«Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության(ԴԱԿ) Քաղաքական խորհրդի հայտարարությունը
Արձագանքելով Արցախում ընթացող պատերազմին ու դրա շուրջ ծավալվող իրադարձություններին՝ «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության Քաղխորհուրդն արձանագրում է․
-Հայրենական պատերազմում հաղթանակն այլընտրանք չունի։ Կոչ ենք անում կուսակցության անդամներին ու համակիրներին՝ զինվորագրվել հայրենիքի պաշտպանության գործին, դիմել տարածքային զինվորական կոմիսարիատներ,
-ազգային լայն կոնսոլիդացիան այլընտրանք չունի․ ողջունում ենք Հայաստանի ու Արցախի բոլոր նախկին նախագահների բացառիկ հանդիպումը, որը պետականության շուրջ համախմբման ինստիտուցիոնալ դրսևորում է,
-արտաքին թշնամու դեմ պայքարում բացառում ենք ներքին խրամատների գոյությունը․ պահանջում ենք հենց այսօրվա դատական նիստում լուծել խորհրդարանական ընդդիմության առաջնորդ, ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի խափանման միջոցի փոփոխության հարցը։ ԲՀԿ-ն պատերազմի այս ծանր օրերին իր քաղաքական, կազմակերպչական բոլոր ռեսուրսները ծառայեցրել է հայրենիքի պաշտպանությանը ու համոզված ենք, որ այդ ջանքերը բազմապատկվելու են Ծառուկյանի՝ ազատության մեջ հայտնվելուց հետո։