Գաթա կերեք. անում են այն, ինչը նախկինում հեգնում էին
Արտակարգ դրության պայմաններում կասեցվել է տնտեսության բազմաթիվ ճյուղերի աշխատանքը։ Եվ միայն շատ քիչ թվով տնտեսվարողներ են շարունակում իրենց գործունեությունը։ Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է մթերային խանութներին և դեղատներին։
Եվ այսպիսի պայմաններում, երբ տնտեսական ճգնաժամն անխուսափելի է, մեծացել է նպարեղենի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների նկատմամբ պահանջարկը, ինչն արդյունք է այն հանգամանքի, որ քաղաքացիները, ունենալով որոշակի անհանգստություններ, թե մոտ ապագայում կարող է ապրանքների դեֆիցիտ առաջանալ, ավելի շատ գնումներ են կատարում, քան անհրաժեշտ է։ Պահանջարկի ավելացմանը զուգընթաց բարձրանում են նաև ապրանքների գները։
Ապրանքների գների բարձրացմանը նպաստում է նաև այն հանգամանքը, որ որոշակի խոչընդոտներ և արգելքներ կան առաջին անհրաժեշտության ապրանքների ներմուծման հետ կապված։ Չհաշված, որ Վերին Լարսի անցակետում այս օրերին բեռնատարների կուտակումներ են նկատվում, հնարավոր չի լինում արդյունավետ կերպով իրականացնել արտահանման և ներմուծման գործընթացը, իսկ կուտակումների հետևանքով որոշ մթերքներ նույնիսկ փչանում են։
Տնտեսական ու ֆինանսական խնդիրների հետ մեկտեղ գնաճը սկսել է հարվածել քաղաքացիների գրպանին։ Գնաճը հատկապես զգալի չափերի է հասել սննդամթերքի շուկայում։
Ի դեպ, երեկ էկոնոմիկայի փոխնախարար Վարոս Սիմոնյանն էլ նշեց, որ արտակարգ դրության շրջանում հնարավոր է առաջին անհրաժեշտության ապրանքների որոշակի գնաճ:
Ու բնականաբար այս իրավիճակում ենթադրվում է, որ պետությունը որոշակի գործիքներ պետք է կիրառի, որ պարենային ապրանքների անհարկի թանկացումներ չլինեն, որպեսզի առանց այն էլ ներկայիս սուղ ֆինանսական միջոցներով բնակչությունը կարողանա հոգալ իր պահանջները։
Դրա համար պահանջվում է, որ կառավարությունը ակտիվ քայլեր ձեռնարկի մատակարարումների կազմակերպման այլընտրանքային լոգիստիկ ուղղությունների կիրառման նպատակով, սակայն կառավարությունը գնաճը մեղմելու փոխարեն ընդունում է իր անկարողությունը այս հարցում։
Դրա վառ վկայությունն է էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանի հետևյալ հայտարարությունը. «Եթե տեսնում ենք, որ ոսպի և հնդկաձավարի գները պարբերաբար բարձրանում են, ապա մենք՝ որպես սպառողներ, կարող ենք ընտրել դրա մյուս փոխարինիչները, որոնք առկա են, հասանելի են»։
Իսկ ի՞նչ է նշանակում ընտրել ապրանքների փոխարինիչները, երբ որ յուրաքանչյուր պարենային ապրանք ունի իր դերը և կարևորությունը։ Տարբեր է նաև դրանց օգտակարության աստիճանը և կիրառելիությունը։
Հաշվի առնենք, որ ժամանակին հենց այդպիսի մոտեցման համար ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն էր հեգնում նախկին իշխանություններին՝ նշելով. «Ստացվել է, որ եթե կարագը 41 տոկոսով թանկացել է, դրան հակակշռում է խառը կանաչու գրեթե նույնքան էժանացումը: