Ընդունելության անվճար տեղեր պետական ուսհաստատություններում
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող պետական ուսումնական հաստատությունների 2020/2021 ուսումնական տարվա անվճար ուսուցման (նպաստի ձևով ուսման վճարի լրիվ փոխհատուցմամբ) ընդունելության տեղերը հաստատելու մասին նախագիծը:
ՀՀ պետական բյուջեից կրթության ոլորտի ֆինանսավորման ավելացմամբ պայմանավորված`անվճար ուսուցմամբ ընդունելության տեղերը նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) կրթական ծրագրով ավելացել են 600-ով, իսկ միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով`1439-ով, համեմատած 2019/2020 ուստարվա համար կառավարության կողմից հատկացված տեղերի:
Ընդ որում, նշվում է, որ 2019/2020 ուստարում 2018/2019 ուսումնական տարվա համեմատ նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) կրթական ծրագրով անվճար ուսուցմամբ ընդունելության տեղերը նվազել են 377-ով, իսկ միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով`1413-ով: Տեղերը ավելացվել են հիմնականում տնտեսության գերակա ոլորտներ հանդիսացող և աշխատաշուկայում պահանջարկ ունեցող մասնագիտությունների գծով: Իդեպ, նախագծում նշված են բոլոր այդ մասնագիտությունները, և թե որ մասնագիտության դեպքում որքան անվճար տեղ է հատկացվել:
Նշվում է, որ որոշման նախագիծը մշակելիս հաշվի է առնվել նաև հանրապետությունում գործող ուսհաստատությունների աշխատաշուկայի պահանջարկից ելնելով մասնագետների պատրաստման հնարավորությունները (լիցենզիա, նյութատեխնիկական բազա, համապատասխան մասնագետներ), հաստատություններին հատկացվելիք ըստ մասնագիտությունների տեղերի մինիմալ քանակի ապահովումը, ինչպես նաև Հայաստանում տասներկուամյա միջնակարգ կամ նախնական (արհեստագործական) մասնագիտական կամ միջին մասնագիտական կրթությունը պարտադիր և անվճար (մինչև սովորողի 19 տարին լրանալը, եթե այդ իրավունքը չի իրացվել ավելի վաղ) լինելու հանգամանքը:
Հաշվի առնելով սա և այն հանգամանքը, որ մարզերում ապրում են սոցիալապես ավելի անապահով խավի ներկայացուցիչներ` առաջնայինն անվճար ուսուցման տեղերը հատկացվելու են մարզերում գործող նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններին, և ներկայումս մարզերում գործող ուսումնական հաստատությունների ուսանողների շուրջ 97 տոկոսն ուսումնառում է անվճար ուսուցման համակարգում:
ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանաված արտոնություն ունեցող դիմորդները միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններ են ընդունվում մրցույթից դուրս պահուստային տեղերի հաշվին, որի նպատակով 2020/2021 ուստարվա համար նախատեսվել է 316 պահուստային տեղ, որը հատկացվում է ուսհաստատություններին ըստ մասնագիտությունների և արտոնություն ունեցող դիմորդների` գործերի ընդունելության ավարտից հետո, նախարարություն ներկայացված համապատասխան գրությունների հիման վրա: Յուրաքանչյուր ուսումնական տարի թիվը փոփոխվում է, և խնդիրներ չառաջանալու պայմանով նախարարությունը որոշակի ավելի տեղ է նախատեսում` նախորդ տարվա համեմատ: