Ի՞նչ արժե նորածինը. նորածինների առուվաճառքի դեպքերը շատացե՞լ են, թե՞ սկսել են բացահայտվել
Հուլիս ամիսը, ցավոք, հարուստ էր նորածինների նկատմամբ կատարված հանցագործություններով: Պաշտոնական հաղորդագրությունները հետևում էին մեկը մյուսին: Բացահայտվել են նորածինների վաճառքի մի քանի դեպքեր, ինչպես նաև, ցավոք, մոր կողմից նորածնի սպանության դեպք:
Ի՞նչ է տեղի ունենում: Զուտ սոցիալակա՞ն, թե՞ սոցիալ-բարոյական անկումն է հանգեցրել նման իրավիճակի, երբ դեռ չծնված կամ նորածին երեխան որպես ապրանք՝ վաճառքի է հանվում  հենց ծնողի՝ երեխային ինը ամիս կրծքի տակ պահած մայրիկի կողմից կամ շնչահեղձ է արվում, կյանքից զրկվում ու աղբանոցն է նետվում  մայրական ձեռքերով:
Նորածինների վաճառքի դեպքերը, իրոք, շատացե՞լ են, թե՞ սկսել են ավելի շատ բացահայտվել, ու բացահայտումների մասին պաշտոնական տեղեկատվությունը տրվում է առանց թաքցնելու:
Ելնելով պաշտոնական հաղորդագրություններից՝ նորածինների «վաճառքի գները» էականորեն ցածր են, ասենք, անշարժ գույքի կամ որոշ մեքենատեսակների գներից…
Երեխա վաճառած ծնողը վաճառքից ստացած գումարը շուտով կծախսի, միգուցե՝ դատվի ու պատասխանատվության էլ ենթարկվի, բայց նրա իրական պատիժը առանց համաներման ու «պայմանական-վաղաժամկետի»՝ միշտ կախված է լինելու սեփական երկու ուսերից՝ որպես չհանգչող հիշողություն և չթեթևացող բեռ:
Օրենքը չիմանալը մարդուն չի ազատում պատասխանատվությունից: Միգուցե սեփական երեխաներին փողով ծախող կանայք չգիտեն քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների մասին, միգուցե ինքնախաբեությամբ հանգստացնում են իրենց, թե երեխայի համար ավելի լավ ապագա են ապահովել, բայց անօգնական երեխայի առուվաճառքի բացասական բոլոր հետևանքները կրում են ինչպես վաճառողները, այնպես էլ գնորդներն ու ինքը՝ վաճառքի հանված մարդ արարածը:
Սոցիալական ծանր վիճակի մեջ գտնվելը կամ հասարակության ձաղկումների հանդեպ անցանկալի երեխայի հետ դեմ առ դեմ հայտնվելուց վախենալը ո՛չ արդարացում, ո՛չ մեղմացուցիչ հանգամանք կարող են լինել երեխա վաճառողների համար…
Ըստ ՀՀ դատախազության պաշտոնական հաղորդագրության՝ Շիրակի մարզի  դատախազության կողմից  իրականացվող  դատախազական հսկողության  ներքո ՀՀ ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության  Գյումրի քաղաքի Կումայրիի բաժնում իրականացված քննչական և օպերատիվ-հետախուզական   միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել, որ  2018 թվականի օգոստոսի 20-ին Գյումրի քաղաքի բնակչուհին  իր   նորածին երեխային 1 միլիոն 200 հազար ՀՀ դրամի  դիմաց վաճառել է Երևան քաղաքի բնակիչ ամուսիններին։
Ձեռք  են բերվել արժանահավատ տվյալներ, որ 1992 թվականին ծնված Արմավիրի մարզի բնակչուհին փաստացի  ամուսնական կապի  մեջ է գտնվել Գյումրի քաղաքի 1989 թվականին ծնված բնակչի հետ: Վերջինիս՝ ՌԴ-ում  գտնվելու ընթացքում՝ 2018 թվականի օգոստոսի 20-ին, կինը ծննդաբերել է աղջիկ երեխա, որից հետո ամուսնուն և  սկեսրոջը սխալ տեղեկություն է հայտնել,  թե երեխան մահացել է: Իրականում կինը    իր  մոր  օգնությամբ  նորածին երեխային 1 միլիոն 200 հազար  ՀՀ դրամով վաճառել է Երևան քաղաքում  բնակվող  ամուսնական  զույգի:
Պարզվել  է նաև, որ երեխայի  մայրը՝ «վաճառողը», և Երևան քաղաքի բնակիչը՝ «գնորդը», քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմիններին հայտնել են սուտ տեղեկություններ  երեխայի հայրության վերաբերյալ և այդ կերպ կարողացել են գրանցել երեխայի  հայրության ճանաչման կեղծ փաստը։
«Նկատի ունենալով, որ  նախապատրաստված նյութերում առերևույթ առկա են եղել խնամքը ստանձնելու նպատակով երեխայի առքի կամ ստանձնողի խնամքին հանձնելու նպատակով երեխայի վաճառքի, ինչպես նաև քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմիններին սուտ տեղեկություններ հաղորդելու հանցագործությունների հատկանիշներ՝ Շիրակի մարզի դատախազությունում որոշում է կայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 168 հոդվածի 1-ին մասով և 169.1 հոդվածով քրեական  գործ հարուցելու  մասին»:
Քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչություն՝ նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ։
Եվս մի դեպք. ՀՀ ոստիկանության ՀԱԱԳՎ անչափահասների հանցավորության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման վարչությունում օպերատիվ տեղեկություններ են ստացվել, որ Կոտայքի մարզում բնակվող մի տղամարդ հուլիսի 9-ին Արարատի մարզի ծննդատներից մեկից որդեգրելու նպատակով նորածին աղջնակի է գնել… 1500 դոլարով։
Ոստիկանության Կոտայքի և Արարատի մարզային վարչության և Հրազդանի բաժնի ծառայողների համատեղ աշխատանքի արդյունքում պարզվել է, որ տղամարդը ընդհանուր ծանոթի միջոցով համաձայնության է եկել Արարատի մարզում բնակվող մի կնոջ հետ, որը հուլիսի 9-ին ծննդաբերել է։
Ծննդաբերությունից հետո նրանք կեղծ տեղեկություններ են ներկայացրել քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման Վեդի քաղաքի գրասենյակ, ինչի հիման վրա երեխային տրվել է կենսաբանական հայր չհանդիսացող  տղամարդու ազգանունը։ Պարզվել է, որ տղամարդը երեխայի մորը մի քանի տասնյակ հազար դրամ է տվել՝ խոստանալով, որ  հետագայում էլի փող կտա։ Դեպքի մյուս հանգամանքները քննությամբ պարզվում են։
Նորածնի առուվաճառքի ևս մի դեպք. հուլիսի 21-ին ոստիկանության Արմավիրի բաժնում օպերատիվ տեղեկություններ են ստացվել, որ Արմավիրի 28-ամյա բնակչուհին հղիության ընթացքում Արմավիրի 32-ամյա մի բնակչուհու միջնորդությամբ  պայմանավորվածություն է ձեռք բերել երևանցի 37-ամյա տղամարդու հետ, նրանից ստացել է 350 000 դրամ և, ըստ պայմանավորվածության, ծննդաբերելուց հետո երեխային պետք է հանձներ նրան։ Երեխային հանձնելուց հետո տղամարդը պետք է վճարեր ևս 500 000 դրամ:
Արմավիրի բնակչուհին հունիսի 23-ին ծննդաբերել  և նորածնին հանձնել  է «գնորդին»՝ 37-ամյա տղամարդուն, սակայն նույն օրը, գիտակցելով արաքի հետևանքները, հետ է վերցրել երեխային։