«Մեր Արցախն ու Շուշին ոչ մեկի չենք հանձնելու, դա ոչ ոքի որոշումը չի կարող լինել»․«Փաստ»
Արցախյան ազատամարտի մասնակիցները, ովքեր 2020 թ. Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմին կրկին զենք վերցրեցին, մեծ վրդովմունքով են արձագանքում բանակին թիրախավորելու, զինվորին փնովելու փորձերին: «Հայոց ազգային բանակ» հասարակական կառույցի հիմնադիր անդամ, Ռազմիկ Վասիլ յանի անվան զորամիավորման ջոկատի հրամանատար Սարգիս Սարգսյանի խոսքով, ոչ ոք չի կարող բողոքել կամ ստվեր գցել բանակի վրա: «Ոչ մի առիթով չենք կարող բողոքել բանակից: Մեր բանակն ամենամարտունակն է թե՛ տարածաշրջանում, թե՛ նաև դրանից դուրս, ինչը միայն մենք չէ, որ ասում ենք և ընդունում որպես իրողություն: Իրականում բոլորին չի վիճակվում այսքան փոքր երկիր լինելով՝ պայքարել մի քանի հզոր պետությունների դեմ: Հետաքրքիր է, այդ ինչո՞վ կարելի է փնովել այն բանակին, որը դիմակայել է գերպետություններին:
Մի քիչ վրդովված եմ, որ ազատամարտիկների ու զինվորի հանդեպ նման վերաբերմունք են ցույց տալիս. չկա մի զինվոր, որ իր ազգի համար ինչ-որ լավ բան չանի: Իսկ այդ լավ բանն իրենց դեպքում կյանքն է. պատրաստ են կյանքը դնել զոհասեղանին: Կյանքի ու մահի կռիվ են տալիս, բայց սկսում են մարդկանց հասցեին վատաբանել. սա ինձ համար անընդունելի է: Անկախ ամեն ինչից, թե ինչ խոսակցություններ են գնում, թե ով ինչ է ասում, ես երբեք չեմ կարող ու չեմ էլ պատրաստվում հրաժարվել այն համոզմունքից, որ հաղթողի դիրքում ենք»,-«Փաստի» հետ զրույցում ասաց Ս. Սարգսյանը: Փոխգնդապետ Մարտին Բաղդասարյանը բանակին ու զինվորին թիրախավորողների իր բնորոշումն ունի. «Երբ որևէ մեկը հայկական բանակի մասին մի բացասական կամ թյուր բան կասի, ուրեմն բացի պոզերից նաև ունի երկար ականջներ:
Մենք հերոսական պայքարի մի ամբողջ շարք ունենք: Յուրաքանչյուր բացասական երևույթ պետք է արմատախիլ անել ու հայ ժողովրդին միասնական լինելու ու միասնական ուժերով պետականությունը պաշտպանելու կոչ անել: Դա է հայոց բանակի հզորացման ու հայ ժողովրդի անվտանգության ապահովման հիմնական երաշխիքը: Իսկ սրանից դուրս առկա քննարկումները ավելորդ խոսակցություններ են: Մենք մեր պատվի ու արժանապատվության դրոշը բարձր ենք տանում: Այն բարձր կծածանենք ու կապացուցենք, որ հայ ժողովուրդը խելացի է, ուժեղ ու խաղաղասեր: Պետք է պահել ու պաշտպանել այն պարգևը, որի անունն անպարտելի բանակ է»: «Արծիվ-մահապարտներ» հատուկ գումարտակի զինյալ, «Աննկուն ծռեր» ջոկատի հրամանատար Աղաբեկ Խաչատրյանը՝ Բեկը, մեզ հետ զրույցում ընդգծեց, որ չի հրաժարվում իր այն խոսքերից, ըստ որի՝ սա մեր վերջին ճակատամարտն է:
«Անկախ նրանից, թե գերհզոր պետությունները, իշխանությունները ինչ են մտածում, միևնույն է, ազատամարտիկը մնում է բանակի կողքին: Ես, որպես ազատամարտիկ, մեծ ջոկատի հրամանատար ու, վերջապես, սովորական մարդ, հիմա էլ եմ ասում՝ մեր բանակի ոգին շատ ուժեղ է: Հիմա կողքիս 18 տարեկան զինվորից մինչև 76 տարեկան ազատամարտիկ է նստած: Մենք մեզ անպարտելի ենք համարում՝ անկախ նրանից, թե ինչ գնահատական կտան: Բացի թուրքի հետ մեր կռիվն ավարտելուց, մեզ ոչինչ չի հետաքրքրում: Հիմա մեր ջոկատից Արմենի, Արտյոմի ու Մհերի նկարն է դիմացս, նրանց դիերը չենք կարողացել տեղափոխել դիրքերից: Մենք ուզում ենք նրանց ծնողների առաջ մեր գլուխները կախ չմնան, գոնե դիերը բերենք, հողին հանձնենք ու շարունակեք մեր մարտը: Փոխանակ այսօր այդ ճանապարհը տան, այդ պայմաններն ապահովելու հնարավորությունների մասին մտածեն, չգիտեմ ինչ խոսակցություններով են զբաղված: Այդ հիմար բաների մասին խոսելու փոխարեն այդ պայմանները թող ստեղծեն, գնանք ու մեր տղերքի դիերը բերենք: Մեր պահանջը դա է կառավարությանը ու բոլոր նրանց, ովքեր փնովում են մեր բանակին:
Ո՞վ է համարձակվում փնովել մեր բանակին, ովքե՞ր են այդ սրիկաները, թող գան, 180 վայրկյան մնան հարվածների տակ ու նոր հետո գան ու փնովեն: Մենք ուղղակի ուզում ենք մեր տղերքի արյունը պահել, նաև այն հողը, ուր թափվել է այդ արյունը: Թեկուզ մենք էլ զոհվենք, բայց գալիք սերնդի առաջ ամոթով չմնանք: Թե չէ՝ մարդիկ կան, խելքից դուրս բաներ են խոսում, ասում են՝ բանակը թույլ է: Բանակը թույլ չի, պարզապես կարող են բանակին թուլացնել կամ բանակն ուժեղացնել: Ամբողջ Կովկասում լեռնային պատերազմում մեր բանակը համար առաջինն է: Նախկինում էլ եմ ասել, հիմա էլ եմ ասում՝ որպես ընտանիքի, երկրի պաշտպան, հայ տղամարդը մի աչքով պետք է քնի: Բոլորը պետք է հասկանան՝ ազգի դիմաց խնդիր կա: Կա՛մ պետք է լինենք, կա՛մ չլինենք: Ես ուզում եմ հանրությանը ոտքի ելնելու կոչ անել: Մեր մեջ կարող է պառակտող լինի, բայց սադրանքներին տրվել պետք չէ:
Ոչ մի անգամ ու ոչ ոք մեզ չի կարող հենց այդպես հրաման տալ: Թող դուրս գան սաղիս խփեն, մենք կհասկանանք: Մենք ազգի պաշտպան ենք ու մինչև վերջ էլ ազգի պաշտպան ենք մնալու, ո՛չ էնտեղից ենք վախենում, ո՛չ էստեղից: 1994-ին մենք հաղթանակ ենք կնքել, թող բոլոր կարգի իշխանավորները իմանան, որ արդեն տարիքն առած մեր սերունդը նորից կռիվ է գնացել՝ հաղթանակի իր վերջնական սեպը խփելու համար: Մեր Արցախն ու Շուշին ոչ մեկի չենք հանձնելու, դա ոչ ոքի որոշումը չի կարող լինել»,-եզրափակեց Բեկը: