Հայաստանում Ամենայն հայոց կաթողիկոսի դեմ արշավ է սկսվել. Интерфакс
Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի դեմ արշավը սկսվեց Հայաստանում այն ​​բանից հետո, երբ նա կոչ արեց ազատել հանրապետության նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կորոնավիրուսային համաճարակի պայմաններում: Այս մասին գրում է Интерфакс գործակալությունը:
«Լսելով բժիշկների կարծիքը Ռոբերտ Քոչարյանի առողջական վիճակի մասին՝ մենք կարևոր ենք համարում, որ արդարադատության կիրառմանը զուգահեռ ձեռնարկվեն բոլոր կանխարգելիչ միջոցառումները, որպեսզի նրան պաշտպանեն կորոնավիրուսային իրավիճակի հետ կապված առողջության վատթարացումից», - ասել է կաթողիկոսը:
Կաթողիկոսի հայտարարությունը, «Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական ծառայության խնդրանքով, մեկնաբանել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը. «Նախ և առաջ հիշում ենք, որ Էջմիածնի Սուրբ Աթոռի տեղեկատվական ծառայության ղեկավար քահանա Վահրամ Մելիքյանը դեռևս Սամվել Մայրապետյանի (H2 հայկական ազգային հեռուստաալիքի և «Տոյոտա Երևանի» սեփականատեր) երաշխավորն էր, որը Ռոբերտ Քոչարյանի հետ միասին մեղադրվում է մարտի 1-ի գործով: 2008-ի մարտին նա մեղադրվում էր տարբեր հանցագործությունների համար, այդ թվում՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու և փողերի լվացմանն աջակցելու համար: Չնայած Վահրամ Մելիքյանի երաշխավորությամբ քննչական մարմնի պահանջներին և երաշխիքներին՝ նա չի վերադարձել Հայաստան: ՀՀ կառավարությունը չի մեկնաբանում Վեհափառ Հայրապետի ցանկությունները և հույսերը, միևնույն ժամանակ, մենք ակնկալում ենք, որ Սուրբ Էջմիածինը կվերանայի պատմությունը և ստեղծված իրավիճակը», - ասել է վարչապետի մամուլի խոսնակը: Մինչդեռ, ՀՀ խորհրդարանի փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ «Հայաստանի հազարավոր քաղաքացիներ վաղուց կարևոր են համարել համայն հայության կաթողիկոսին փոխելու հարցը»: «Կարծում եմ, որ քաղաքացի Կտրիճ Ներսիսյանը, որը տասնամյակներ շարունակ լռել է, այսօր արդեն, նոր իրավիճակում, կարող է դատական ​​կարգով հանդես գալ որպես Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ կանխարգելիչ միջոցառումների փոփոխության երաշխավոր և դրա համար գումար ստանալ: Կարծում եմ, որ գումար կլինի», - ասել է ՀՀ խորհրդարանի փոխխոսնակը:
Մինչդեռ ՀՀ կառավարությանն առընթեր հասարակական խորհրդի նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանն ասել է, որ Կաթողիկոսին չի հետաքրքրում մյուս բանտարկյալների առողջական վիճակը՝ բացառությամբ Ռոբերտ Քոչարյանի: «Ես կցանկանայի ասել, որ դուք ավելի լավ մոմ եք վաճառում, հոգ տանում եկեղեցու բիզնեսի մասին։ Մի խառնվեք պետության գործերին: Միգուցե մի օրմեզ արժանի Կաթողիկոս ունենանք», - գրել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր հասարակական խորհրդի նախագահը Ֆեյսբուքի իր էջում:
Իշխանությունների հայտարարությունները քննադատվել են Սուրբ Էջմիածնում: Սուրբ Էջմիածնի միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժնի վարիչ Շագե արքեպիսկոպոս Անանյանը ասել է, որ «համաճարակը հոգևոր բնույթ է ձեռք բերում պետական ​​պաշտոնյաների շրջանում»: «Կառավարության ներկայացուցիչների կողմից կաթողիկոսին ուղղված անպատասխանատու հայտարարությունները դարձել են անմեղսունակ: Սա նշանակում է, որ Հայաստանում ոչ ոք իրավունք չունի խոսքի և կարծիքի ազատության իրավունք ունենալ չի կարող: Էլ չենք ասում, որ մենք խոսում ենք Կաթողիկոսի մասին և  նրա խոսքի իմաստը հասկանալու փոխարեն մենք ականատես ենք լինում դատարկ, անպարկեշտ և անհավասարակշիռ արտահայտությունների», - գրել է արքեպիսկոպոս Շագե Անանյանը Ֆեյսբուք ի իր էջում: Մինչդեռ Սուրբ Էջմիածնի ձեռագրերի, արխիվների և թանգարանների պահեստի տնօրեն, աբեղա Ասոիկ Կարապետյանը հայտարարել է, որ ՀՀ խորհրդարանի փոխխոսնակի խոսքերը քաղաքացիական ծառայողի համար պարկեշտ չեն: «Մեզ համար ցավալի է տեսնել, որ պետական ​​պաշտոնյան կարող է իրեն թույլ տալ նման վարքագիծ: Թույլ մի տվեք կարծել, որ վերջին ժամանակներս եկեղեցու վրա կատարված հարձակումների հեղինակները իրականում այլ հասցե ունեն», - գրել է աբեղա Ասոխիկ Կարապետյանը Ֆեյսբուքի իր էջում։