Ռազմական փորձագետ. «Մի փաստաթղթով անհնար է ինչ-որ բան փոխել»
Վերջին շրջանում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում ադրբեջանական կողմը որոշակի ակտիվություն է ցուցաբերում: Ականանետային զինատեսակի կիրառում, ավելի վաղ կրակոցների թվի կտրուկ աճ, ինչպես նաև ԱԹՍ-ի ակտիվություն էր նկատվել, որոնցից մեկը խոցվել էր մեր ՀՕՊ ուժերի կողմից: Ռազմական փորձագետ Դավիթ Հարությունովը երկու գործոնով է պայմանավորում հակառակորդի վերոնշյալ ակտիվությունը:
«Առաջինը կապված է ներքին գործոնի՝ Ադրբեջանի տնտեսական խնդիրների հետ, որոնք գնալով խորանում են: Եվ առաջին դեպքը չէ, երբ Ադրբեջանը սոցիալ-տնտեսական ներքին լարվածությունը կոմպենսացնում է ռազմական ակտիվացումներով: Երկրորդ գործոնը, երևի թե, կապված է բանակցային որոշ գործընթացների հետ: Մեկ-մեկուկես տարվա ընթացքում առաջնագծում ակտիվության որոշակի նվազում կար, որը ինչ-որ կերպ կապված էր բանակցային գործընթացի շրջանակներում ադրբեջանական կողմի որոշակի ակնկալիքների հետ՝ կապված հայկական կողմի դիրքորոշման հետ»,-Past.am-ի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետը՝ շեշտելով, որ այսօր այդ առումով արդեն այլ պատկեր է ստեղծվել՝ այդ ակնկալիքներն Ադրբեջանի համար այս փուլում այդքան էլ նկատելի չեն:
«Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ վերջին ակտիվացումն այդ առումով կարող է որպես ռազմական ակտիվացման սպառնալիք, ճնշում լինել հայկական կողմի վրա, որ ըստ դրա որոշակի փոփոխություններ լինեն բանակցային գործընթացի շրջանակներում»,-հավելեց մեր զրուցակիցը:
Այս փուլում հայկական կողմի դիրքորոշման կոշտացման անհրաժեշտությունը փորձագետը մի քանի տեսանկյունից է դիտարկում. «Խնդիրը հնարավորությունների մեջ է: Ներկայիս իշխանություններն այդ իմաստով շատ բարդ իրավիճակում են, որովհետև գործ ունեն նաև որոշակի պարտավորությունների, բանակցային գործընթացի որոշ ընթացքի հետ, որը սկսվել է մինչև իշխանափոխությունը: Այն, ինչ հիմա կա, մեծ հաշվով, նման է այն իրավիճակին, որը կար նախկինում.  այսինքն, երբ կարող էր ֆորմալ ինչ-որ գործընթաց գնալ բանակցային ինչ-որ սկզբունքների շուրջ, բայց իրականում այդ ամենի մեջ իմիտացիայի բաղադրիչ կար»:
Նա մատնանշեց մեկ այլ գործոնի մասին, որը նաև դիրքորոշումների փոփոխությունների մասով է խնդրահարույց:
«Նախ՝ կան որոշակի պարտավորվածություններ, որոնք մինչ այս են ընդունվել: Հիմա, եթե հայկական կողմը որոշի կտրուկ խստացնել իր դիրքորոշումը, գործ կունենա միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների շատ ակտիվ ճնշման հետ, իսկ ադրբեջանական կողմը, ֆորմալ առումով, իր դիրքորոշումը խստացնելու ու այն ավելի ագրեսիվ դարձնելու հնարավորություն կստանա, որովհետև կստացվի, որ բանակցային գործընթացը կանգնեցնում է հայկական կողմը: Դրա համար իրականության մեջ հայկական կողմի համար ինչ-որ քայլեր ձեռնարկելու հնարավորությունները շատ սահմանափակ են, որովհետև մի կողմից կա միջազգային, մյուս կողմից՝ ներքաղաքական գործոնը, որը դժվարացնում է մանևրելու հնարավորությունը:Առհասարակ, Արցախյան բանակցությունները նաև ներքաղաքական գործընթացների կիզակետում են: Եվ նման պայմաններում ինչ-որ լուրջ քայլերի գնալը շատ դժվար է: Այս խնդիրը երկու կողմից էլ ներքաղաքական գործընթացի լուրջ քարոզչական գործոն է դարձել, ինչը բարդացնում է բանակցային իրական գործընթացը»,-ընդգծեց Դ. Հարությունովը:
Վերջինս ընդգծեց` բանակցությունները նախկինում էլ սառեցված չեն եղել, բայց թե որքանո՞վ են դրանք կոնկրետ գործողություններ ենթադրում, իրական հատվածում տեղեկություններ չկան:
«Ենթադրություններ անել չեմ ուզում, բայց մի բան, ամեն դեպքում, ուզում եմ ընդգծել. Հայաստանում առկա այն մոտեցումը, ըստ որի՝ կարող է հանկարծ ինչ-որ փաստաթուղթ լինել, որի հիման վրա շատ բացասական հետևանքներ կլինեն, մտացածին է: բացատրեմ՝ ինչու: Այնպիսի բարդ հակամարտությունները, ինչպես Արցախյանն է, մի փաստաթղթով անհնար է ինչ-որ բան փոխել: Դա իրականում  երկատատև գործընթաց է ենթադրում. փաստաթղթերի համակարգ պետք է ստորագրվի: Հիմա այդպիսի գործընթաց այդպես միանշանակ չի երևում: Մինչև այդ էլ նման գործընթաց կար, այսինքն, ինչ-որ հանդիպումներ էին լինում, բանակցություններ ևս կային, բայց հարցը ավելի ռեալ փուլի չէր հասնում, ինչին կհաջորդեին նույնքան ռեալ գործողությունները: Ես սա կապում եմ այն հանգամանքի հետ, որ թե՛ հայկական, թե՛ ադրբեջանական կողմի համար կարգավորման գործընթացը նաև ներքաղաքական խնդիրներ է ենթադրում»,-ասաց նա՝ ընդգծելով, որ երկու երկրներում էլ քարոզչությունը կառուցված է այնպես, որ որևէ զիջումներ չեն կարող լինել:
Քրեական գործ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ. քաղաքական և հասարակական արձագանքները Տղամարդը կրակել և սպանել է իր երեխաներին. մանրամասներԵրրորդ ժամկետի հավակնություն. Նարեկ Կարապետյանը՝ Փաշինյանի քաղաքական պատասխանատվության մասին Արտակարգ դեպք՝ Երևանում, «Opel» է այրվել, կրակը տեսանելի է եղել մի քանի հարյուր մետրից. Shamshyan Վարդենյաց լեռնանցքը փակ է միայն կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունն այսօր փակ կլինի Ջուր հավաքեք․ ջուր չի լինելու Դոլարն էժանացել է, ռուբլին՝ թանկացել․ փոխարժեքն՝ այսօր Շնորհակալության աղոթքԿիևը գտնվում է աղետի եզրին․ Կլիչկո Արգենտինայում բողոքի ցույցեր են սկսվել նախագահ Խավիեր Միլեյի բարեփոխումների դեմ Գերմանիայում 2 ամսում 5 բանկ է կողոպտվել Մեդվեդևը բացատրել է, թե որքան կապրի Զելենսկին՝ Պուտինի մասին իր խոսքերից հետո Լիոնել Մեսսին չի պատրաստվում մասնակցել 2026թ. ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությանըՁյուն կտեղա՞. ի՞նչ եղանակ է սպասվում փետրվարի 16-ից 20-ը Սանկտ Պետերբուրգից թռչող ինքնաթիռը հողմապակու ճաքով վայրէջք է կատարել «Շերեմետևոյում»Կանադացիների 40%-ը ցանկանում է միանալ Եվրամիությանը․ Կալլաս Ադրբեջանը կավելացնի բնական գազի արտահանումը Սերբիա Խոշոր ու շղթայական ավտովթար՝ Երևանում․ կա վիրավոր Ծանրամարտի Հայաստանի չեմպիոնները Ավստրալիայում 52-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել թանգարանից հին եգիպտական ցուցանմուշներ գողանալու համարԽաղաղության խորհրդի անդամ երկրները 5 մլրդ դոլար են հատկացրել Գազայի հումանիտար օգնության և վերականգնման համար. ԹրամփԳիտնականները ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղի անսպասելի «արագացուցիչ» են հայտնաբերելՍերբիան և Ադրբեջանը Նիշի մերձակայքում գազային էլեկտրակայան կկառուցեն. Վուչիչ Նիգերիայի արևմուտքում ահաբեկիչները սպանել են 32 խաղաղ բնակչի Ե՞րբ է Բայրամյանը պատրաստվում ավարտել կարիերան Խոշոր ավտովթար Ծովագյուղ-Շորժա ավտոճանապարհին․ կա 5 վիրավոր ԱՄՆ-ն գոհ է Սիրիայում իրադարձությունների ընթացքից. Մարկո Ռուբիո Թբիլիսիում ձերբակալել են 14 տարին չլրացած աղջիկներին ինտիմ հաղորդագրություններ ուղարկած տղամարդուՌուսաստանը ԵԱՏՄ երկրներից ավտոմեքենաների ներկրումը կհաշվարկի միասնական սակագնովԻնդոնեզիան պատրաստ է Գազայի հատվածում մինչև 8000 զինծառայող տեղակայել Պատրիարք Կիրիլն արգելել է ռուսներին աղոթել աշխատավարձի բարձրացման համար ԱՄՆ-ին պետք չէ, որ Եվրոպան լինի ԱՄՆ վասալը․ Ռուբիո ԱՄՆ ՊՆ-ն հայտնել է իրանական նավթ փոխադրելու համար Veronica III տանկերի կալանավորման մասինՈւկրաինան ԱՄՆ-ից անվտանգության երաշխիքներ է ուզում առնվազն 20 տարով. Զելենսկի Պատերազմ սանձազերծելու դեպքում Իրանը Թրամփին այնպիսի դաս կտա, որը նա չի մոռանա. Գեներալ ՄուսավիՖրանսիայի ռազմածովային ուժերը 2,4 տոննա կոկաինով նավ են առգրավել ՌԴ ԱԳՆ–ն հերքել է Ալիևի մեղադրանքները «Մայր Հայաստանն» ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու է «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով` ԲՀԿ-ի հետ. ԹևանյանԳործարկվել է 112 միասնական հեռախոսահամարը Եվրախորհրդարանը մերժել է բանաձևի փոփոխությունը, ըստ որի՝ միայն կանայք կարող են հղիանալԼույսը, մելատոնինն ու տաք ջուրը. մթության մեջ լողանալը կարող է օգնել ավելի արագ քնելունԺնևում հաջորդ շաբաթ կանցկացվեն ԱՄՆ–Իրան բանակցությունները Չելյաբինսկի եկեղեցում տղամարդը դանակով հարձակվել է ծխականների վրա Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցած անձինք արդյո՞ք չեն մտածում այն մասին, թե ինչ մեղքի տակ են մտնում․ Հրայր ԻգնատյանԵՄ երկրները չեն կարողանա ստեղծել եվրոպական բանակ. Կալլաս Մեր Սուրբ Եկեղեցին անպարտելի է, քանզի մշտապես սատանային հաղթել է Քրիստոսով. Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմԶելենսկու հայտարարությունները վաղուց դարձել են հիվանդ մարդու զառшնցանք․ ԶախարովաՆոր խաղ է սկսվել. կտեսնեք հիմա մենք ինչ ենք անելու. Էդմոն ՄարուքյանՈ՞վ կներկայացնի Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2026»-ին. ամենից հաճախ շոշափվող անունները