Օրինական շրջածախ առեւտուր. Երեւանի ավագանին նոր կանոններ սահմանեց
Շրջածախ առեւտրի համար մայրաքաղաքում կգործեն նոր կանոններ: Երեւանի ավագանին հավանություն տվեց որոշման նախագծին, որով սահմանվեցին շրջածախ առեւտրի իրականացմանը ներկայացվող պահանջները, պայմանները, վաճառվող ապրանքների տեսակները եւ առեւտում իրականացնելու թույլատրելի վայրերը:
«ՀՀ առեւտրի եւ ծառայությունների մասին օրենքով առեւտրի տեսակների մեջ նախատեսված է նաեւ շրջածախ առեւտուրը, սակայն կարգավորումը տրված չի եղել տարիներ շարունակ: Մինչ օրս մեր քաղաքացիները, ովքեր ապօրինաբար՝ առանց իրավական կարգավիճակի էին զբաղվում այդ գործունեությամբ, հնարավորություն կունենան օրենքով սահմանված կարգով, օրինական ճանապարհով զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ»,- նշում է Երեւանի քաղաքապետարանի առեւտրի եւ սպասարկումների վարչության պետ Հովիկ Սաֆարյանը:
Նոր նախագծի վերաբերյալ Երեւանի ավագանու անդամների կարծիքները տարբեր են, այնուհանդերձ, մեծամասնությունը կողմ քվեարկեց։
Երեւանի վարչական տարածքում գտնվող՝ պետության եւ համայնքային սեփականություն հանդիսացող ընդհանուր օգտագործման տարածքներում՝ շրջածախ առեւտուր իրականացնելու համար, ըստ վարչական շրջանների, սահմանվել են հստակ վայրեր:
«Վարչական շրջանների ղեկավարների հետ խորհրդակցել ենք եւ ստացել համապատասխան եզրակացություններ՝ Երեւանի մարդաշատ վայրերում եւ այգիներում շրջածախ առեւտուրը իրականացնելու վերաբերյալ: Հետագայում, եթե կլինեն առաջարկներ, նույն վարչական շրջանների ղեկավարների հետ կհամաձայնեցնենք եւ կավելացնենք նոր վայրեր: Հիմնականում ընտրվել են մարդաշատ վայրեր»,- ասում է Երեւանի քաղաքապետարանի առեւտրի եւ սպասարկումների վարչության պետի տեղակալ Արմեն Թովմասյանը:
Գրքեր, փուչիկներ, հուշանվերներ, նկարներ, գրենական պիտույքներ, անձեռոցիկներ,
շահումով խաղերի եւ վիճակախաղերի կտրոններ, մշակութային միջոցառումների տոմսեր. ավագանու որոշմամբ, ըստ վայրերի հստակեցվել է նաեւ թույլատրելի ապրանքների ցանկը:
«Խաղալիքների վաճառքն արգելված է շրջածախ առեւտրի կարգավորումներով, քանի որ ինքներս տեսանք, թե ինչպես են խաղալիքները հակասանիտարական պայմաններում վաճառվում: Խաղալիքների առումով գործ ունենք հատկապես երեխաների հետ եւ անվտանգությունը բացօթյա փողոցային առեւտրի պարագայում չենք կարող երաշխավորել: Այս օրենքով եւ այս կարգավորումներով նաեւ հնարավորություն է տրվում պաշտպանել սպառողների շահերը, որպեսզի նրանք նույնպես կարողանան հասկանալ, թե ումից են առնում ապրանք, ինչ ապրանք են առնում եւ իրենց իրավունքները կարողանան պաշտպանել»,- նշում է Հովիկ Սաֆարյանը:
Քաղաքի մշակութային եւ զբոսաշրջային կենտրոնում շրջածախ առեւտրի նկատմամբ առավել խիստ մոտեցում կցուցաբերվի: Մասնավորապես Հանրապետության ու Ազատության հրապարակներում, Հյուսիսային պողոտայում եւ Կարապի լճին հարող տարածքում կարելի է վաճառել միայն գրքեր, հուշանվերներ, նկարներ, մշակութային միջոցառումների տոմսեր:
Որոշման համաձայն՝ շրջածախ առեւտուր պետք է իրականացվի բացառապես ձեռքից՝ վաճառվող ապրանքները չդնելով գետնին, վաճառքի կամ ցուցադրության համար չեն կարող օգտագործվել գետնին դրվող տակդիրներ, այլ իրեր ու առարկաներ, ինչպես նաեւ արգելվում է օգտագործել սայլակներ կամ շարժական այլ միջոցներ։ Շրջածախ առեւտուր իրականացնողը պետք է նաեւ ապրանքը գնորդին վաճառելու փաստը հավաստող՝ օրենքով սահմանված փաստաթղթեր տրամադրելու հնարավորություն ունենա։
«Մենք ուղղակի ամրագրել ենք, որ անհրաժեշտ է գնորդին տրամադրել վաճառքի փաստը հավաստող փաստաթուղթ, դա դեռեւս փաստ չէ, որ պարտավոր են բոլորը ունենալ հսկիչ դրամարկղային մեքենաներ: Սկզբնական շրջանում նախատեսված է տեղական տուրքի վճարում օրական 500 դրամի չափով, այսինքն՝ ամսական 15000 դրամ, սակայն ավագանին ունի լիազորություն կիրառելու դրույքաչափեր եւ փոփոխության ենթարկելու այդ դրույքաչափերը՝ նվազեցնել կամ ավելացնել: Ըստ այդմ կտեսնենք սոցիալական խմբերը, ովքեր են ներգրավված այս առեւտրում եւ ըստ անհրաժեշտության այն կփոփոխենք եւ ավելի հարմարավետ կդարձնենք մեր քաղաքացիների համար»,- նկատում է Հովիկ Սաֆարյանը:
Շրջածախ առեւտուր իրականացնելու նշված կարգավորումը ուժի մեջ կմտնի 2021թ. հունվարի 1-ից: