնա Քեմբրիջում սովորի, ու այդ ժամանակ Ապրիլյան քառօրյան է սկսվել, Հայկն ասել է` մամ, ես որ գնամ, ո՞վ պետք է մեր հայրենիքը պաշտպանի ու ինքը միանգամից ցանկություն է հայտնել ծառայել բանակում: Նա նաեւ մի երազանք է ունեցել, որ արտադրի մի զենք, որից միայն մենք ունենանք, որ մենք միշտ պաշտպանված լինենք, մեր հայրենական արտադրության լինի»:
Նանեն հավելեց, որ Հայկը 3 տարով պայմանագիր է ունեցել, որից միայն 1.5-ն է ծառայել:
Հիշեցնենք, որ ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, դեռևս չպարզված հանգամանքներում, փետրվարի 14-ին մահացու հրազենային վիրավորում էր ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայող, 1997թ. ծնված Հայկ Ներսեսի Ասրյանը:
ՀՀ Քնչական կոմիտեն հայտնում է, որ զինծառայողը մահացել է ճակատի շրջանում ստացած մահացու հրազենային վնասվածքից: Դեպքի առթիվ առաջին կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:
Նշենք, որ Հայկը ավարտել է Գորիսի Ակսել Բակունցի անվան դպրոցը` ոսկե մեդալով: Սովորել է Արմենակ Խամփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն համալսարանում: Մինչ այդ, ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի Ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետը, մասնագիտությամբ ծրագրավորող էր: