Առողջապահության նախարարի «բեսպրեդել» հայտարարությունը
Մինչ բուն հարցին անցնելն, ուզում եմ արձանագրել իմ՝ «Միշիկ-Սաշիկ»-ների հետ բացառապես որևէ կապ չունենալու հանգամանքը, ավելին՝ տեսնում եմ ոչ հեռավոր ապագայում նրանցից յուրաքանչյուրի արժանի, սակայն օրենքով ապացուցված և բացառապես օրինական պատժի տեսլականը։ Կրկին պնդում եմ, որ ասվածս ամենևին չի նշանակում, որ չպետք է բացահայտվեն կամ պատժվեն «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ի նախկին տնօրեն Արա Մինասյանի հնարավոր կոռուպցիոն գործողությունները, բայց դա չի ենթադրում, որ կառավարության անդամը պետք է ուղիղ հեռարձակմամբ՝ այն էլ հայտարարված արտակարգ իրավիճակի պայմաններում, բարձրացնի կամ քննարկի իրենից հերքում պահանջող դատական ակտի իրավաչափության կամ ոչ իրավաչափության հարցը, երբ բոլորին այդ պահին հուզում է ոչ թե Վճռաբեկ դատարանի կողմից կայացված ակտի էությունն ու բովանդակությունը, այլ ստեղծված տագնապի և դրա հնարավոր հանգուցալուծմանը վերաբերող հարցերը։
Սակայն սա չարյաց փոքրագույնն է, իսկ ամենաուշագրավն այն է, երբ Արսեն Թորոսյանը սեփական կամ անձնական տիրույթում ունեցած խնդիրը, այն էլ՝ չհիմնավորված գնահատականներով, հրամցնում է շոկի ենթարկված ժողովրդին ու դարձյալ՝ կապելով այն մարդկանց մեծամասնության կարծիքի հետ։ Այո, ոչ ոք չի ժխտում դատական համակարգի մի մասի կամ որոշ դատավորների նկատմամբ ժողովրդի կամ նրա մի մասի ունեցած վստահության բացակայության փաստը, սակայն դա իրավունք չի վերապահում մեծամեծ պաշտոնյային նման հայտարարություներ անել։
Երեկ Թորոսյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարեց, որ չի վստահում դատական համակարգին, ինչպես որ չի վստահում դրան ժողովրդի մեծ մասը։ Բոլորիս հայտնի է այն փաստը, որ ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը հօգուտ Արա Մինասյանի կայացրել է դատական ակտ՝ Արսեն Թորոսյանին պարտավորեցնելով հերքել զրպարտություն պարունակող տեղեկությունը։ Չմանրամասնենք դատավարական ընթացակարգն ու ակտի բուն բովանդակությունը, սակայն ունենք մի անհերքելի փաստ, որ այն ստացել է օրինական ուժ։ Դարձյալ ստիպված եմ հիշեցնել իրավական Հայաստանի իրավունքը «սիրող» և «հարգող» «հպարտներին», որ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտերը, ինչպես նաև դատարանի պահանջները կատարման համար պարտադի՛ր են և ենթակա են կատարման Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում։
Դատական ակտի և դատարանի պահանջների չկատարումը հանգեցնում է օրենքով նախատեսված պատասխանատվության և եթե հավատանք, որ նոր Հայաստանը իրավական պետություն է, ապա ամրագրված օրենքները պետք է գործեն և պատժվեն բոլոր նրանք, ովքեր այն խախտել են՝ անկախ իրենց ունեցած կարգավիճակից։ Մի՞թե թույլատրելի է նման հայտարարություն անելը մի պաշտոնյայի կողմից, որին այս ճգնաժամային օրերին վստահված է մի ամբողջ ժողովրդի առողջություն։ Պատասխանը միանշանակ է և որևէ այլ քաղաքակիրթ երկրում նման բեսպրեդել հայտարարությունը կավարտվեր դրա հեղինակի պաշտոնանկությամբ։