Բացասական ցուցանիշներ՝ անշարժ գույքի գրեթե բոլոր գործարքներում. միայն մայիսին 27,9 տոկոս նվազում կա
Վերջին 3 տարիների նույն ժամանակահատվածների համեմատությամբ 2020 թվականի մայիսին անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացված գործարքների ամենացածր ցուցանիշն է գրանցվել: Այս մասին տեղեկանում ենք վիճակագրական կոմիտեի և կադաստրի կոմիտեի հրապարակած տվյալներից: 2020 թվականի մայիսին ամբողջ հանրապետությունում անշարժ գույքի 11,507 գործարք է իրականացվել՝ 4449-ով պակաս, քան նախորդ տարվա նշված ժամանակահատվածում:
2020թ. մայիսին 2019 թ. մայիսի համեմատությամբ ընդհանուր գործարքները պակասել են 27,9 տոկոսով: Միայն մայրաքաղաք Երևանում գործարքների թիվը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 31,5 տոկոսով: Միևնույն ժամանակ նկատենք, որ, կարծես, չի շարունակվել այն տեմպը, որն արձանագրվել էր 2020թ. ապրիլին՝ հաշվի առնելով համաճարակի պատճառով ստեղծված իրավիճակը, խիստ սահմանափակումները:
Նշենք, որ այս տարվա ապրիլին նախորդ տարվա ապրիլի համեմատ անշարժ գույքի ընդհանուր գործարքների քանակը 82,2 տոկոսով էր նվազել: Իհարկե, դեռ հարց է, թե մայիսի ցուցանիշները որքանով կարող են շուկայում որոշակի շարժի նշան լինել, բայց նկատենք, որ 2020 թ. մայիսին 2020 թ. ապրիլի համեմատ գործարքների թիվը 4 անգամ ավելացել է:
Ինչ վերաբերում է 2020 թ. մայիսին հանրապետությունում անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացված գործարքների տոկոսային բաշխվածությանն ըստ տեսակների, նկատենք, որ այս առումով կրկին ամենամեծ մասը՝ 33,2 տոկոսը, բաժին է հասել օտարման գործարքներին: Այդուհանդերձ, 2020 թ. մայիսին 2019 թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ օտարման գործարքները նվազել են 33,1 տոկոսով: Ինչ վերաբերում է այլ տեսակներին, ապա, օրինակ` առքուվաճառքի գործարքները նախորդ տարվա մայիսի համեմատ նվազել են 28, 7 տոկոսով:
զել են 34,7, հողերինը՝ 21,5 տոկոսով: Միայն ավտոտնակների գործարքներն են, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել են 53,7 տոկոսով:
Նշենք նաև, որ 2020 թվականի մայիսին 2019 թ. մայիսի համեմատ բնակարանների առքուվաճառքի գործարքները նվազել են 56,6 տոկոսով, անհատական բնակելի տներինը՝ 32,1, հասարակական նշանակության շինություններինը՝ 32,9, ավտոտնակներինը՝ 26, հողերինը՝ 5,8 տոկոսով:
Ինչ վերաբերում է օտարման գործարքներին, ապա ամենաշատը օտարվել է հող, բնակարան, իսկ երրորդ տեղում այս առումով բնակելի տներն են: Միևնույն ժամանակ նշենք, որ 2020 թ.-ի մայիսին օտարման ամենամեծ մասը՝ 76, 7 տոկոսը, առքուվաճառքի գործարքներին է բաժին հասել:
Ընդհանուր առմամբ, 2020 թվականի մայիսին ՀՀ-ում գրանցվել է անշարժ գույքի առքուվաճառքի 2925 գործարք: Սա ևս վերջին երեք տարիների ամենացածր ցուցանիշն է: Նախորդ տարվա մայիսին այդ գործարքների թիվը եղել է 4100, 2018 թ.-ին՝ 3677, 2017 թ.ին՝ 3250:
Բազմաբնակարանային բնակելի շենքերի բնակարանների գործարքները նվազել են թե՛ Երևանում, թե՛ մարզերում: Թեպետ գործարքները նվազել են, այնուամենայնիվ, նախորդ տարվա համեմատ գնանկում չի արձանագրվել:
Երևանում 2020 թ. մայիսին իրականացվել է բազմաբնակարանային բնակելի շենքերի բնակարանների առքուվաճառքի 344 գործարք: Այս ցուցանիշը 2020 թ. տարվա ապրիլի համեմատ ավելացել է 84 տոկոսով, սակայն 2019թ. մայիսի համեմատ նվազել է 61,2 տոկոսով:
Ինչ վերաբերում է գնային փոփոխություններին, ապա 2020թ. մայիսին Երևանում բազմաբնակարանային շենքերի բնակարանների շուկայական գները 1 քառակուսի մետրի հաշվարկով 2020 թ. ապրիլի համեմատ նվազել են 1 տոկոսով, իսկ 2019թ. մայիսի համեմատ աճել են 11,9 տոկոսով:
Մարզերում 2020թ. մայիսին բազմաբնակարանային բնակելի շենքերի 234 բնակարան է վաճառվել: 2019թ. մայիսի համեմատ այս ցուցանիշը 47,3 տոկոսով է նվազել: Նախորդ տարվա համեմատ մարզերում բնակարանների գները ևս որոշակի աճ են գրանցել:
«Արարատ-Արմենիա»-ն և «Փյունիկ»-ը հաղթանակներ տարան ուսումնամարզական հավաքի վերջին խաղերում Կցանկանայի՞ք տեսնել նման մենամարտ․ Ծառուկյանը դիմել է երկրպագուներին Պարզվել է այսօր Երևանում ողբերգական միջադեպի հետևանքով հիվանդանոցում մահացածի և 7 վիրավորների ինքնությունը Պուտինը քննադատել է ԱՄՆ-ին Ադրբեջանցիները գյուղում շրջել, գնացել են․ մենք տեսել ենք վիդեոներով. արեգնադեմցիԱլիևն աշխատանքային այցով Վաշինգտոն է մեկնել Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համարԸնտրական շրջանի «բացումից» երկու օր անց Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներինԱՄՆ-ն վերջնագիր է ներկայացրել Իրանին Հունաստանում Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է Անհայտ զինվորի հուշահամալիր Նոր կադրեր՝ Աջափնյակում տեղի ունեցած կրակոցներից, ինչի հետևանքով կա զոհ և 9 վիրավոր Ծափաթաղում սպանված Տիգրանի քույրը և եղբայրները վերադարձել են մայրիկի մոտ Աշոցքի տարածաշրջանում թույլ ձյուն է տեղում․ Վարդենյաց լեռնանցքը դժվարանցանելի է կցորդով տրանսպորտային միջոցների համարՀարազատներն են եկել, ներսում քննչական գործողություններ են. իրավիճակը՝ Հանրապետական հիվանդանոցում Ամեն ինչ անելու ենք, որ ուրախացնենք մեր ժողովրդին․ Հովհաննես Հարությունյանը՝ «Նոա»-«ԱԶ Ալկմար» հանդիպման մասին Արարատի մարզում 5 հոգով, որոնց մեջ կան նաև անչափահասներ, ծեծի են ենթարկել 2 երիտասարդի․ կան վիրավորներ Ջուր հավաքեք․ տասնյակ հասցեներում վաղը ջուր չի լինելու Ուրուգվայի Պունտա դել Էստե քաղաքում բացվել է ՀՀ պատվավոր հյուպատոսությունը Երևան-Սևան ավտոճանապարհին «Opel Zafira»-ն դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի գոտուց և բախվել երկաթե արգելապատնեշներին․ կա 3 վիրավոր Թուրքիայում 116 տարի անց վերահրատարակվել է Գրիգոր Զոհրապի «Քրեական իրավունք» աշխատությունըԺնևում այսօրվա բանակցությունների ժամանակ զրույցը դժվար էր, բայց կարևոր․ Բուդանով ՈՒՉԼ փլեյ-օֆֆ փուլի հանդիպումները Հայ գրոսմայստերները պահպանում են առաջատարի դիրքերը Տաշքենդի միջազգային մրցաշարումԱՄՆ-ն Ռուսաստանի հետ քննարկել է միջուկային էներգիայով աշխատող տվյալների կենտրոն ստեղծելու գաղափարը Հայտնի է Աջափնյակում կրակոցների հետևանքով սպանվածի ինքնությունը, միջադեպի մասնակից անձանց շրջանակը Լուսանկարում պատկերված անձը որոնվում է․ ՆԳՆՍենսացիա. Հայ ուսանողներին առաջարկում են թուրքական կրթաթոշակ ստանալ Դիլիջանի 51-ամյա բնակչի տանը թմրամիջոց է հայտնաբերվել. համայնքային ոստիկանների բացահայտումը Կրակոցների հետևանքով վիրավորներից 3–ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է, 3–ինը՝ ծանր. Առողջապահության նախարարություն Գեղարքունիքի քրեական ոստիկաններն ապօրինի ինքնաձիգ են հայտնաբերվել «Պետք է համախմբվել «Ո՛չ Արևմտյան Ադրբեջանին» օրակարգի շուրջ»․ նամակ՝ ՄԱԿ ներկայացուցչությանը (տեսանյութ)Պեզեշկիանն ընդունել է Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարարին ԶՊՄԿ-ն ձեռք բերեց տարածաշրջանում առաջին Komatsu PC 4000 մակնիշի էքսկավատորըՄեկնարկում է Ժամանակակից երաժշտության փառատոնըԱրտաշատում բացվել է Ամերիաբանկի նոր մասնաճյուղը․ հատուկ առաջարկներ նոր հաճախորդների համար«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը հայտարարում է ընտրություններին մասնակցելու ցանկություն ունեցող անկուսակցական քաղաքացիների գրանցման մեկնարկը․ Էդմոն ՄարուքյանՈստիկանություն կամավոր հանձնվել է մեծ քանակի զենք-զինամթերք Կրակոցներ և վիրավորներ Աջափնյակում․ ի՞նչ է եղել IDBank-ը զգուշացնում է համացանցում սոցիոլոգիական կեղծ հարցումների աճի մասինԿրակոցներ՝ Երևանում. կա 10 վիրավոր. դեպքի վայրում հայտնաբերվել են ատրճանակից արձակված պարկուճներ Այսօր տեղի ունեցավ «ՀայաՔվե» միավորման պաշտոնական շնորհանդեսը. Ավետիք ՉալաբյանTRIPP-ը պետք է իրականացվի հայկական սուվերեն վերահսկողության ներքո․ Ավետիք ՉալաբյանՏարեցները պետք է ազատվեն տրանսպորտային վճարից․ Հրայր ԿամենդատյանՀունգարիան ստորագրել է պայմանագրեր, որոնք թույլ են տալու ռուսական նավթ ստանալ շրջանցելով Ուկրաինան Փաշինյանը մեկնել է Վաշինգտոն՝ Թրամփի արկածախնդրությանը մասնակցելու Իշխանությունները հիմնովին ձախողել են Երևանի փոսալցման աշխատանքները Պարգևատրել են «պադավատով», որ չնեղացնեն Հնդկաստանում արևային էներգետիկան դարձել է սեփական հաջողության գերին Թոշակները 50 տոկոսով կբարձրացնենք․ 36․000-ով թոշակառուն կամաց-կամաց գնում է կործանման Գազ չի լինի որոշ ժամանակ