Սերյոժայի կյանքը կիսատ մնաց. նա չապրեց, որ մենք ապրենք. հարևանուհին նահատակված զինծառայողի մասին
Բուժական համայնքը, ինչպես տարիներ առաջ, հիմա էլ հայրենիքի հպարտ հերոսին հողին հանձնեց, բոլորը լուռ, արցունքոտ, տխուր ու ցավով են լցված: Սերյոժայի կյանքը կիսատ մնաց, նա չապրեց, որ մենք ապրենք: Սերը սրտում մնաց, իսկ նպատակներն՝ անկատար. Tert.am-ի հետ զրույցում՝ հիշելով թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ պայքարում նահատակված Սերյոժա Խաչատրյանին, նշում է նրա հարևան Հայկուհի Սահակյանը:
2001 թվականին ծնված Սերյոժա Խաչատրյանը Կոտայքի մարզի Բյուրական գյուղից էր, սովորել է Գեղամ Ղարիբյանի անվան միջնակարգ դպրոցում:
«Սերյոժան համեստության տիպար էր, շատ ամաչկոտ, ժպտերես նույնիսկ բարևելուց թուշիկները կարմրում էր: Իրենց դասարանում պրակտիկ դասընթացի ժամանակ ֆիզիկա եմ դասավանդել, ոչինչ չէր խոսում, լուռումունջ ժպտում էր:  Սերյոժան եղբորս ընկերն էր, երբ բանակը գնալու կանչը եղավ, քեֆ արեցին, բայց գնալը մի քանի օր հետաձգվեց ընկերները կատակում էին, ասում՝ իր գնալուց կրկնակի քեֆ արեցինք»,- նշեց Հայկուհի Սահակյանը:
Հոկտեմբերի 9-ի դրությամբ Արցախի զինուժը խոցել է հակառակորդի՝ 16 ուղղաթիռ, 17 ինքնաթիռ, 162 անօդաչու թռչող սարք, 508 միավոր զրահատեխնիկա, հիմնականում տանկեր, 82 ավտոտրանսպորտ, 10 զրահափոխադրիչ, 4 «ՏՕՍ-1Ա» ծանր հրանետային համակարգ, 4 «Սմերչ» և 1 «Ուրագան» տիպի համազարկային կրակի ռեակտիվ կայանքներ:
Հակառակորդն ունի ավելի քան 4369 զոհ։ Հայկական կողմից, նախնական տվյալներով, կա 387 զոհ։ Ադրբեջանի զինված ուժերը թիրախավորել է նաև Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, որի հետևանքով Գեղարքունիքում սպանվել է 2 քաղաքացիական անձ, Արցախում սպանվել է 20 քաղաքացիական անձ, վիրավորվել է 93 քաղաքացիական անձ, վնասվել՝ մոտ 5800 գույք ու ենթակառուցվածք։