Միասնականության մթնոլորտում ձեռք բերված յուրաքանչյուր հաղթանակը հող է նախապատրաստելու նոր հաղթանակների համար
Հայ ժողովուրդը անցել է բազմաթիվ փորձություններով և պատմության քառուղիներում պայքարել է իր պետականության պահպանման կամ էլ պետականության վերականգնման համար։ Եվ անցած ճանապարհը իր մեջ հսկայական փորձ է պարունակում, որի դասերն արդիական են նաև այսօր։
Իսկ պատմական իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ երբ հատկապես արտաքին մարտահրավերների ժամանակ հայ ժողովուրդը անմիասնական է եղել, իսկ հայկական վերնախավն՝ անմիաբան, ու նրանցից յուրաքանչյուրը գործել է մեկուսի՝ տուրք տալով նեղ անձնական շահերին, ապա այդ իրողությունից կարողացել են օգտվել մեր թշնամիները։
Հենց անմիաբանությունն էր պատճառը, որ 428 թվականին Հայոց թագավորությունը լուծարվեց պարսից արքունիքի կողմից և վերածվեց մարզպանության։ Անմիաբանութան ակնառու օրինակ է նաև Կիլիկիայում ունիթորական և հակաունիթորական շարժումների արդյունքում տարաձայնությունների խորացումը և հայկական այս թագավորության ուժերի ջլատումը, որն արագացրեց Կիլիկիայի անկումը։
Այսպիսի իրադարձությունները բազմաթիվ են պատմության ընթացքում, երբ  երկպառակություններն ու ներքին գզվռտոցը թուլացրել են մեր երկիրը և նախադրյալներ ստեղծել պետականության անկման համար։ Բայց և հայ ժողովորդի գոյության ընթացքում եղել են նաև այնպիսի պահեր, երբ չտեսնված միասնականություն ենք դրսևորել։
Եվ, որպես կանոն, միասնականության և համախմբվածության պահերին հայ ժողովուրդը կարողացել է տանել հաղթանակ հաղթանակի հետևից։ Բայց ցավալին այն է, որ հայության շրջանում միասնականության ոգին տիրել է հիմնականում այն ժամանակ, երբ իրավիճակը եղել է օրհասական կամ կշեռքի նժարի վրա է դրված եղել հայ ժողովրդի լինել-չլինելու հարցը։
Այդպիսի իրավիճակ էր 1918 թվականի Մայիսյան հերոսամարտերի ժամանակ, երբ հայ ժողովուրդը Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի և Ղարաքիլիսայի մարտերում կարողացավ թշնամուն արժանի հակահարված տալ և վիժեցնել Արևելյան Հայաստանը զավթելու ու տեղի հայությանը ոչնչացնելու երիտթուրքերի ծրագիրը։
Ավելին, Ցեղասպանության զոհ դարձած հայ ժողովուրդը ոչ միայն պահպանեց իր ֆիզիկական գոյությունը, այլև ստիպեց հակառակորդին հաշվի նստել իր հետ և ճանաչել իր անկախ ապրելու իրավունքը։
Մայիսյան հերոսամարտը ամբողջ հայ ժողովրդի հավաքական ուժի և ազգային միասնության հաղթանակն էր։ Եվ պատմության այս դրվագն արժևորելով՝ պետք է նշել, որ այս օրերին էլ կշեռքի նժարին է դրված Արցախի անվտանգության և անկախության հարցը։
Իսկ մեզ համար այլ տարբերակ չի մնում, քան միավորել բոլոր ուժերը թշնամուն արժանի հակահարված տալու համար, որպեսզի Ադրբեջանը մեկընդմիշտ համակերպվի այն մտքի հետ, որ Արցախի անկախության ճանաչմանն այլընտրանք չկա։
Եվ այս համատեքստում շատ կարևոր է, որ երկրում գործող բոլոր քաղաքական ուժերը կարողացան քաղաքական հասունություն դրսևորել և մի կողմ դնել առկա տարակարծություները։ Իսկ այսօրվա համերաշխության մթնոլորտը նախադրյալներ է ստեղծում, որպեսզի Հայաստանը, Sփյուռքը և Արցախը կենտրոնացնեն ուժերն ու ռեսուրսները և գործեն սինխրոն և միասնաբար։
Համախմբվածությունը մեծ նշանակություն ունի նաև հակառակորդի կողմից տեղեկատվական սադրանքներին դիմակայելիս։ Քաղաքացիները այսպիսով կարողանում են չտրվել  ադրբեջանական ապատեղեկատվությանը և տեղեկատվական սադրանքներին, որոնք նպատակ ունեն թշնամություն սերմանել հայության տարբեր հատվածների միջև։
Իսկ միասնակության մթնոլորտում ձեռք բերված յուրաքանչյուր հաղթանակը հող է նախապատրաստելու նոր հաղթանակների համար։