Ի՞նչ է ենթադրում ռազմական դրությունը
Ինչպես հայտնի է, այսօրվանից Հայաստանում հայտարարվել է ռազմական դրություն և ընդհանուր զորահավաք: Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը ներկայացրել է ամփոփ տեղեկատվություն, թե ինչ է ենթադրում ռազմական դրությունը:
-Հայաստանի Հանրապետությունում հայտարարվում է ընդհանուր զորահավաք։
-ՀՀ զինված ուժերը, այլ զորքերը քաղաքացիական պաշտպանության և արտակարգ իրավիճակների լիազոր պետական մարմնի ուժերը փոխադրվում են պատերազմական ժամանակաշրջանի կազմի և կառուցվածքի։
-Հայտարարվում է պահեստազորի սպայական, ենթասպայական և շարքային կազմի մինչև 55 տարեկան պահեստազորում հաշվառված քաղաքացիների զորահավաքային զորակոչ։
-Ապավովվում է ռազմատրանսպորտային պարտավորություն ունեցող մարմինների տրանսպորտային միջոցների ներգրավումը՝ սահմանված կարգով և ըստ զինված ուժերի կարիքների առաջնային անհրաժեշտության։
-ՀՀ ամբողջ տարածքում արգելվում է հավաքների և գործադուլների կազմակերպումը, անցկացումը և դրանց մասնակցելը։
-ՀՀ-ում և ԱՀ-ում տեղի ունեցող մարտական գործողությունների, դրանց ուղղությունների, մարտական տեխնիկայի շարժի, մարտական գործողությունների արդյունքում պատճառված կորուստների և վնասների վերաբերյալ հրապարակումների, տեղեկատվական նյութերի, հարցազրույցների, հաղորդումների հրապարակային տարածումը, փոխանցումը, ներառյալ ինտերնետային կայքերում և սոց․ցանցերում դրանց հրապարակումների ձևով կատարվում է բացառապես պետական մարմինների կողմից պաշտոնական տեղեկատվության հղումով՝ ամբողջությամբ արտացոլելով պաշտոնական տեղեկատվությունը (առանց խմբագրման)։